VIRTUS BOLOGNA
  • Φερνάντο Καλατράβα (Ισπανία)
  • Νικολάς Μαέστρε (Γαλλία)
  • Αντρίς Αουνκρόγκερς (Λετονία)

Η μάχη έμοιαζε εξ αρχής να είναι είναι άνιση. Ισως στο μεγαλύτερο ραντεβού της ιστορίας του σε όλα τα επίπεδα, ο Προμηθέας κλήθηκε να αγωνιστεί χωρίς τρία βασικότατα στελέχη του. Ο Κατσίβελης, ο Χολ και ο Κασελάκης έβλεπαν το ματς χωρίς να μπορούν να βοηθήσουν, η Βίρτους ήταν και πολύ καλή και αληθινή κι έτσι το ντέρμπι του ομίλου έγειρε προς την ιταλική πλευρά. Σε ένα θαυμάσιο παιχνίδι, που είχε τρομερό ρυθμό, υψηλό σκορ και πολλές ανατροπές, ο Προμηθέας ήταν άτυχος, όχι όμως και καλύτερος της Βίρτους που έκανε ίσως το καλύτερο φετινό παιχνίδι της και πέρασε από το Τόφαλος με ...

Ενα λεπτό πριν τη λήξη ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή λόγω διαμαρτυριών στους διαιτητές. Η απόφαση αυτή των τριών ρέφερις, δημιούργησε ένα κλίμα στους γηπεδούχους που μπήκαν πολύ γρήγορα στο παιχνίδι, ισοφάρισα σε 70-70, αλλά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος. Κι όμως, θα μπορούσαν να είχαν την ευκαιρία τους, αν ο Τσαϊρέλης δεν αστοχούσε σε δύο σημαντικές βολές. Συνολικά πάντως, η Βίρτους πήρε πολλά από την εμπειρία του Αραντόρι και του Κόρνοου, απέφυγε τα λάθη, οι Κβάλ και ο Κράβιτς έκαναν μεγάλες ζημιές μέσα στη ρακέτα κι έτσι έφυγε από την Πάτρα με μία τεράστια νίκη με 95-85.

• 9

Ο Μάκης Γιατράς είχε πάρα πολλές απουσίες να τον απασχολούν κι έπρεπε να διαχειριστεί ένα ρόστερ που έμοιαζε περισσότερο με ειδικών συνθηκών. Η αλήθεια είναι ότι μετά τα πρώτα πέντα λεπτά ο Προμηθέας δεν ήλεγξε ποτέ το ματς, αλλά δεν το έχασε και ποτέ από τα χέρια του ακόμα και όταν η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους σε 2-3 περιπτώσεις. Θα μπορούσε να έχει αποφύγει την αποβολή πάντως, ειδικά στο σημείο που έγινε...

• 41

Ο Στέφανο Σακριπάντι έχει φτιάξει μία ομάδα που μπορεί να ανταποκριθεί σε διάφορα στυλ και το απέδειξε στην Πάτρα. Δεν άνοιξε το ρόστερ του, εμπιστεύτηκε 8-9 παίκτες και αυτοί τον δικαίωσαν. Στην έδρα του Προμηθέα η Βίρτους ήρθε να παίξει γρήγορα και τα κατάφερε. Ο Σακριπάντι, αν κι έβγαλε νωρίς τον Πάντερ από το παιχνίδι στο ξεκίνημα, δεν τον ...έχασε και όταν επέστρεψε ο Αμερικάνος φόρτωσε το καλάθι του Προμηθέα. Εδωσε ανάσες στον Αραντόρι και χρησιμοποίσε με μαεστρία τους δύο ψηλούς του, Κβαλ και Κράβιτς με αποτέλεσμα να πάρει και από τους δύο το μάξιμουμ

29

Είναι η στιγμή που ο Μάκης Γιατράς αποφασίζει να ταράξει τα νερά του αγώνα για να αφυπνίσει τον κόσμο και τους παίκτες του. Διαμαρτύρεται, δέχεται δεύτερη τεχνική ποινή και οι αποβάλλεται. Η ενέργειά του είχε αποτέλεσμα πάντως καθώς στα επόμενα λεπτά, άλλαξε εντελώς η φυσιογνωμία του αγώνα.

