Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, η Παρτιζάν κατάφερε να πάρει την νίκη μέσα στο Βερολίνο επί της Άλμπα με 83-94 και να συνεχίσει να ελπίζει για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Σέρβοι με την νίκη τους έφτασαν το ρεκόρ τους στο 15-18 και έχουν την ευκαιρία να συνεχίσουν να παλεύουν και να ελπίζουν για το πλασάρισμά τους στη δεκάδα που θα τους δώσει το δικαίωμα να βρεθούν στα play-in.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νάναλι που είχε 17 πόντους, ενώ ο Λεντέι πρόσθεσε 14. Από την άλλη η Άλμπα είχε τον Τίμαν με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Παρτιζάν, οι παίκτες της οποίας έδειχναν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» από νωρίς την αναμέτρηση. Με τον Λεντέι να ξεκινάει «καυτός» η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 2-9, βάζοντας τις βάσεις για να «χτίσει» μια καλή διαφορά. Οι Γερμανοί μπορεί να άργησαν να πάρουν μπροστά, αλλά Τόμας και Ουέτζελ ήταν οι παίκτες που έκαναν την… μίνι ανατροπή και τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έφεραν το σκορ στην ισοπαλία, 15-15. Εκεί όμως οι Σέρβοι με ένα μικρό.. ξέσπασμα «έτρεξαν» σερί 0-8 και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-23.

Ξέσπασμα και… ξέφυγε η Παρτιζάν

Η Παρτιζάν είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ντοζίερ να είναι σε πολύ καλό βράδυ, προηγήθηκε με 17-28, με τον ίδιο να φτάνει τους 11 προσωπικούς πόντους. Ο Στέρλινγκ απάντησε άμεσα και με τον ίδιο τρόπο αλλά… μικρή σημασία είχε μιας και η ομάδα του Βερολίνου δεν έδειχνε ικανή για… πολλά πράγματα. Στο 15΄το σκορ ήταν στο 27-32 ,με καλάθι του Τίμαν και κάπου εκεί οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πάτησαν.. γκάζι και εξαφανίστηκαν. Επιμέρους 7-15 στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Παρτιζάν στο +13 και το ταμπλό να γράφει 34-47.

Η Άμπα επέστρεψε, ο Ντοζίερ ήταν στο… βράδυ του

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Παρτιζάν συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα με τον Αβράμοβιτς να κάνει το 36-49 και να διατηρεί το +13 και λίγο αργότερα ο Ματ Τόμας φτάνοντας τους 13 πόντους μείωσε στους 8 πόντους, 41-49 και ο Ουέτζελ έδωσε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον με το 43-49. Το momentum ήταν ξεκάθαρα στη… γερμανική πλευρά, με τον Τίμαν να μειώνει στο 48-54 και στο 25’ το σκορ να είναι 50-56. Η διαφορά έπεσε και στους 5 πόντους, 53-58, αλλά ο Ντοζίερ έδωσε και πάλι τη λύση για το 53-60, τέσσερα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ντοζίερ όμως βρισκόταν σε πολύ καλό βράδυ και ήταν ο παίκτης που «οδήγησε» την ομάδα του το 62-72.

Στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου η Άλμπα προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της. Με πολύ καλή άμυνα κράτησε την Παρτιζάν στον έναν πόντο και κατάφερε να μειώσει σε 69-73, αρχίζοντας ουσιαστικά και πάλι το παιχνίδι από την αρχή. Άντζουτσιτς και Πάντερ έδωσαν μεγάλες… ανάσες και στο 35΄το σκορ ήταν 72-79 και ουσιαστικά έσωσαν την… παρτίδα.

Τα Δεκάλεπτα: 15-23, 34-47, 62-72, 83-94