• 50' Άντερσον Εσίτι
  • 78' Τσούμπα Άκπομ
  • 81' Άντερσον Εσίτι

Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, τα δεδομένα ήταν συγκεκριμένα...

Ο ΟΦΗ αντιμετώπιζε το ματς ως μία ακόμη πρόκληση, κάτι που ήταν σαφές και στο παιχνίδι του, εμφανώς πιο απελευθερωμένος, πόνταρε στον εκνευρισμό του αντιπάλου του και στη δεδομένη πίεση για αποτέλεσμα.

Στην αντίπερα όχθη, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν στα σχοινιά, γνωρίζοντας πως ο κλοιός γύρω του σφίγγει ολοένα και περισσότερο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι αν και είδαν το ματς να ξεκινά με τους καλύτερους οιωνούς, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λημνιό να βγαίνει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και να «σερβίρει» για τον Μπίσεσβαρ που έγραψε το 0-1, δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν, δίνοντας δικαιώματα που πλήρωσαν ακριβά.

Ο Γιώργος Σίμος επέμεινε να... φωνάζει προς το Βαζ και δικαιώθηκε από τον Πορτογάλο, ο οποίος μόλις «απεγκλωβίστηκε» δημιούργησε ουκ ολίγα προβλήματα στους Θεσσαλονικείς, έχοντας ακόμη και δοκάρι (17'). Αυτή, ωστόσο, ήταν η πρώτη προειδοποίηση των Κρητικών, οι οποίοι «χτύπησαν» ένα λεπτό αργότερα με τον Νέιρα, ο οποίος με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Πασχαλάκη για το 1-1.

Στο 28', ο Κουτρουμπής, ως ο τελευταίος αμυνόμενος του ΟΦΗ, αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Σφιντέρσκι -που φαινόταν να βγαίνει σε προφανή θέση για γκολ- προκαλώντας την «έκρηξη» των ασπρόμαυρων που φώναζαν για κόκκινη, ωστόσο, η απόφαση δεν άλλαξε ούτε με την... επίσκεψη Κουμπαράκη στο VAR.

Παρά την πίεση του Δικεφάλου, η ουσία ανήκε και πάλι στους Κρητικούς, οι οποίοι έφτασαν στην ανατροπή για το 2-1 με τον Φιγκεϊρέδο που έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από μια εξαιρετική συνεργασία των παικτών του ΟΦΗ που... έκρυψαν τη μπάλα, στήνοντας με την πλάτη στον τοίχο την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο τεχνικός του ΠΑΟΚ φρόντισε να ανακατέψει την τράπουλα, ολοκληρώνοντας και τις πέντε αλλαγές του μέχρι το 62' της αναμέτρησης, κάτι που -βάσει εικόνας- απέδωσε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν εξ ολοκλήρου τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως ουσιαστικό αντίκρισμα για μεγάλο διάστημα.

Μάλιστα, ο ΟΦΗ βρέθηκε για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά παιχνιδιού και με αριθμητικό μειονέκτημα μετά την αποβολή του Κουτρουμπή, ωστόσο, και πάλι ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να διασπάσει την άμυνα των Κρητικών που αναγκάστηκαν να τρέξουν περισσότερο αλλά έδειχναν να διαχειρίζονται με μαεστρία το σκορ.

Χρειάστηκε το ρολόι να σημαδέψει το 76ο λεπτό για να μπορέσει ο ΠΑΟΚ να φέρει το ματς στα ίσα (2-2) χάρη στην υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη. Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι, πήρε ψυχολογία και δεν έδειξε να πτοείται ούτε από την αποβολή του Εσίτι στο 81' , δημιουργώντας ευκαιρίες που δεν μεταφράστηκαν σε γκολ.

ΟΦΗ και ΠΑΟΚ, στο παρά ένα της αναμέτρησης, λίγο έλειψαν να... σκοτώσουν ο ένας τον άλλον, με τον Νέιρα να αναγκάζει τον Πασχαλάκη να διώξει με τα ακροδάχτυλα στην επέμβαση του αγώνα και τον ΠΑΟΚ να απαντά με το ίδιο νόμισμα καθώς λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου που πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία.