4’ 10 - 10
6’ 15 - 12
8’ 15 - 20
10’ 20 - 27
1η Περίοδος
Ματσάρα.... Τουλάχιστον αυτό έδειξε ότι θα είναι από τα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση στο Τόφαλος. Ο Προμηθέας σκόραρε, και κυρίως ο Τσαϊρέλης, όμως το πρόβλημα ήταν ότι η Βίρτους έκανε το ίδιο, αλλά από κάποιο σημείο και μετά με μεγαλύτερη ευκολία. Μετά το 6ο λεπτό, η είσοδος του Κόρνοου, που ειχε 2/2 τρίποντα, αλλά και του Κράβιτς, που έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, έβαλαν την ελληνική ομάδα σε θέση κυνηγού. Η ομάδα του Γιατρά, με εξαίρεση την έλλειψη πολυφωνίας, δεν ήταν κακή, όμως δεχόταν με μεγάλη ευκολία πλήγματα στην άμυνά της, έχασε 7 αμυντικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, δέχτηκε σερί 0-8 που μετέτρεψε το 15-12 σε 15-20 και κάπως έτσι οι Ιταλοί προηγήθηκαν 20-27.
12’ 23 - 30
14’ 25 - 34
16’ 31 - 36
18’ 35 - 40
20’ 39 - 47
2η Περίοδος
Η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο για την Βιρτους που με τον Αραντόρι να είναι αλάνθαστος (5/5 στο πρώτο ημίχρονο) πέρασε με 25-34, όμως ο Προμηθέας δεν είναι ομάδα που παραδίδεται εύκολα και το έχει αποδείξει πολλάκις. Ενα σερί 7-0 βγαλμένο από τα χέρια του Νίκου Γκίκα, έφερε τη διαφορά τους 2 πόντους (32-34). Τα προβλήματα στην άμυνα όμως, δεν είχαν εξαλειφθεί. Η Βίρτους, με υπομονή και πολλές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με 7 πόντους, ενώ ο Κράβιτς είχε πάει από νωρίς στον πάγκο με 6 όντους και πέντε ριμπάουντ σε 6 λεπτά συμμετοχής. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Πάντερ αυτός που πήρε φωτιά και η περίοδος έληξε 39-47.
22’ 47 - 52
24’ 49 - 59
26’ 54 - 59
28’ 56 - 64
30’ 63 - 70
3η Περίοδος
Ενα λεπτό πριν τη λήξη, με τη διαφορά στους 8 πόντους ο Μάκης Γιατράς δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Μέχρι εκείνο το σημείο, στα 9 λεπτά της τρίτης περιόδου θαρρείς πως είχαν γίνει όλα όσα μπορούν να συμβούν σε ένα ολόκληρο ματς. Η καταιγισμός τριπόντων από τον Προμηθέα στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα έφερε το ματς άλλη ατμόσφαιρα (3/3τρ. και 47-49), όμως η Βίρτους είχε συνεχώς επιθετικές λύσεις απέναντι στον Προμηθέα, ο οποίος συνέχισε να χάνει τα ριμπάουντ και να επιτρέπει στον Πάντερ και τον Αραντόρι να σκοράρουν. Κάθε φορά που πλησίαζαν οι Πατρινοί, κι έγινε σε πολλές περιπτώσεις αυτό, η Βίρτους έβρισκε τον τρόπο, έχοντας πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι κι αυτό ήταν το μεγάλο μυστικό της. Ετσι μετά την αποβολή του Γιατρά, οι γηπεδούχοι έπρεπε να παίξουν χωρίς τον κόουτς στον πάγκο.
32’ 68 - 70
34’ 70 - 72
36’ 77 - 80
38’ 79 - 87
40’ 85 - 95
4η Περίοδος
Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του Προμηθέα στην τέταρτη περίοδο... Πριν καν καταλάβουν οι Ιταλοι τι είχε συμβεί, με ένα ξέσπασμα του Σαλούστρου το σκορ έγινε 70-70. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν αίμα και άμμος. Μία τους και μία του Προμηθέα. Δύο τρίποντα από Κόρνοου και Αραντόρι έφεραν τη διαφορά στους έξι πόντους, αλλά οι Πατρινοί ήταν διαρκώς εκεί. Πότε με τον Γκίκα, πότε με τον Μπράουν και τον Τσαϊρέλη. Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε σε ...δύο άστοχες βολές. Ο σπουδαίος Μιχάλης Τσαϊρέλης, βρέθηκε στη γραμμά με το σκορ 79-80 εχοντας την ευκαιρια να βάλει για πρώτη φορά τον Προμηθέα μετά από ...αιώνες. Ο κορυφαίος παίκτης της ελληνικής ομάδας αστόχησε και στις δύο. Τι ακολούθησε; Σερί 7-0 από τη Μπολόνια με διαδοχικά μακρινά σουτ. Το σκορ έγινε 79-87 και κάπου εκεί η παράσταση έλαβε τέλος.

