• Νταμίρ Γιαβόρ
  • Εμίλιο Πέρεθ
  • Αμίτ Μπάλακ

Εξαιρετικός επιθετικά, αλλά δεν ήταν αρκετό…

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και φρόντισε να προηγηθεί με 0-4, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» αποφάσισαν να χτυπήσουν την Μπάγερν στο τρανζίσιον παιχνίδι και η απόφαση τους βγήκε, καθώς ήταν αρκετά εύστοχοι και παράλληλα μπόρεσαν να κερδίσουν πολλά φάουλ, επειδή βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα των Βαυαρών. Έτσι οι Πειραιώτες έφθασαν σε νταμπλ σκορ, 6:24 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με το 8-16, κάτι που προήλθε από το φοβερό ξεκίνημα των Ντόρσεϊ και Ουόκαπ, που στο σημείο αυτό είχαν 9 και 6 πόντους αντίστοιχα. Ωστόσο ο γρήγορος ρυθμός και το υψηλό σκορ παρέσυραν τον Ολυμπιακό, που αμυντικά ήταν πολύ κάτω από τα στάνταρ του. Οι γηπεδούχοι αρχικά βρήκαν σημαντικές λύσεις με τα μακρινά σουτ, αλλά στη συνέχεια με τους Ραντόσεβιτς, Λούσιτς και Χάντερ έγιναν πιο συνεπείς επιθετικά. Οι ψηλοί των Γερμανών έκαναν καλή δουλειά στην πλάτη της άμυνας, με κινήσεις από τη βασική γραμμή και η διαφορά του Ολυμπιακού εξανεμίστηκε, ενώ με τρίποντο στην εκπνοή ο Γιάραμαζ τους έβαλε μπροστά με 29-28 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα… έσωσε το πρώτο ημίχρονο

H εικόνα της αναμέτρησης στο τέλος της πρώτης περιόδου, έδωσε άλλον αέρα και ψυχολογία στην Μπάγερν, που πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι άφησαν τη λογική των τριπόντων και σκόραραν με μεγάλη ευκολία, χτυπώντας κάθε αδυναμία της άμυνας του Ολυμπιακού, που ακούμπησε τη μπάλα στο ζωγραφιστό και με τους Φαλ-Μάρτιν να εκμεταλλεύονται τις πάσες του Σλούκα βρέθηκε στο 36-38 πριν τα μισά της δεύτερης περιόδου. Όταν η Μπάγερν βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και έπεσε η παραγωγικότητα της ελληνικής ομάδας, τότε άλλαξε πλήρως το ματς και ήρθε ακριβώς στα μέτρα των Βαυαρών, οι οποίοι εξαργύρωσαν και το μπόνους των βολών, που είχαν από νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε κάθε επιθετικό ριμπάουντ που έδινε στους γηπεδούχους, όπως και κάθε λάθος που έκανε και το οποίο οδηγούσε σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Κάπως έτσι ήρθε το επιμέρους 14-2 για τους Γερμανούς, που βρέθηκαν να έχουν και διψήφια διαφορά (50-40), δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Στο τέλος όμως οι Πειραιώτες αποφάσισαν να σοβαρευτούν αμυντικά και επέστρεψαν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 53-50 με τον Σλούκα στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Άμυνα και Ντόρσεϊ τον έβαλαν σε θέση οδηγού

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντόρσεϊ επέστρεψε στο παρκέ, μετά τις ανάσες που πήρε και αμέσως ο Ολυμπιακός έγινε πιο απειλητικός επιθετικά, με τον Ελληνοαμερικανό γκαρντ να επιβεβαιώνει ότι είναι σε εξαιρετικό βράδυ. Παρ’ όλα αυτά η Μπάγερν κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και βρήκε δύο εύστοχα τρίποντα από τον Ρούμπιτ σε ισάριθμες διαδοχικές επιθέσεις, κάνοντας το 59-55. Ωστόσο σταδιακά άρχισε να γίνεται εμφανές ότι ο Ολυμπιακός είχε αλλάξει την αμυντική του φιλοσοφία, ένα στοιχείο πολύ σημαντικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Αυτό, μαζί με το επιθετικό ρεσιτάλ του Ντόρσεϊ έκαναν κυρίαρχους στο παρκέ τους Πειραιώτες. Ο ομογενής σουτέρ πέτυχε τους δέκα πρώτους πόντους της ελληνικής ομάδας στην τρίτη περίοδο και έφερε το 59-60, 6:48 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Εκεί ξύπνησε και ο Βεζένκοφ, που… πήρε μπρος και με συνεχόμενα καλάθια έκανε το 59-65 στο 26’. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» εξαργύρωσαν την παραγωγικότητά τους, καθώς για πρώτη φορά την συνδύασαν και με ανάλογη παρουσία στην άμυνα. Για πέντε λεπτά οι Βαυαροί έμειναν χωρίς πόντο και το πλήρωσαν, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα που πήρε και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 69-73.

