DINAMO SASSARI
79 83
ΑΕΚ Betsson BC
ΑΕΚ BETSSON BC

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή στην Σαρδηνία επικρατώντας στην έδρα της Σάσαρι με 83-79. Το σύνολο του Ζοάν Πλάθα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου (51-32), ωστόσο έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε να φτάσει σε μια υπερπολύτιμη νίκη.

Η "ένωση" έκανε ένα πολύ κακό πρώτο μέρος με 17 λάθη για 6 ασίστ και 1/10τρ. όμως στο δεύτερο μέρος τα έδωσε όλα και διπλασίασε τις νίκες στο BCL.

Για τους νικητές καθοριστικός ήταν ο Ραντλ, ο οποίος ξεκλείδωσε την άμυνα της ιταλικής ομάδας με τα τρίποντα του, μετρώντας 18 πόντους με 5/8τρ., ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Τζάστιν Τίλμαν, ο οποίος πρόσθεσε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ. Ο Τζόρνταν ΜακΡέϊ ήταν για άλλη μια φορά ο ηγέτης της "ενωσης" σημειώνοντας 22 πόντους με 8/8δ.

Για την Σάσαρι, εκπληκτική παρουσία είχε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 11 πόντους και 3/4τρ. ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουσμάν Ντιοπ με 19 πόντους.

Άστοχη, ασύνδετη και με πολλά λάθη η ΑΕΚ στο α’ μέρος

Αρκετά γρήγορος ήταν ο ρυθμός του αγώνα με την Σάσαρι να παίρνει προβάδισμά στο σκορ και την ΑΕΚ να μην προσπαθεί στην άμυνα (12-4 στο 3’). Η Σάσαρι είχε επιβάλει τον ρυθμό της στην επίθεση με κύριο εκφραστή τον Χαραλαμπόπουλο (8π. σε 6’) με την «ένωση» να μην μπορεί να ακολουθήσει στο σκορ. Η ιταλική ομάδα είχε σημειώσει 29 πόντους σε 9’ με τους κιτρινόμαυρους να κάνουν πολλά λάθη και να έχουν κακές αντιδράσεις στο αμυντικό transition. To τέλος του 1ου δεκάλεπτου βρήκε την ΑΕΚ στο -13 (33-20) με την «ένωση» να πρέπει να λύσει αρκετά θέματα.

Πιο δυναμικά και αποφασισμένη μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 μπήκε και πάλι στην διεκδίκηση του παιχνιδιού (33-26 στο 12’). Ήταν σαφές ότι η «ένωση» είχε βελτιώσει την άμυνα της μείωσε και άλλο το σκορ (36-31 στο 15’), ωστόσο ήταν αρκετά βιαστική με σκοπό να κάνει πολλά λάθη, τα οποία δεν της επέτρεψαν να ροκανίσει την διαφορά. Οι παίκτες του Ζοάν Πλαθα είχαν κρατήσει την ιταλική ομάδα στους 3π. σε 5’, ωστόσο τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου να αυξήσει και πάλι στην διαφορά στην ύψιστη τιμή της με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα (46-32). Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 17 λάθη για 6 ασίστ!.

Απίθανη ανατροπή και μεγάλη νίκη

Η ΑΕΚ έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο να σφίξει την άμυνα της, να μειώσει τα λάθη της και να μπορέσει να ροκανίσει όσο μπορεί την διαφορά. Ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος, όπως και στο 2ο δεκάλεπτο η «ένωση» κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 10 (59-49 στο 27’), ωστόσο η Σάσαρι ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Ο Τίλμα σε εκείνο το σημείο του αγώνα ανέλαβε δράση, οι παίκτες της ΑΕΚ τον τροφοδοτούσαν συνεχώς και οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν μετά από αρκετή ώρα στους 3 (61-58 στο 30’).

Οι παίκτες του Πλάθα δεν μπήκαν, όπως έπρεπε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο παρέμεναν κοντά στο σκορ (68-63 στο 34’). Ζητούμενο ήταν η σταθερότητα σε άμυνα και επίθεση για την «ένωση», όμως τα λάθη ήταν αυτά που την εμπόδιζαν να μειώσει την διαφορά και να διεκδικήσει το παιχνίδι. Ένα τρίποντο του Ραντλ μείωσε στους 3 (71-68 στο 35’) με την "ένωση" να έχει σφίξει την άμυνα της. Τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά ο Ραντλ και πάλι με τρίποντο μείωσε στο πόντο, η Σάσαρι έκανε λάθος και ο Ραντλ με το 3ο του συνεχόμενο τρίποντο  έβαλε την ομάδα του μπροστά (79-81 39’’). Στο τέλος οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83.