Το Περιστέρι ήταν ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επέβαλλε τον ρυθμό του και έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά στο τέλος... μίλησε η εμπειρία των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα οι οποίοι και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 91-83 και να κάνουν το δύο στα δύο στη Βα' Φαση της Stoiximan Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος με 19 πόντους ενώ για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Νίκος Χουγκάζ με 5/5 τρίποντα.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του Περιστερίου στην αναμέτρηση με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο την… νωθρή παρουσία των γηπεδούχων. Με μεγάλο «όπλο» τους την ευστοχία έξω από τα 675μ οι παίκτες του Περιστερίου πήραν τα ηνία του αγώνα και στο 5’ προηγήθηκαν με 9-15. Χουγκάζ, Πουλιανίτης και Ντάνγκουμπιτς έκαναν τη διαφορά από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα τοι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 14-23. Ο Ολυμπιακός παρ’ όλα αυτά δεν… σοκαρίστηκε, δεν έχασε την ψυχραιμία του και με καλές άμυνες και καλάθια στον αιφνιδιασμό «έτρεξε» σερί 9-0 και «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο «Χ» με σκορ 23-23.

Τα ηνία του αγώνα στο Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα, ο Ράνγκλαντ όμως με συνεχόμενες άλει ουπ πάσες σε Ρένφρο και Τόμπσον δεν επέτρεπε στους «ερυθρόλευκους» να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Ράιτ έδινε λύσεις στον Ολυμπιακό τη στιγμή που ο Χουγκάζ συνέχιζε να «πυροβολεί» και με 5 συνεχόμενους πόντους «έγραψε» το 29-34 στο 14’. Με ένα ακόμα τρίποντο από τον Μήτρου – Λονγκ, το σκορ έγινε 31-37 (7/14 το Περιστέρι) και ακολούθως ο Λαβ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ναζ Μήτρου -Λονγκ και το σκορ έγινε 31-40 στο 15. Το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης με τον Λαβ να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος και να «οδηγεί» την ομάδα του στο 36-48, δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός σωζόταν μόνο από τις… βολές, με τον Λάρεντζάκη να έχει 4/4 συνεχόμενες και να κάνει το 41-48. Λονγκ και Ράνγκαντ έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα του Ολυμπιακού και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το Περιστέρι να προηγείται με 43-52.

Αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, σταθερά μπροστά το Περιστέρι

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να μπει στο παρκέ και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Με πολύ καλές άμυνες και με επιθετικά ριμπάουντ, οι «ερυθρόλευκοι» «έτρεξαν» σερί 7-2 με το σκορ να γίνεται 50-54. Ο Ντάνγκουμπιτς με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 50-57, αλλά με ένα 5-0 με τρίποντο του Ουόκαπ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε σε 55-57 με το ματς να αρχίζει από την αρχή. Και κάπου εκεί όμως το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε και πάλι κεφάλι και προβάδισμα 10 πόντων. Πουλιανίτης και Ντάνγκουμπιοτς συνέχιζαν να «εκτελούν», με τον Ρένφρο να κάνει… ζημιά στο «ζωγραφιστό» και το σκορ να πηγαίνει 57-67 στο τελευταίο δίλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» στο τέλος, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιθέσεις των φιλοξενούμενων και με ένα πολύ τυχερό τρίποντο από τον ΜακΚίσικ μείωσαν σε 64-67.

"Καθάρισε" ο Γκος

Και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερο από τον αντίπαλό του και με τον Γκος σε θέση… οδηγού πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Ουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» κατάφερα να πάρουν το προβάδισμα μετά από πάρα πολύ ώρα, με τον Γκος να αναλαμβάνει δράση και να διαμορφώνει το 74-69 με προσωπικές του ενέργειες, στο 34’. Χουγκάζ και Λαβ κράταγαν το Περιστέρι κοντά στο σκορ, 78-74, ο Γκος όμως τρία λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο έκανε το 81-74 και έν ακάρφωμα του ΜακΚίσικ έδωσε προβάδισμα 9 πόντων τους γηπεδούχους, 83-74, με την πλάστιγγα να γέρνει στη μεριά του Ολυμπιακού. Το Περιστέρι έμενε... ζωντανό λόγω της εξαιρετικούς του ευστοχίας στα τρίποντα και μείωσε σε 85-80.  Οι γηπεδούχοι όμως με τον Γκος να ελέγχει την κατάσταση έφτασαν στην τελική νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83