• 14΄ Μπερνάρ
  • 19΄ Ιωαννίδης
  • 32΄ Σάρλια
  • 94΄ Κουρμπέλης

Ιδανικός αυτόχειρας ήταν ο Παναθηναϊκός στη Νεάπολη, παραχωρώντας απρόσμενη ισοπαλία στον γηπεδούχο Ιωνικό με 1-1, παρά το γεγονός ότι κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να καθαρίσει το πολυπόθητο τρίποντο, στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου.

Ο Αοσμαν στο 84’ τιμώρησε τη χαλαρότητα των πράσινων στα τελευταία λεπτά και κυρίως την αστοχία τους μπροστά από την εστία του εξαιρετικού Χουτεσιώτη και έτσι πήγε στράφι η πολύ καλή εμφάνιση του Μπερνάρ που είχε ανοίξει το σκορ στο 14’ και έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Με τη γκέλα του τριφυλλιού μειώθηκε η απόσταση από τη δεύτερη της βαθμολογίας, ΑΕΚ, στους έξι βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς αφηνιασμένος, πιέζοντας ασφυκτικά από το πρώτο δευτερόλεπτο τον Ιωνικό στο αμυντικό του τρίτο, πολιορκώντας την περιοχή του με άξονα το πρέσινγκ και την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Οι συνδυασμοί των μεσοεπιθετικών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δημιουργούσαν υποσχόμενες ευκαιρίες, την ίδια στιγμή που ο Ιωνικός κατάφερε να απειλήσει μόνο με το μακρινό σουτ του Αοσμαν στο 8’.

Οι «πράσινοι» αντιθέτως άνοιξε το σκορ στο 14’ μετά από έξοχη ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη και σουτ προς την εστία, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούσει ασταθώς και τον Μπερνάρ να τη σπρώχνει στα δίχτυα στο παρθενικό του τέρμα με την πράσινη φανέλα και το τριφύλλι στο στήθος (0-1).

Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος απόλεσε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Παναθηναϊκού, μετά από φανταστικό γύρισμα του Μπερνάρ, με τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό να σουτάρει από τη μικρή περιοχή και να τραντάζει το κάθετο δοκάρι του Ιωνικού.

Οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν όλα τα μέσα, με σκληρά μαρκαρίσματα τα περισσότερα στο όριο της κάρτας και στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Παρά ταύτα, ο Μπερνάρ και πάλι, στο 35’, με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το αριστερό παραθυράκι του Χουτεσιώτη, ενώ ο Ιωνικός απείλησε με τον Μάντζη να μην βρίσκει όπως θα ήθελε τη μπάλα έξω από τη μικρή περιοχή του Μπρινιόλι στο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 58’ μετά από έξοχη ενέργεια του Ιωαννίδη και σουτ μέσα από την περιοχή που έσωσε ο Χουτεσιώτης, ενώ αμέσως μετά ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Κουρμπέλη αντί του Βαγιαννίδη με στόχο να ελέγξει τον ρυθμό στο χώρο του κέντρου.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν είχε την ίδια ένταση με το πρώτο ημίωρο, με τον Μπερνάρ να κάνει τα πάντα στο γήπεδο και να πραγματοποιεί την πιο επιδραστική του εμφάνιση στον Παναθηναϊκό. Στο 67’ ο Βραζιλιάνος άσος τροφοδότησε έξοχα με κάθετη πάσα τον Τσέριν, αλλά ο Χουτεσιώτης και πάλι έσωσε την εστία του παραχωρώντας κόρνερ.

Ο Ιωνικός σούταρε για πρώτη φορά προς την εστία του Μπρινιόλι στο δεύτερο ημίχρονο στο 71’ με τον Αοσμαν να στέλνει τη μπάλα άουτ και στο 80’, πάλι ο Μπερνάρ, έδωσε κάθετα στον Σπόραρ που πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά ο Σόουζα έσωσε την εστία του Ιωνικού αποκρούοντας πάνω στη γραμμή!

Όταν χάνεις τις ευκαιρίες στο ποδόσφαιρο το πληρώνεις και ο Ιωνικός κατάφερε να ισοφαρίσει από το πουθενά στο 84’ με τον Αοσμαν, μετά από πάσα του Μύγα στον Μασάς που με ωραία ενέργεια έστρωσε στον Αοσμαν, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα (1-1).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΙΩΝΙΚΟΣ
(Δ. Σπανός/ 4-2-3-1): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς,Τσίμπσαχ, Αντούνες, Λοβέρα (75’ Μασάς), Αοσμαν, Φατινγκά (87’ Ελευθεριάδης), Μάντζης (88’ Ν. Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν, Πέρεθ, Μπερνάρ, Βαγιαννίδης (59’ Κουρμπέλης), Φ. Ιωαννίδης (70’ Σπόραρ), Παλάσιος.

MVP: Μπερνάρ.
Μακράν το καλύτερο και πιο ουσιαστικό του παιχνίδι με την φανέλα του Παναθηναϊκού. Πέτυχε γκολ, μοίραζε με μαεστρία το παιχνίδι στο επιθετικό τρίτο, πάτησε όλο το γήπεδο και σαν να μην έφταναν αυτά έκοψε τουλάχιστον δύο προϋποθέσεις ευκαιρίας των γηπεδούχων.

Αδύναμος κρίκος: Ρομαό.
Είναι απορίας άξιο πώς έβγαλε το ματς δίχως να δεχτεί καν κίτρινη κάρτα. Είχε πολλά προβλήματα με αντίπαλο τον Ιωαννίδη, έκανε εύκολα φάουλ και είχε περισσότερα λάθη από σωστές ενέργειες στη διάρκεια του ματς.

Η στιγμή του αγώνα
Η φάση του δοκαριού του Παλάσιος είναι απ’ αυτές που δύσκολα χάνονται και έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην έκβαση του αγώνα, όπως και οι ευκαιρίες του Ιωαννίδη και του Σπόραρ. Παρά ταύτα, ο Αοσμαν ήταν αυτός που τιμώρησε τους πράσινους και αυτή ήταν η στιγμή του ματς.

Ενα βίντεο - χίλιες λέξεις

Ο διαιτητής
Σε ένα ματς δίχως δύσκολες φάσεις, απέφυγε το μεγάλο λάθος, αλλά ήταν απαράδεκτος στον πειθαρχικό έλεγχο. Επέτρεψε στους γηπεδούχους να επιδείξουν υπέρμετρη σκληρότητα, δεν έβγαλε καμία κάρτα για μαρκάρισμα στον Ιωνικό, έπρεπε να κρατήσει περισσότερο χρόνο έξτρα καθυστερήσεων στις καθυστερήσεις του αγώνα και γενικώς έδειξε επηρεασμένος από την ατμόσφαιρα που επικρατούσε στο γήπεδο της Νέαπολης.

Ιωνικός - Παναθηναϊκός 1-1