• 75'Μπρίτο
  • 8'Χρήστος Λισγάρας
  • 45'Χόρχε Κασάδο
Με τριάρα στην οκτάδα ο Ολυμπιακός! (vid)

Με το πόδι στο γκάζι και δις σκόρερ τον Ποντένσε ο Ολυμπιακός καθάρισε την Ξάνθη με 3-1 και πέρασε χωρίς να αγχωθεί στους «8» του Κυπέλλου.

Τελευταία ανανέωση: 23 Ιανουαρίου 2019, 21:41

Σε απόλυτο μονόλογο του Ολυμπιακού εξελίχθηκε από νωρίς η ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην Ξάνθη. Οι ανανεωμένοι και φρέσκοι «ερυθρόλευκοι» μετά τις 7 αλλαγές του Μαρτίνς μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη που θα τους έστελνε στους «8» μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, γρήγορα κατάφεραν να γίνουν το απόλυτο αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη και όντως πέτυχαν ακριβώς αυτό που ήθελαν, με το τελικό 3-1 να τους στέλνει στους προημιτελικούς.

Το ξεκίνημα των Πειραιωτών ήταν το... κλασικό εντός έδρας, με τεράστια ποσοστά κατοχής μπάλας, πολύ έντονη πίεση με ή χωρίς αυτή, παιχνίδι από τα άκρα και γρήγορη, αυτοματοποιημένη κυκλοφορία. Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες για γκολ απέναντι σε έναν αντίπαλο που υποχρεώθηκε σε εντελώς παθητικό ρόλο και ελάχιστα πράγματα κατάφερε με τη μπάλα στα πόδια, αφού ακόμη και το πρέσινγκ των «ερυθρόλευκων» ήταν σχεδόν άψογο.

Τελικά, η απόλυτη υπεροχή της ομάδας του Μαρτίνς καρποφόρησε πριν το μισάωρο, όταν στο 29' εκμεταλλεύθηκε την τέταρτη κλασική ευκαιρία της, με τον Ποντένσε να νικά τον Ζίβκοβιτς έπειτα από μπαλιά-μισό γκολ του Νάτχο. Μετά το 1-0 οι Πειραιώτες χαλάρωσαν ελαφρώς με συνέπεια να «εμφανιστούν» και αρκετά λάθη που όμως οι Ακρίτες δεν εκμεταλλεύθηκαν. Σε γενικές γραμμές, ο Ολυμπιακός διατήρησε πολύ εύκολα τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σε τίποτα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε να παράγει εξαιρετικό κατά διαστήματα ποδόσφαιρο στο οποίο η Ξάνθη δεν είχε την παραμικρή απάντηση σε καμία από τις τρεις ζώνες. Οι παίκτες του Μαρτίνς δημιούργησαν περισσότερες φάσεις και τελικά έφτασαν και σε εμφατική νίκη μετά τα όμορφα γκολ των Χασάν (52') και Ποντένσε (61'), προϊόντα στρωτού, επιθετικού ποδοσφαίρου.

Ως το φινάλε οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν το ματς χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, παρά το ότι από το 72' αναγκάστηκαν να παίξουν με 10 λόγω τραυματισμού του Μπουχαλάκη ενώ ο Μαρτίνς είχε κλείσει τις αλλαγές αλλά και τη μείωση του σκορ από την Ξάνθη στο 75' με το πέναλτι του Μπρίτο.

Κριτικη Προπονητη

Πέδρο Μαρτίνς: Κλασικό παιχνίδι Μαρτίνς, κλασικό παιχνίδι Ολυμπιακού, στο γνωστό 4-2-3-1. Οι επτά αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα της ομάδας του κόντρα στην Ξάνθη όχι μόνο δεν επηρρέασαν την απόδοσή της αλλά φάνηκε τόσο η φρεσκάδα της όσο και η ποιότητα του ρόστερ.

• 18

Μίλαν Ράσταβατς: Ο τεχνικός της ακριτικής ομάδας δεν είχε καμία απάντηση στην πίεση του Ολυμπιακού και δεν είχε και ξεκάθαρο επιθετικό πλάνο από τη στιγμή που η ομάδα του σε ελάχιστες περιπτώσεις κράτησε τη μπάλα στα πόδια της.