Το 2-2 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με το βαθμό της ισοπαλίας να βαραίνει σαφώς τους Θεσσαλονικείς δεδομένου πως δείχνουν -εκ του αποτελέσματος- πως αδυνατούν να σηκώσουν κεφάλι στη «μάχη» που έχουν μπροστά τους με φόντο τη δεύτερη θέση.

• 20

Με 5-4-1 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος παρουσιάζοντας ενισχυμένη την μεσοαμυντική του γραμμή, έχοντας στο μυαλό του να χτυπήσει τον ΠΑΟΚ στις αντεπιθέσεις, κάτι που το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό αφού μετά την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ του Δικεφάλου οι Κρητικοί έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ πριν το ημίχρονο. Μετά την κόκκινη κάρτα του Κουτρουμπή ο Σίμος άλλαξε τον σχηματισμό του ΟΦΗ σε 4-4-1.

• 9

4-2-3-1 για τον Αμπέλ Φερέιρα, με τον Ροντρίγκο στη θέση του Μάτος, δίδυμο στα χαφ τους Μαουρίσιο - Ελ Καντουρί και τον Μπίσεσβαρ πίσω από τον προωθημένο Σφιντέρσκι. Με τον ΟΦΗ να βρίσκεται σε θέση ισχύος, φουλ των αλλαγών και ρίσκο για τον Πορτογάλο σε ένα 3-5-2. Μετά την είσοδο των Μάτος-Άκπομ στο 63' ο Πορτογάλος άλλαξε ξανά το σύστημα του ΠΑΟΚ, γυρίζοντας το σε 3-4-3, με τους Σφιντέρσκι, Άκπομ και Τζόλη στην επίθεση.

76'

Αν το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι ψυχολογικό, τότε ο νεαρός Μιχαηλίδης έδειξε στους συμπαίκτες του το δρόμο. Ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ σε ένα σημείο που η ομάδα του... κυνηγούσε, όπως μπορούσε την ισοφάριση, και με υπέροχη εκτέλεση, έγραψε το 2-2 και έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας για τους Θεσσαλονικείς.

• 5’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός βγαίνει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και βγάζει τη σεντρα από τα δεξιά προ του Γιαννούλη, με τον επερχόμενο Μπίσεσβαρ να προλαβαίνει τον Κουτρουμπή και με κοντινό πλασέ να ανοίγει το σκορ.

• 14’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Κουτρουμπής κέρδισε τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 17’

Δοκάρι για τον ΟΦΗ! Ο Βαζ μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και σούταρε από θέση μέσα δεξιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην αριστερή δοκό της εστίας του Πασχαλάκη!

• 19’

ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Νέιρα πιάνει δυνατό σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Πασχαλάκη, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους σε 1-1.

• 28’

O Σφιντέρσκι μετά από πάσα του Μπίσεσβαρ φεύγει στην πλάτη τον αμυντικών του ΟΦΗ, με τον Γιώργο Κουτρουμπή ως τελευταίος παίκτης να τον ανατρέπει, αντικρίζοντας την κίτρινη κάρτα του Στέφανου Κουμπαράκη, ο οποίος εξέτασε την φάση στο VAR εμμένοντας στην απόφαση του, προκαλώντας έντονα παράπονα στις τάξεις του Δικεφάλου.

• 43’

ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέδο γίνεται αποδέκτης της μπάλας, μετά από την συνεργασία των Κουτρουμπή, Στάικου και Μπράουν και με σουτ με το δεξί από το ύψος της μικρής περιοχής δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

• 45+5’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ελ Καντουρί βγάζει σέντρα με εξωτερικό φάλτσο, βρίσκοντας τον Λημνιό μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, με τον νεαρό εξτρέμ να πιάνει το σουτ στην κίνηση αναγκάζοντας τον Ουάλι σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 49’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Βαρέλα να παίρνει την κεφαλιά, από την εκτέλεση φάουλ του Στοχ, αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά και άουτ.

• 51’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ βγάζει την σέντρα από τα δεξιά η μπάλα περνάει από τον Στοχ και καταλήγει στον Γιαννούλη, που πιάνει δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Ουόλι.

• 59’

Κόκκινη κάρτα για τον ΟΦΗ, αφού ο Κουτρουμπής κάνει σκληρό μαρκάρισμα στον Μαουρίσιο, με τον Στέφανο Κουμπαράκη να του δείχνει την δεύτερη κίτρινη κάρτα, στέλνοντας τον πρόωρα στα αποδυτήρια.

