Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Γήπεδο Ζωγράφου "Γ. Λαμπράκης" / Action 24
24η αγωνιστική
1 1
  • 31' Σπυριδωνίδου (πεν)
  • 54' Χαλατσογιάννη

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστική της Women's Football League και κράτησε το αήττητό του στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο δεν χάνεται!

Ο Δικέφαλος με 23 παιχνίδια παραμένει στην κορυφή έχοντας πλέον 65 βαθμούς, ενώ οι πράσινες με 24 παιχνίδια φτάνουν στους 54 βαθμούς, έναν παραπάνω από τον ΟΦΗ (53) που έχει όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.⁣

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 25ο λεπτό με το επικίνδυνο φάουλ της Ρόγκαν να περνάει εκτός, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Χαλατσογιάννη βρήκε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή την Βαρδαλή η οποία από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε καλά την μπάλα, στέλνοντάς την λίγο όαυτ.

Στο μισάωρο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι με την Σπυριδωνίδου που ανετράπη από τη Νίχαους, με την επιθετικό των «πρασίνων» να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ απείλησε με την Μήτκου στο 47' και ουσιαστικά προειδοποίησε για τη συνέχεια, καθώς στο 54ο λεπτό η Χαλατσογιάννη με ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχες είχαν φάση με σουτ της Ρόγκαν το οποίο η Νίχαους απέκρουσε.

Στο 72ο λεπτό η νεοεισελθούσα Αργυρίου έγινε επικίνδυνη βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού και εκτελώντας άουτ. Λίγες στιγμές αργότερα ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει με την Σπυριδωνίδου, η οποία είδε ξανά τη Νιχάους να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 80' σημειώθηκε η μεγαλύτερη φάση του ματς για τον Δικέφαλο, με την Γιαννακά να κάνει υπέροχη ενέργεια και σπάσιμο στην Αργυρίου, η οποία από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει με το σουτ της να πηγαίνει κόρνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, οι ομάδες συμβιβάστηκαν με το 1-1 και στο φινάλε μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ Morris: 1-1

Τα γκολ: Σπυριδωνίδου 32′ (πεν.) – Χαλατσογιάννη 54′