• 53΄ Χατζηγιοβάνης
  • Σουάρεζ
  • 42΄ Μπαράλες
  • 45+1΄ Κώτσιρας

Αστεράκια είδε απόψε στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός παραχωρώντας καταδικαστική ισοπαλία (2-2) στον αδιάφορο βαθμολογικά Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο δεν έχει καταφέρει να νικήσει φέτος σε τέσσερα ματς.
Με την ισοπαλία αυτή το τριφύλλι απόλεσε μία ακόμα ευκαιρία να ψαλιδίσει τη διαφορά από την προνομιούχο τέταρτη θέση και το όνειρο της ευρωπαϊκής επιστροφής τελειώνει.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό από το ξεκίνημα του ματς, αλλά ο Αστέρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη επίσκεψή του στην περιοχή του Διούδη, με την κεφαλιά του Σουάρεθ στο 11’ (0-1).
Οι πράσινοι» αντέδρασαν στο 28’ και ισοφάρισαν σε 1-1, εκμεταλλευόμενοι το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου που δεν βρήκε τη μπάλα στην έξοδο που πραγματοποίησε μετά από βαθιά μπαλιά του Βιγιαφάνιες και ο Χατζηγιοβάνης την έσπρωξε στα δίχτυα.

Πάνω που ο Παναθηναϊκός έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο ωστόσο, ο διαιτητής Γκορτζίλας του συνδέσμου Μακεδονίες ανακάλυψε πέναλτι σε θεαματικό πέσιμο του Μπαράλες από μαρκάρισμα του Πούγγουρα (38’).

Ο VAR τον ενημέρωσε να ξαναδεί τη φάση, αλλά ο διαιτητής επέμεινε στην αρχική του απόφαση και ο Μπαράλες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα (1-2). Το πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα να έχει δύο γκολ σε ισάριθμες τελικές και τον Παναθηναϊκό ένα γκολ σε τέσσερις, με την κατοχή της μπάλας 57%-43%  υπέρ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Σουάρεθ, με τον Χατζηγιοβάνη να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 53’, ενώ στο 63’ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ όταν ο Χουάνκαρ συνδυάστηκε υπέροχα με τον Μακέντα, μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Καρλίτος αστόχησε εξ επαφής από το μισό μέτρο, αλλά η κυριότερη ευκαιρία όλων ήταν στο 90’ με τον Καρλίτος να βγάζει τον Σανκαρέ τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο και το πλασέ του να σταματά στη συμβολή των δοκαριών!

Στο ποδόσφαιρο ωστόσο το αποτέλεσμα μετράει και αυτό ήταν καταδικαστικό για τον Παναθηναϊκό και την προσπάθειά του για το ευρωπαϊκό διαβατήριο της τέταρτης θέσης.

• 11

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-3-3, τοποθετώντας τους Βιγιαφάνιες και Αλεξανδρόπουλο εσωτερικούς χαφ και τον Νιάς αμυντικό μέσο. Επανέφερε τον Χατζηγιοβάνη στο ένα άκρο και τον Ενγκμπακοτό στο άλλο, με τον Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης, ενώ στην καρδιά της άμυνας διατήρησε τους Πούγγουρα και Βέλεθ. Στη διάρκεια του ματς η πρώτη του αλλαγή ήταν ο Καρλίτος αντί του Μακέντα, με το ματς στο 2-2 και οι υπόλοιπες παρεμβάσεις του δεν έφεραν το προσδοκώμενο αποτέλεσμα.

• 9

Ο Μίλαν Ράσταβατς διατήρησε το προσφιλές του 4-2-3-1 και προσπάθησε να παίξει χωρίς σκοπιμότητα από τη στιγμή που δεν υπήρχε βαθμολογικό άγχος. Η στόχευσή του ήταν κατά κύριο λόγο η στυνοχή των γραμμών πίσω από τη μπάλα και το επιθετικό τρανζίσιον, ενώ σε φάση ανάπτυξης προσπάθησε να βρει ρήγματα από τη δεξιά πλευρά. Στην εξέλιξη του ματς προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του, κάνοντας νωρίς αλλαγές και έχοντας και την τύχη με το μέρος του κατάφερε να κατακτήσει το θετικό αποτέλεσμα.

72'

Ο Καρλίτος καταφέρνει να αστοχήσει όντας στο μισό μέτρο από την εστία, με τον Παπαδόπουλο εξουδετερωμένο.

• 6’

Ατομική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη από τον άξονα και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ.

