• Αντώνιος Σινιοράκης
  • Δημήτριος Μαλούτας
  • 35' Χουάν Μουνίθ
  • Χατζηγιοβάνης Τάσος

Μία ακόμη χαμένη ευκαιρία να διπλασιάσει τις συνεχόμενες νίκες του στο πρωτάθλημα και να εδραιωθεί στην πρώτη εξάδα, έχασε ο Παναθηναϊκός απόψε στο Βόλο μένοντας στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στην τοπική ομάδα, παρότι ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και δη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του, πίεσε ψηλά τον Βόλο και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη του υποσχόμενη ευκαιρία με το πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηθεοδωρίδης και εκτέλεσε εύστοχα αλά Πανένκα ο Χατζηγιοβάνης (8’).
Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο έως και το πρώτο 20λεπτο του ματς, αλλά σταδιακά ο Βόλος άρχισε να γίνεται απειλητικός με βάση την αριστερή του πτέρυγα και τον εξαιρετικό Φεράρι.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουνίθ (34’) σε φάση που στο ξεκίνημά της δεν δίνεται φάουλ στον Χατρζηγιοβάνη από τον Ντεντάκη και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (1-1) στα αποδυτήρια, σε ένα μοιρασμένο πρώτο μισό του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» μπήκε και πάλι δυνατά στο ξεκίνημα, με τον Δώνη να κάνει δύο αλλαγές και να τροποποιεί το σχηματισμό σε 4-2-3-1.

Η συγκεκριμένη επιλογή έφερε τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και τον Βόλο να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο και να ψάχνει τα ρήγματα αποκλειστικά στις αντεπιθέσεις.

Παρά ταύτα δεν ήταν πολλές οι υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Μελίσσα με τον χρόνο να περνάει και να επιτείνει το άγχος στους «πράσινους».

Ο Δώνης άλλαξε εκ νέου το σχηματισμό του Παναθηναϊκού στο 77’ σε 3-5-2 με φουλ επιθετικά πρόσωπα και στο αμέσως επόμενο πεντάλεπτο έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες (81’ Μακέντα, 83’ Μπεκ).

Η κυριότερη ωστόσο ήρθε στο 92’ με τον Περέα να βγαίνει μόνος του με την εστία και τον Δημόπουλο να αποκρούει σωτήρια πάνω στη γραμμή!

• 8

Χουάν Φεράντο Ο Ισπανός προπονητής του Βόλου παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1, δίνοντας έμφαση στο χώρο της μεσαίας γραμμής και επιλέγοντας να αναπτυχθεί από την αριστερή του πλευρά με τα ανεβάσματα του Φεράρι. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν κατάφερε να φανεί απειλητική, μπόρεσε όμως να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα.

• 11

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-3-3, ξεκινώντας τον Δώνη ως αμυντικό μέσο και τους Κολοβό και Μπουζούκη μπροστά του ως 8άρια, προκειμένου να καλύψει το κενό της απουσίας του Κουρμπέλη. Στο 40’ άλλαξε το σχηματισμό σε 4-4-1-1 με τον Κολοβό πίσω απ’ τον Μακέντα και στο δεύτερο ημίχρονο σε 4-2-3-1, ενώ από το 77’ το μετέτρεψε σε 3-5-2.

92'

Ο Περέα βγαίνει μόνος του μπροστά από την εστία, με τον τερματοφύλακα του Βόλου εξουδετερωμένο, αλλά το πλασέ που πραγματοποιεί απομακρύνει σωτήρια ο Δημόπουλος στην πιο καθοριστική φάση της βραδιάς.

• 6’

Ο Δώνης τροφοδοτεί ωραία τον Χατζηθεοδωρίδη που μαρκάρεται μέσα στην περιοχή από τον Δημόπουλο και πέφτει στο χορτάρι. Ο διαιτητής δίνει πέναλτι.

• 8’

ΓΚΟΛ! Ο Χατζηγιοβάνης εκτελεί αλά Πανένκα το πέναλτι στο κέντρο της εστίας και ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό (0-1).

• 12’

Ωραία συνεργασία του Μακέντα με τον Κολοβό που δίνει στον αμαρκάριστο Χατζηγιοβάνη, ο οποίος δεν μπορεί να κοντρολάρει μέσα στην περιοχή.

• 23’

Δυνατό σουτ του Φεράρι έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει στην εξωτερικό πλευρά των διχτύων.