Το «καθάρισαν» οι… ρεζέρβες

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν η σειρά της Μπάγερν να βελτιώσει την άμυνά της, κάτι που της επέτρεψε να παραμείνει κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι έβρισκε καλάθια με μεγάλη δυσκολία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός προβληματίστηκε για λίγο από την πίεση και την σκληράδα των Βαυαρών, χάνοντας την ευχέρειά του στο σκοράρισμα, κάτι για το οποίο σίγουρα θα έπαιξε ρόλο και η κούραση των βασικών του παικτών. Ο Ρούμπιτ μπορεί να ήταν η μοναδική απειλή της γερμανικής ομάδας στο διάστημα αυτό, όμως την κρατούσε σταθερά σε απόσταση ενός διπόντου μέχρι και το 76-78 στο 34'. Έκτοτε ο Ολυμπιακός βρήκε πολύτιμες λύσεις από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Αρχικά ο Μάρτιν έκανε σπουδαία δουλειά και ξεκόλλησε επιθετικά τους Πειραιώτες, για να έρθουν μετά οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ και να στείλουν την ελληνική ομάδα στο +8 (79-87) στο 36'. Από κει και έπειτα όλα έγιναν πιο εύκολα για τους «ερυθρόλευκους». Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν σε κάθε ευκαιρία στο ανοικτό γήπεδο και βρήκαν εύκολους πόντους, που τους έφεραν αγκαλιά με τη νίκη, η οποία «κλείδωσε» με το τρίποντο του Λαρεντζάκη, που έκανε το 85-96, 1:13 πριν το φινάλε. Μάλιστα στο τέλος ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε δύο βολές και χάθηκε η ευκαιρία να φύγει η ομάδα του από το Μόναχο με 100άρα.

Λεφτά στην τράπεζα (Μετακίνηση 3): Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν «καυτός» και όταν ο σουτέρ της ομάδας κάνει μεγάλο ματς, τότε έχεις τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Στους 25 πόντους με 5/6 βολές, 4/6 δίποντα και 4/4 τρίποντα ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ, που ήταν αναμφισβήτητα ο MVP για τον Ολυμπιακό στο Μόναχο.

Γίνε Πρόεδρος: Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Κώστας Σλούκας έδειξε ότι είναι ο ηγέτης του Ολυμπιακού, προσφέροντας πάρα πολλά τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στη δημιουργία. Επιπλέον ανέλαβε να κουβαλήσει τους «ερυθρόλευκους» σε κρίσιμα σημεία, δείχνοντας την ποιότητα και την προσωπικότητά του. Σπουδαίο νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ασίστ.

Lockdown: Πολύ κακή βραδιά για το βασικό πόιντ γκαρντ της Μπάγερν. Ο Κόρεϊ Ουόλντεν δεν έκανε καθόλου αισθητή την παρουσία του, πέτυχε μόλις 6 πόντους, κάτι που οφείλεται και στο γεγονός ότι συμπλήρωσε από νωρίς τα 5 φάουλ. Έπαιξε μόλις 8 λεπτά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα του.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):  Η διαιτησία των Γιαβόρ, Πέρεθ και Μπάλακ δεν πήρε καλό βαθμό. Συγκεκριμένα το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό για τους τρεις ρέφερι. Σφύριξαν σχεδόν κάθε επαφή, οι βολές από νωρίς ήταν πολλές και για τις δύο ομάδες, ειδικά για τον Ολυμπιακό στη πρώτη περίοδο και για την Μπάγερν στη δεύτερη. Στην επανάληψη τα πήγαν καλύτερα, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν επηρέασαν την έκβαση της αναμέτρησης.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Αυτή η νίκη για τον Ολυμπιακό έχει τεράστια σημασία, μένει όμως να φανεί το μέλλον των ρωσικών ομάδων στη διοργάνωση. Αν αποβληθούν, τότε οι Πειραιώτες ίσως σήμερα να «κλείδωσαν» το πλεονέκτημα έδρας. Όπως και να έχει, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, περνώντας από μία δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98