• 11’

ΓΚΟΛ! Ωραία ανάπτυξη του Αστέρα από δεξιά, με τον Κώτσιρα να βγάζει γλυκιά σέντρα μέσα από την περιοχή και τον προωθημένο Σουάρεθ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

• 28’

ΓΚΟΛ! Βαθιά μπαλιά του Βιγιαφάνιες προς τον Χατζηγιοβάνη, ο Παπαδόπουλος πραγματοποιεί άστοχη έξοδο χωρίς να βρει τη μπάλα και ο Χατζηγιοβάνης τη στέλνει στα ανυπεράσπιστα δίχτυα (1-1).

• 34’

Σέντρα του Βέλεθ από δεξιά, ο Ενγκμπακοτό πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 38’

Ο Μπαράλες πέφτει θεαματικά μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Πούγγουρα και ο διαιτητής Γκορτσίλας δείχνει πέναλτι. Ο VAR τον ενημερώνει να ξαναδεί τη φάση και επιμένει στην αρχική του απόφαση.

• 42’

ΓΚΟΛ! Ο Μπαράλες εκτελεί την εσχάτη των ποινών και διαμορφώνει το 1-2.

• 50’

Σέντρα του Μολό από δεξιά, ο Σουάρεθ αποκρούει τη μπάλα με το χέρι. Ο VAR ενημερώνει τον διαιτητή για δει τη φάση και στη συνέχεια καταλογίζει το πέναλτι.

• 53’

ΓΚΟΛ! Ο Χατζηγιοβάνης αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και ισοφαρίζει σε 2-2.

• 63’

Εξαιρετικό τακουνάκι πάσα του Μακέντα στον Χουάνκαρ που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση.

• 64’

Αντεπίθεση του Αστέρα με τον Τζίμα να σουτάρει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

• 72’

Σέντρα σουτ του Χατζηγιοβάνη, η μπάλα αλλάζει πορεία και φτάνει στον Καρλίτος που δεν καταφέρνει να πλασάρει αν και βρίσκεται μισό μέτρα από την εστία.

• 90’

Εξαιρετικός συνδυασμός του Σανκαρέ με τον Καρλίτος και πλασέ του Σενεγαλέζου σε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, η μπάλα σταματάει στη συμβολή των δοκαριών.

• 1

Η τρικυμία στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού με την απουσία του Σένκεφελντ να βγάζει μάτι.

• 2

Η αποτελεσματικότητα του Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σε δύο τελικές προς την εστία σκόραρε ισάριθμα τέρματα.

• 3

Η ακατανόητη αλλαγή του Μακέντα με τον Καρλίτος ενώ το ματς φώναζε ότι θα έπρεπε να συνυπάρχουν στο τελευταίο 25λεπτο του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός πέταξε στα σκουπίδια μία ακόμη ευκαιρία για τη διεκδίκηση του ευρωπαϊκού διαβατηρίου και η απογοήτευση ήταν έκδηλη στις τάξεις των ποδοσφαιριστών του μετά το τέλος του ματς.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Εξαιρετικό ματς από τον εξτρέμ του Παναθηναϊκού που σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του και η συνολική του απόδοση, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά όπου εμφάνισε σημάδια κόπωσης, ήταν υψηλού επιπέδου.

1
Νίκος Παπαδόπουλος
Σε πολύ κακή βραδιά ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης, φέρει ακέραια ευθύνη στη φάση του πρώτου γκολ του Χατζηγιοβάνη, και έχει βγει λάθος τόσο στο δοκάρι του Καρλίτος όσο και σε αυτό του Σανκαρέ.

18
Ηλίας Χριστόπουλος
Πολύ καλή εμφάνιση από τον 18χρονο κεντρικό αμυντικό του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος αντεπεξήλθε στα καθήκοντά του, ήταν θετικός στον αέρα και πήρε σωστές αποφάσεις παρά την πίεση που δέχτηκε ο τομέας ευθύνης του.

Κάκιστη η διαιτησία του Γκορτζίλα του συνδέσμου Μακεδονίας, με κορυφαία την ανακάλυψη πέναλτι σε θεματικό πέσιμο του Μπαράλες παρότι ο VAR του υπέδειξε να ξαναδεί τη φάση. Δεν είδε το καθαρό χέρι του Σουάρεθ και χρειάστηκε εκ νέου το VAR για να δείξει την παράβαση.

Απόλλων Σμύρνης: Φιλικό με ΑΠΟΕΛ στη Βουλγαρία