Φιλικό παιχνίδι
Bayer 04 Leverkusen
BAYER 04 LEVERKUSEN
0 0

Στα… ίσια έπαιξε ο Παναθηναϊκός την τρίτη ομάδα της Μπουντεσλίγκα, Μπάγερ Λεβερκούζεν, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος δίχως τέρματα (0-0) στο αποψινό τρίτο του φιλικό ματς προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους, σκορπίζοντας πλατιά χαμόγελα.

Το τριφύλλι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όχι μόνο κοίταξε στα μάτια έναν αντίπαλο του βεληνεκούς της Λεβερκούζεν, που θα συμμετάσχει στο επικείμενο Τσάμπιονς Λιγκ. αλλά ήταν ανώτερός της στο συγκεκριμένο διάστημα, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού και τις περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες για γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τα φιλικά του ματς στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας με μία νίκη και δύο ισοπαλίες, δίχως να δεχτεί γκολ και πετυχαίνοντας ένα από το σημείο του πέναλτι.

Τα δύο πρώτα στοιχεία πιστοποιούν την πολύ καλή δουλειά που γίνεται από τον Γιοβάνοβιτς και είναι σαφές ότι αποτελεί συνέχεια του φινάλε της περυσινής σεζόν, αλλά το τελευταίο στοιχείο φανερώνει ότι απαιτείται, άμεσα και πάση θυσία, ενίσχυση μεσοεπιθετικά, η οποία έχει ήδη αργήσει να πραγματοποιηθεί με τον χρόνο να πιέζει ενόψει των ευρωπαϊκών προκριματικών.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε ως αρχικό σχηματισμό το 4-3-3, με τον Μπρινιόλι τερματοφύλακα, τους Βαγιανίδη, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Γκάνεα τετράδα στην άμυνα, τον Πέρεθ αμυντικό μέσο με τους Αλεξανδρόπουλο και Τσέριν εσωτερικούς μέσους, τον Παλάσιος στο δεξί φτερό, τον Αϊτόρ στον αντίστοιχο ρόλο από αριστερά και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Το συγκεκριμένο σχήμα λειτούργησε ιδανικά, παρά το γεγονός ότι στην ενδεκάδα συνυπήρχαν δύο 20χρονοι Ελληνες, ο Αλεξανδρόπουλος και ο Βαγιαννίδης που έκαναν πολύ καλό ματς, με τον Αλεξανδρόπουλο ειδικά να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου στο πρώτο μισό του αγώνα.

Με εξαίρεση ένα λάθος του Σένκεφελντ που διόρθωσε ο ίδιος σώζοντας το σουτ του Φρίμπονγκ πριν περάσει τη γραμμή, οι Γερμανοί δεν απείλησαν την εστία του Μπρινιόλι, ενόσω ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο 30’ με τον Κοσουνού να κόβει το σουτ του Αϊτόρ, μετά από κλέψιμο και πάσα του Αλεξανδρόπουλοτ.

Και στο 32’ με τον Βαγιννίδη να αλλάζει την πλευρά με μεγάλη μπαλιά προς τον Γκάνεα, που έδωσε στον Αϊτόρ, τη συρτή σέντρα του οποίου δεν πρόλαβε για λίγα εκατοστά ο Ιωαννίδη προκειμένου να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Η κατοχή της μπάλας ήταν 55%-45% στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πέρεθ να παίζει καταλυτικό ρόλο στον έλεγχο του ρυθμού και της κυκλοφορίας της μπάλας, τον Γκάνεα να στέκεται εξαιρετικά όπως και οι υπόλοιποι των μετόπισθεν, τον Τσέριν να επιβεβαιώνει τα πνευμόνια του και να ανταποκρίνεται στο ρόλο του.

Ο Ιωαννίδης έκανε τη δουλειά του ως στήριγμα των επιθέσεων στην υποδοχή της μπάλας με πλάτη κι αν τους δύο εξτρέμ, Παλάσιος και Αϊτόρ, έβγαιναν περισσότερες εμπνεύσεις τότε οι κίνδυνοι προς την εστία της Λεβερκούζεν θα ήταν ακόμα μεγαλύτεροι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σέρβος προπονητής του Παναθηναϊκού έκανε τέσσερις αλλαγές, τους Λοντίγκιν, Κώτσιρα, Σάρλια και Χουάνκαρ, όλες στα μετόπισθεν.

Η Λεβερκούζεν απείλησε στο 47΄με την κεφαλιά του Πογιάνπαλο να περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι.

Στο 62’ ο Μάγκνουσον μπήκε στο γήπεδο αντί του Σένκεφελντ πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, επιβεβαιώνοντας την αντίληψη και την ικανότητά του με τη μπάλα, ενώ στο γήπεδο πέρασαν επίσης ο Κουρμπέλης αντί του Πέρεθ, ο Καμπετσής αντί του Παλάσιος και τρία λεπτά μετά ο Καρλίτος αντί του Αλεξανδρόπουλου.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο σχηματισμός του Παναθηναϊκού τροποποιήθηκε σε 4-2-3-1 εξαιτίας της παρουσίας του Καρλίτος και στο τελευταίο 20λεπτο του ματς πήραν χρόνο και οι Σαρδέλης, Ηλιάδης και Κρυπαράκος.

Στο 76’ ο Λοντίγκιν κράτησε απαραβίαστη την εστία των πράσινων, με εντυπωσιακή διπλή απόκρουση σε τετ α τετ με τον Πογιάνπαλο, με την εικόνα του Παναθηναϊκού μετά το 60’, να είναι, φυσιολογικά, υποδεέστερη του προηγούμενου διαστήματος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι (46’ Λοντίγκιν), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (62’ Μάγκνουσον), Πούγγουρας (46’ Σάρλια), Γκάνεα (46’ Χουάνκαρ), Πέρεθ (62’ Κουρμπέλης), Αλεξανδρόπουλος (66’ Καρλίτος), Τσέριν (72’ Ηλιάδης), Παλάσιος (62’ Καμπετσής), Ιωαννίδης (72’ Σαρδέλης), Αϊτόρ (79’ Κρυπαράκος).

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Χεράρντο Σεοάνε / 4-2-3-1): Χραντέτσκι (46’ Λούνεφ), Φρίμπονγκ (46’ Φοσού-Μενσά), Ταπσόμπα (46’ Ταχ), Κοσουνού (46’ Μοναμέι), Μπάκερ (46’ Χίνκαπι), Ντεμιρμπάι, Ε. Παλάσιος, Αζμούν (46’ Μπράβο), Αουρίρ (46’ Αζχίλ), Ντιαμπί (46’ Χλόζεκ), Σικ (46’ Πογιάνπαλο).

Παναθηναϊκός - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-0