Άρης
  • Κορομηλάς
  • Σταματόπουλος
  • Τσιμπούρης

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα που επικράτησε του Άρη κυριαρχώντας στον τομέα των ριμπάουντ (55-34) αλλά και των βολών (26/34-11/16). Ανέβηκαν στο 5-6 οι Πατρινοί, έπεσαν στο 6-5 οι «κιτρινόμαυροι», που είχαν έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Ο ήρωας των Πατρινών, Άρνολντας Κουλμπόκα, έφτασε τους 18 πόντους, με τον Τζο Τόμασον στο ντεμπούτο του να ακολουθεί με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τον Άρη, ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 15 πόντους, αλλά με 2/8 τρίποντα και ο Τζέι Ντι Νότε έβαλε 13 πόντους. Ο Τζος Χάγκινς στους 9 πόντους με 7 ασίστ, αστοχώντας στο τελευταίο πολύ δύσκολο τρίποντο για την ισοφάριση.

Έφτασε στο +11 ο Προμηθέας, αντέδρασε ο Άρης

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα του Άρη (0-4), ο Προμηθέας μέσα από ομαδική δουλειά και το τρίποντο του Σίμπσον προσπέρασε με 12-8, ενώ κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (13-3), εκ των οποίων τα 8 επιθετικά, έφτασε στο 19-16 στην πρώτη περίοδο.

Μάλιστα, με 8 διαδοχικούς πόντους και συνολικό σερί 13-0 οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (27-16). Σε εκείνο το σημείο ο Άρης αντέδρασε και με όπλο την περιφέρειά του μείωσε σε 33-27 και έκλεισε το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 36-31, παρά το γεγονός πως βρέθηκε ακόμα πιο πίσω στα ριμπάουντ (28-11), αλλά και στις εκτελεσμένες βολές (17-4).

Ντέρμπι ως το φινάλε και ήρωας Κουλμπόκα

Με τον Χόρκλερ να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, ο Άρης μείωσε σε 37-35, ενώ με τρίποντο του Νότε πήρε ξανά το προβάδισμα με 44-45. Αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο με Κουλμπόκα και Γκίκα να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο 49-47.

Aμφότεροι ηγήθηκαν επιθετικά του Προμηθέα για το 56-50 (36') με σερί 7-0 και τον Άρη να μένει χωρίς πόντο για περισσότερο από 5,5 λεπτά.  Ωστόσο, το παιχνίδι δεν έχασε ποτέ τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι, με τον Γκούντγουιν να καρφώνει για το 59-57 στο 1'36'' πριν το φινάλε. Με βολές των Κουλμπόκα και Νότε έγινε το 60-59, ο Γκούντγουιν με κάρφωμα ισοφάρισε σε 61-61 και στα 6'' πριν τη λήξη ο Κουλμπόκα από τη γωνία έγραψε το 64-61. Με 2'' να μένουν στο ρολόι και μετά από τάιμ άουτ η μπάλα πήγε στον Χάγκινς στην τελευταία επίθεση, όμως ο Αμερικανός αστόχησε από τα 10 μέτρα.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61