Η φάση του αγώνα 45
Τα αίματα άναψαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν μετά από εκτός φάσης χτύπημα του Τοροσίδη στον Ντζουρίτσκοβιτς, ακολούθησε γενική σύρραξη με τους παίκτες των δύο ομάδων να έρχονται αρκετά κοντά.

Τα highlights του ματς

• 5'
    Καλή συνεργασία του Ολυμπιακού από τα δεξιά με Φορτούνη – Ποντένσε, σέντρα του Πορτογάλου και κεφαλιά του Μασούρα στα χέρια του Ζίβκοβιτς.
  • 11'
    Πρώτη κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χασάν πέρασε μια ωραία διαγώνια μπαλά για τον Τσιμίκα αυτός μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά και διαγώνια αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε.
  • 14'
    Έξοχη κάθετη μπαλιά του Νάτχο για τον Μασούρα που έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Ζίβκοβιτς.
  • 15'
    Νέα μεγάλη φάση για τους «ερυθρόλευκους», με ακόμη μια κοντινή, χαμένη κεφαλιά του Μασούρα μετά τη σέντρα του Γκιγιέρμε από τα δεξιά.
  • 21'
    Πρώτη τελική στο ματς για την Ξάνθη με το μακρινό, δυνατό σου του Κοβάσεβιτς να περνάει ψηλά άουτ.
  • 27'
    Γρήγορη αντεπίθεση της Ξάνθης από αριστερά και επικίνδυνη σέντρα του Σιλά που όμως βρίσκει σε λάθος βηματισμό τον Κάστρο και περνάει άουτ.
  • 29'
    ΓΚΟΛ! Απίθανη κάθετη μπαλιά του Νάτχο μισό-γκολ για τον Ποντένσε που κάνει διαγώνια κίνηση, βγαίνει τετ-α-τετ και πλασάρει ψύχραιμα τον Ζίβκοβιτς στη γωνία του.
  • 44'
    Πολύ καλή επίθεση του Ολυμπιακού με Γκιγιέρμε και Χασάν, η μπάλα έφτασε στον Ποντένσε που σούταρε δυνατά από διαγώνια θέση αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν στη σωστή θέση για να διώξει.
  • 45'
    Ακόμη μια ευκαιρία των «ερυθρόλευκων» μετά από καλά δομημένη επίθεση, όμως ο Ζίβκοβιτς «έβγαλε» και πάλι το σουτ του Χασάν από το ύψος του πέναλτι.
  • 48'
    Ταχύτατη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με Τοροσίδη και Φορτούνη, η μπάλα φτάνει στον Νάτχο που σουτάρει δυνατά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Ζίβκοβιτς λέει και πάλι «όχι».
  • 52'
    ΓΚΟΛ! Υπέροχο γκολ για τον Ολυμπιακό που «κρύβει» τη μπάλα με ταχύτατη κυκλοφορία, Φορτούνης και Χασάν δημιουργούν τον τελικό συνδυασμό και ο Αιγύπτιος γράφει με δυνατό σουτ το 2-0.
  • 56'
    Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και προβολή του Χασάν άουτ αφού δεν πρόλαβε να βρεθεί όπως θα ήθελε στην πορεία της μπάλας.
  • 61'
    ΓΚΟΛ! Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, συνεχίζει να κυκλοφορεί άψογα τη μπάλα με σέντρα του Τσιμίκα, νέο γύρισμα του Τοροσίδη και εύστοχο πλασέ του Ποντένσε μετά τις κόντρες στην περιοχή για το 3-0.
  • 75'
    ΓΚΟΛ! Εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρίτο μετά από παράβαση που δόθηκε για χέρι του Τσιμίκα σε σέντρα του Μπαξεβανίδη.
  • 84'
    Ευκαιρία του Ολυμπιακού για το 4-1 αλλά ο Σολδάνο σουτάρει ψηλά άουτ στην αντεπίθεση μετά το δικό του κλέψιμο στα χαφ.
  • 92'
