80 61
  • Χουάν Κάρλος Γκαρσία
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Μεχντί Ντιφαλά

Οι ελπίδες του Ολυμπιακού για κάτι καλό στην Μόσχα κράτησαν περίπου πέντε λεπτά: Το 17-9 του 6ου λεπτού έφερε χαμόγελα στους Πειραιώτες, όμως η χαρά κράτησε για λίγο. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε άμεσα «στροφές», πήρε τον έλεγχο των ριμπάουντ, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και κυριάρχησε απόλυτα μέχρι το τελικό 80-61.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στην επίθεση και δεν ήταν λίγες οι φορές που «κόλλησαν», χωρίς καν να βγάλουν κάποιο σουτ. Επίσης ήταν αρκετά άστοχοι, ενώ σπάνια είχαν απαντήσεις και στο πίσω μέρος του παρκέ.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε... λογικά από μία σαφώς καλύτερη ομάδα, που έφτασε πλέον τις έφτα σερί νίκες και τις εννιά συνολικά σε 12 ματς. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έπεσε στο 5-5.

Κορυφαίος των νικητών ο εξαιρετικός Μάικ Τζέιμς (16 πόντοι, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), ενώ από τον Ολυμπιακό πάλεψε ο Χασάν Μάρτιν, με 10 πόντους και 5/7 δίποντα.

• 33

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, ο Δημήτρης Ιτούδης διαχειρίστηκε άψογα το ματς. Ο Τζέιμς έδωσε σκορ, το τέμπο ανέβηκε, η εντολή για έντονη πίεση στην άμυνα ακούστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα και η ΤΣΣΚΑ έφτασε σε μία εύκολη νίκη. Εξαιρετικό διάβασμα και σωστές προσαρμογές από τον Έλληνα τεχνικό.

• 12

Έχασε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα ο Γιώργος Μπαρτζώκας και στη συνέχεια έχασε και τον έλεγχο του... εαυτού του. Ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία απάντηση στο σωστό και οργανωμένο παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ και ο έμπειρος τεχνικός δεν βρήκε ποτέ τα σωστά κομμάτια του «παζλ» στο παρκέ. Έκανε συνεχώς αλλαγές, ίσως άργησε να ρίξει στο ματς τους ΜακΚίσικ - Τζένκινς και τελικά αποβλήθηκε στο 30', σε μία φάση που ουσιαστικά έβαλε και τέλος στην -όποια- όρεξη είχαν οι Πειραιώτες για το υπόλοιπο ματς.

27'

Ο... παλιός έδειξε τα δόντια του στον διάδοχο: Ο Μιλουτίνοφ συνάντησε τον Μάρτιν στο παρκέ και το αποτέλεσμα έφερε μία τρομερή τάπα του Σέρβου, που μάλλον θα βρεθεί και στο Top-10 της αγωνιστικής.