• 1

Οι απουσίες του Χολ και του Κατσίβελη, σε ένα ματς που κρίθηκε στο ρυθμό αποδείχτηκαν πολύ σημαντικές. Μπορεί ο Προμηθέας να έφερε τον Οντουμ, αλλά ο Αμερικάνος είναι scoring first γκαρντ και ναι μεν μπορεί να προσφέρει πολλά, αλλά σε αυτό το ματς η ηρεμία του Χολ και η άμυνα του Κατσίβελη έλειψαν Κι έλειψαν πολύ. Οπως και το μέγεθος τους Ελις, που έπαιξε μεν, αλλά δεν είναι έτοιμος ακόμα. Ο Τσαϊρέλης έκανε σπουδαίο παιχνίδι, αλλά δεν είναι ο κατ'εξοχήν σέντερ που θα καθαρίσει όλες τις φάσεις στην άμυνα.

• 2

Οι δύο βολές του Τσαϊρέλη, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Προμηθέας έχει κάνει ακόμα μία ανατροπή, έχει γυρίσει από το -9, μείωσε σε 80-79 με έναν απίθανο Χρήστο Σαλούστρο και όλα πάνε καλά για τον Προμηθέα, που έχει ευκαιρία να περάσει μπροστά. Ο καλύτερος παίκτης του Προμηθέα όμως αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε, δεν καβάλησε, δεν έφερε -ψυχολογικά- το παιχνίδι στα δικά του μέτρα και δέχτηκε σερί 0-7 κατόπιν. Αν έμπαναν οι βολές; Ποιος ξέρει;

• 3

Ο Αραντόρι δεν είναι και ο πιο σταθερός παίκτης τα τελευταία χρόνια, αλλά αν βρει χώρο και ξεκινήσει καλά μπορεί να ...σκοτώσει. Οπως και το έκανε. Ο Προμηθέας όμως έχασε πολλές μάχες κοντά στο καλάθι και στην πραγματικότητα την ήλεγξε ποτέ το παιχνίδι, που βρισκόταν συνεχώς στα χέρια των Ιταλών. Τέλος, η ποιότητα στους παίκτες από το 6 μέχρι το 9 για τη Βίρτους έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο..

Χολ, Κασελάκης και Κατσίβελης, "αιχμάλωτοι", καθισμένοι δίπλα από τον πάγκο του Προμηθέα ανήμποροι να προσφέρουν. Αλήθεια, πως θα ήταν τα πράγματα, αν βρίσκονταν στο ρόστερ της ομάδας τους υγιείς;

21
ΠΙΕΤΡΟ ΑΡΑΝΤΟΡΙ
Ηταν ένας από τους πολλούς καλούς παίκτες της Βίρτους στην Πάτρα. Ο Αραντόρι δεν είναι γέροντας έστω κι αν η καριέρα του έχει περάσει από πολλούς σταθμούς, αντίθετα είναι σχετικά νέος και ικανότατος. Εχει σκαμπανεβάσματα, αλλά σε αυτό το ματς θύμισε τον διεθνή Αραντόρι της Εθνικής Ιταλίας. Με τους 23 ποντους του σκότωσε τον Προμηθέα.

25
ΡΙΟΝ ΜΠΡΑΟΥΝ
Ειδικά σε αυτό το ματς θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερο impact στο παιχνίδι της ομάδας του, όπως βέβαια και ο Μέιερ. Στο γρήγορο τέμπο και απέναντι σε μία ομάδα που δεχόταν με ευκολία τα αντίπαλα ξεσπάσματα θα μπορούσε να έχει "φωνάξει" περισσότερο την παρουσία του, αλλά ο Μπράουν δεν το έκανε.

25
ΝΤΕΙΒΙΝΤ ΚΟΡΝΟΟΥ
Στην ίδια θέση θα μπορούσε να είναι και ο Κβάλε, και ο Κράβιτς και ο Πάντερ και ο Μ΄Μπαγέ. Απλά ο Κόρνοου, στο χρόνο που έπαιξε, ευστόχησε σε πολύ σημαντικά σουτ, που έκοβαν τον αέρα και τον ενθουσιασμό του Προμηθέα.

Η Βίρτους νίκησε βγάζοντας ποιότητα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα. Οι διαιτητές μοίρασαν το καρπούζι, ωστόσο τα... σπόρια και κάτι παραπάνω πήγε στην ιταλική ομάδα. Στο στρατόπεδο του Προμηθέα «βράζουν» για τις αποφάσεις των διαιτητών και κυρίως για την αποβολή του Μάκη Γιατρά που έφερε την... έκρηξη του Πατρινού κόουτς.

Παπανικολόπουλος: «Θα μπορούσαμε να το τελειώσουμε νωρίτερα»