    Καλή στιγμή για τον Ολυμπικό με τον Μασούρα να σουτάρει δυνατά με το αριστερό από καλή θέση και τη μπάλα να περνάει άουτ.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Η κυκλοφορία μπάλας του Ολυμπιακού και η αποτελεσματικότητά του στην τελική πάσα κυμάνθηκαν σε πολύ υψηλά επίπεδα και όποτε συμβαίνει αυτό δύσκολα κάποιος αντίπαλος μπορεί να τους αντιμετωπίσει στο γήπεδό τους.
2
Το σχετικά γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο αλλά και το ότι οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στον αγωνιστικό με διάθεση να πιάσουν από το λαιμό τον αντίπαλο και να μην του δώσουν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης, έκαναν τη διαφορά.
3
Η Ξάνθη δεν παρέταξε τίποτα το διαφορετικό απέναντι στον Ολυμπιακό σε σχέση με τις προηγούμενες δύο ισοπαλίες τους φέτος, ωστόσο αποδείχθηκε ότι αυτό δεν θα μπορούσε να είναι αρκετό όταν η απόδοση των «ερυθρόλευκων» φτάνει αυτό το επίπεδο. Καμία απάντηση από τους Ακρίτες στην άμυνα, ελάχιστη κίνηση και ουσία από τη μέση και μπροστά στις λίγες φάσεις που πέρασε τη μεσαία γραμμή.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του Φράνκο Σολδάνο ήρθε με το που έγινε το 3-0 και καθάρισε η πρόκριση. Ο Αργεντινός μπήκε αντί του Ποντένσε και πήρε το βάπτισμα του πυρός, παίζοντας για περίπου μισή ώρα.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Ντανιέλ</span> Ποντένσε
56
Ντανιέλ Ποντένσε
Μόνο και μόνο το γεγονός ότι για δεύτερο παιχνίδι σε ολόκληρη την καριέρα του (το πρώτο με την φανέλα της Μορεϊρένσε σε ένα ματς με την Μαδέιρα τον Δεκέμβριο του 2016) σκόραρε δύο γκολ σε ένα ματς, καθιστά το παιχνίδι ιστορικό. Ο Πορτογάλος εξτρέμ που τα κάνει όλα καλά εκτός από το να τελειώνει τις φάσεις, ξεμπούκωσε και ο Ολυμπιακός περιμένει καλύτερες μέρες από αυτόν.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Δήμος</span> Μπαξεβανίδης
5
Δήμος Μπαξεβανίδης
Ο έμπειρος αμυντικός της Ξάνθης πέρασε ένα από τα πιο δύσκολα βράδια της καριέρας του. Ο αρχηγός των Θρακιωτών είχε μεγάλα προβλήματα στην πλευρά του με τον Μασούρα, τον οποίον δεν συνάντησε παρά σε ελάχιστες φάσεις, δεν ενέπνεε καμία αμυντική εμπιστοσύνη, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να τον «σημαδεύει» σε πολλές φάσεις.

Ο αφανής ήρωας

<span>Αχμέντ</span> Χασάν
18
Αχμέντ Χασάν
Με διαφορά στήθους κερδίζει την θέση σε αυτή εδώ την στήλη από τον Μπίμπρας Νάτχο. Όχι μόνο γιατί σκόραρε το τέταρτο γκολ στην σεζόν με την φανέλα του Ολυμπιακού, αλλά γιατί είχε μία ολοκληρωμένη παρουσία στην κορυφή της επίθεσης. Πολύ σωστό τακτικό παιχνίδι, με σωστές τοποθετήσεις, πολλά «σπασίματα» μπάλας, πολλές κερδισμένες μάχες, μία πολύ ουσιαστική εμφάνιση από τον Αιγύπτιο φορ.

Το... VAR του SDNA

Σε γενικές γραμμές ο Τζοβάρας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και χρεώνεται μόνο ένα σοβαρό λάθος, όταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δεν είδαν το εκτός φάσης χτύπημα του Τοροσίδη στον Τζουρίτσκοβιτς. Το πέναλτι ήταν αδιαμφισβήτητο, αφού ο Τσιμίκας βγήκε με προτεταμένο τον αγκώνα.