• 76’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Μιχαηλίδη, που δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Ουόλι, με τον νεαρό στόπερ να σημειώνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Δικεφάλου!

• 81’

Με δέκα παίκτες και ο ΠΑΟΚ, αφού ο Άντερσον Εσίτι αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κουμπαράκη, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

• 86’

Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ίνγκασον να γεμίζει, τον Μαουρίσιο να στοπάρει και να κάνει το «ψαλιδάκι», από το ύψος του πέναλτι, αλλά τον Ουόλι να μπλοκάρει!

• 88’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Μάτος από τα δεξιά ο Άκπομ πηδάει πιο ψηλά από τους αμυντικούς του ΟΦΗ, πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια του Ουόλι.

• 97’

H επέμβαση του αγώνα από τον Πασχαλάκη, με τον Μάνο να βγάζει τον Νέιρα φάτσα με τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ, που έβαλε με εντυπωσιακό τρόπο «stop» στον Αργεντινό μεσοεπιθετικό του ΟΦΗ.

• 98’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Πασχαλάκη! Εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη από τα αριστερά ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου που προωθήθηκε έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να της δώσει πορεία για τα δίχτυα

• 1

Είναι σαφές -πλέον- το πρόβλημα στις τάξεις του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς προηγούνται στην πρώτη τους ευκαιρία, ωστόσο, αδυνατούν να κρατήσουν το προβάδισμα, δίνουν χώρους και δικαιώματα στον ΟΦΗ που τους στήνει με την πλάτη στον τοίχο από το ημίχρονο.

• 2

Αν και η αποβολή του Κουτρουμπή θα άλλαζε τις αριθμητικές ισορροπίες από το ημίχρονο, οι υποθέσεις δεν μπορούν να φαντάζουν ως δικαιολογία για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα, που για μεγάλο διάστημα έτρεξε τον αντίπαλο της που δεν ζορίστηκε ιδιαιτέρως να κρατήσει το υπέρ του σκορ μέχρι να... μιλήσει ο Μιχαηλίδης.

• 3

Αν κάτι έχει να θυμάται και να χαμογελά από το σημερινό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, αναμφίβολα είναι ο Μιχαηλίδης. Το πέναλτι που χρεώθηκε στο ματς με την ΑΕΚ δεν αντικατοπτρίζει την καλή εμφάνιση του νεαρού, ο οποίος με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ, έδειξε πως το έχει αφήσει πίσω του, σώζοντας το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Sold out... οι ΣΦ Ταράτσας στα playoffs, με τους Κρητικούς να στήνουν το δικό τους πάρτυ γύρω από το Γεντί Κουλέ!

49
Γιάννης Μιχαηλίδης
Ο νεαρός στόπερ του ΠΑΟΚ πέρασε ως αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και έδωσε ενέργεια και τρεξίματα στον ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας ως επισφράγισμα της παρουσίας του ένα τρομερό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανοίγοντας, με εμφατικό τρόπο, λογαριασμό με την φανέλα του Δικεφάλου.

5
Γιώργος Κουτρουμπής
Ο έμπειρος στόπερ του ΟΦΗ, θα μπορούσε να αποβληθεί από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Κουμπαράκη στο δεύτερο μέρος αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης.

21
Ρικάρντο Βαζ
Ο Πορτογάλος εξτρεμ του ΟΦΗ αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό της μεσοεπιθετικής γραμμής των Κρητικών, προκαλώντας πάρα πολλά προβλήματα στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ με τις ατομικές του ενέργειες, αφού οι περισσότερες φάσεις του ΟΦΗ ξεκίνησαν από τα πόδια του.

Τη διαιτησία Κουμπαράκη βαραίνει η φάση στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κουτρουμπής, ως ο τελευταίος αμυνόμενος του ΟΦΗ, ανατρέπει τον Σφιντέρσκι που βγαίνει σε προφανή θέση για γκολ και αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Και είναι απορίας άξιο τι είδε ο Έλληνας ρέφερι στο VAR που τον κάλεσαν για να δείξει κόκκινη και διατήρησε την αρχική του απόφαση. Εν τέλει, «σώθηκε» στο β΄ημίχρονο καθώς ο Κουτρουμπής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Το «πράσινο» μήνυμα του Μακέντα για τη νέα σεζόν (Pic)