2’ 2 - 6
4’ 6 - 8
6’ 9 - 17
8’ 17 - 19
10’ 20 - 19
Με όπλο την ενέργεια και τον Μάρτιν, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι της Μόσχας και προηγήθηκε με 6-2 (2') και 11-5 (5'). Λίγο αργότερα, δύο τρίποντα από Σλούκα - Παπανικολάου και οι καλές άμυνες οδήγησαν τους Πειραιώτες στο +8 (9-17, 6'), όμως η ΤΣΣΚΑ έμεινε κοντά με δύο παρόμοια σουτ από τον Σενγκέλια. Κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση των φιλοξενούμενων και ένα όμορφο καλάθι του Τζέιμς επέτρεψε στους Ρώσους να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (20-19).
12’ 20 - 21
14’ 26 - 21
16’ 30 - 23
18’ 35 - 27
20’ 39 - 29
Ο Μπαρτζώκας ανακάτεψε την τράπουλα και έφερε στο παρκέ -μεταξύ άλλων- τον Βεζένκοφ, που ήταν αρκετά άστοχος. Αυτό το γεγονός, σε συνδυασμό με την κακή αμυντική λειτουργία έδωσε την δυνατότητα στην ΤΣΣΚΑ να ανεβάσει την διαφορά (28-21, 14') και να εδραιωθεί σε θέση οδηγού στον αγώνα. Οι Πειραιώτες «κόλλησαν» επιθετικά, έχασαν σχεδόν όλα τα ριμπάουντ και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο(35-25, 18'), συνθήκη που παρέμεινε και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (39-29). Το επιμέρους της περιόδου έφτασε στο 19-10 και οι γηπεδούχοι απέκτησαν ψυχολογία και μομέντουμ για τη συνέχεια.
22’ 41 - 29
24’ 41 - 32
26’ 46 - 34
28’ 49 - 36
30’ 56 - 38
Ίδιο το μοτίβο και στην τρίτη περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε τον Ολυμπιακό να... ανασάνει στην άμυνα και έβρισκε σταθερά σκορ, είτε κοντά είτε μακριά από την ρακέτα. Οι Ρώσοι είχαν καλό ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν και την μικρή ένταση με τον Γιώργο Μπαρτζώκα (που αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή λόγω έντονων διαμαρτυριών) και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο με εμφατικό +18 (56-38).
32’ 60 - 38
34’ 60 - 41
36’ 67 - 46
38’ 70 - 49
40’ 80 - 61
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι της ΤΣΣΚΑ και η διαφορά των είκοσι πόντων (58-38) έδειξε πως δεν υπήρχε... γυρισμός για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να κυνηγήσουν τις ελάχιστες ελπίδες για ανατροπή και οι Ρώσοι έφτασαν με άνεση στην έβδομη σερί νίκη τους στην Euroleague.

• 1

Τα ριμπάουντ. Η ΤΣΣΚΑ είναι δυνατή σε αυτό το κομμάτι και κυριάρχησε απόλυτα για ακόμα μια φορά. Πολλά επιθετικά ριμπάουντ οδήγησαν σε δεύτερες ευκαιρίες, έξτρα κατοχές και πόντους, με την μάχη κάτω από τα καλάθια να έχει ξεκάθαρο νικητή.

• 2

Η επιθετική συγκομιδή και η αστοχία. Η ΤΣΣΚΑ ήταν καλή στο αμυντικό κομμάτι, όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τον Ολυμπιακό, που «κόλλησε» αρκετές φορές επιθετικά. Πολλά plays δεν... βγήκαν ποτέ, ενώ κομβικό ρόλο έπαιξε και η αστοχία των «ερυθρόλευκων».

• 3

Η διαφορά ποιότητας. Καλώς ή κακώς, η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται ένα σκαλί πάνω σε σχέση με τον Ολυμπιακό. Τρομακτική ποιότητα σε περιφέρεια και front line για τους Ρώσους, που σε κάποια σημεία έκαναν πραγματικά ό,τι ήθελαν στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό και έχασε από νωρίς το ματς στην Ρωσία. Ξεκάθαρη η εικόνα απογοήτευσης στα πρόσωπα των Παπανικολάου και Βεζένκοφ.

5
Μάικ Τζέιμς
Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Τζέιμς. Ο Αμερικανός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε (MVP του Νοεμβρίου) και... σκότωσε την άμυνα του Ολυμπιακού, μοιράζοντας παράλληλα και εφτά ασίστ.

14
Σάσα Βεζένκοφ
Φανερά επηρεασμένος και από την περιπέτεια με τον Covid-19, ο Βεζένκοφ ήταν... σκιά του εαυτού του. Δεν έδωσε ενέργεια από τον πάγκο, πήρε μαζεμένα άστοχα σουτ και ουσιαστικά δεν βοήθησε ούτε στο ελάχιστο την ομάδα του.

33
Νίκολα Μιλουτίνοφ
Αν σταθούμε στους 4 πόντους, ίσως χάσουμε την ουσία: Ο Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο του ματς εναντίον του Ολυμπιακού. Κυριάρχησε κάτω από τις δύο ρακέτες, μάζεψε ριμπάουντ και ήταν το... σκιάχτρο στην εξαιρετική άμυνα της ΤΣΣΚΑ.

Το ματς κύλησε... ξεκούραστα υπέρ της ΤΣΣΚΑ και έτσι οι διαιτητές έμειναν εκτός κεντρικού κάδρου. Οι Γκαρσία, Λάτισεβς και Ντιφαλά απέφυγαν τα λάθη και σε γενικές γραμμές είχαν καλή απόδοση.