• 33’

Αντεπίθεση του Βόλου από φάουλ στον Χατζηγιοβάνη που δεν δίνεται, ο Φεράρι γυρίζει ωραία τη μπάλα από αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Ράφαελ πέφτει στο χορτάρι από μαρκάρισμα του Δώνη. Ο διαιτητής δίνει το πέναλτι.

• 34’

ΓΚΟΛ! Ο Μουνίθ αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία των διχτύων του Διούδη ισοφαρίζοντας (1-1).

• 43’

Ο Μπαλογιάννης τροφοδοτεί τον Ράφαελ μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός καθυστερεί να σουτάρει και κόβεται με τάκλιν από τον Κολοβέτσιο.

• 46’

Ο Μπουζούκης δίνει ωραία τη μπάλα στον Μακέντα που μπαίνει στην περιοχή αλλά πλασάρει άουτ.

• 49’

Ο Χατζηγιοβάνης σκάβει τη μπάλα για τον Μπουζούκη μέσα στην περιοχή, όμως ο Μελίσσας βγαίνει έγκαιρα από την εστία του και αποκρούει σωτήρια.

• 67’

Σέντρα του Μπουζούκη από αριστερά, ο Μακέντα πιάνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 81’

Πάσα του Δώνη στον Μακέντα που πλασάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Δημόπουλος διώχνει σωτήρια προ του Περέα πάνω στη γραμμή.

• 83’

Σέντρα του Χαρζηγιοβάνη, ο Μπεκ πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 92’

Ο Μακέντα βγάζει συρτή σέντρα από αριστερά, η μπάλα κοντράρεται και φτάνει στον Περέα που με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα σουτάρει αλλά ο Δημόπουλος αποκρούει σωτήρια προ της γραμμής.

• 1

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού δεν αξιοποιήθηκε όπως θα έπρεπε από τους πράσινους, που πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ αλλά δεν το διαχειρίστηκαν ορθολογικά με συνέπεια να πάνε ισόπαλοι στα αποδυτήρια.

• 2

Η έμπνευση του προπονητή του Βόλου να δώσει έμφαση στην αριστερή πλευρά της ομάδας του και αρμοδιότητες για όλη την πτέρυγα στον Φεράρι που δημιουργούσε διαρκώς ρήγματα στο πρώτο ημίχρονο και ήταν μέσα στη φάσης της ισοφάρισης.

• 3

Η αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού που ειδικά μετά το 77' και το 3-5-2 που επέλεξε ο Δώνης έφτασε σε πολλές περιπτώσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, ξεπερνάει τα όρια της αφέλειας.

Βροντερό παρών έδωσαν απόψε στο Βόλο περισσότεροι από 1.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού που δεν σταμάτησαν λεπτό να ενισχύουν τους παίκτες της αγαπημένης τους ομάδας.

33
Στέργιος Δημόπουλος
Ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου υπήρξε αυτός που κράτησε το θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του, έχοντας στο ενεργητικό του δύο καθοριστικά κοψίματα πάνω στη γραμμή. Το πρώτο στο 67' σε σουτ του Μακέντα και το δεύτερο στο 92' σε σουτ του Περέα.

2
Ματίας Γιόχανσον
Σε κακό βράδυ ο δεξιός μπακ του Παναθηναϊκού, στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε και τα ντουμπλαρίσματα που θα έπρεπε από τον Χατζηθεοδωρίδη και η πλευρά του έμπαζε. Στο δεύτερο βελτιώθηκε μεν, αλλά και πάλι δεν προσέφερε κάτι ούτε ανασταλτικά, ούτε δημιουργικά.

3
Φράνκο Φεράρι
Εξαιρετικό ματς από τον Αργεντινό αριστερό μπακ του Βόλου, που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έβγαινε συνεχώς στο επιθετικό τρίτο των πράσινων και δημιουργούσε πολύ συχνά ρήγματα. Στο δεύτερο ημίχρονο περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα.

Με αρκετά λάθη η διαιτησία και κυριότερο τον μη καταλογισμό του φάουλ πάνω στον Χατζηγιοβάνη που δεν δόθηκε, στο ξεκίνημα της φάσης όπου ο Βόλος κέρδισε το πέναλτι της ισοφάρισης.

Θεοδωρίδης: «Καλύτερη ομάδα, μετά τον Ολυμπιακό, ο Άρης»