Χριστούγεννα στη Λεωφόρο σημαίνουν κούπα! Και η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη υπέταξε ξανά τον Ολυμπιακό για 2η φορά μέσα στη σεζόν και είναι μία ανάσα από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, έτοιμη να κάνει το repeat.

Σε μία ματσάρα για γερά νεύρα το «τριφύλλι» έδειξε το μέταλλο που φτιάχτηκε το καλοκαίρι και παρά το υπερβολικό άγχος και την πίεση, -που έφερε και η ταμπέλα του φαβορί- στα δύσκολα έδειξε μαχητική ψυχή και πήρε την πρόκριση για το Final Four.

Μαγική ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, που κατέκλυσε και πάλι τη Λεωφόρο, όντας δίπλα στην ομάδα σε όλα τα δύσκολα σημεία της αναμέτρησης.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν η Τζαζμίν Τζόουνς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, με την Αντριάνα Τσβίτκοβιτς να προσθέτει άλλους 15. Στους 12 η Ζιλιάν Αλέιν, που είχε και 18 ριμπάουντ!

Από την πλευρά του Ολυμπιακού πρωταγωνίστριες ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη με 16 πόντους και η Κριστίν Βίτολα με 15.

Νευρικός Παναθηναϊκός, «καυτή» Βίτολα και μπροστά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 0-8 στο ματς, χάρη σε 4 πόντους της Βίτολα, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ νευρικός, άστοχος, αλλά με καλές επιλογές στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι το χαμένο λέι απ της Παυλοπούλου στον αιφνιδιασμό, με το «τριφύλλι» να μένει χωρίς πόντο για κάτι λιγότερο από 5 λεπτά και την Τζόουνς με τρίποντο να δίνει τέλος στην αφλογιστία (3-8). Η ομάδα της Καπογιάννη μέσα από την πιεστική άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με νέο σουτ από την περιφέρεια της Παυλοπούλου μείωσε σε 7-10 στο 6'. Οι «ερυθρόλευκες» όμως έκοψαν το μομέντουμ των «πράσινων» και με την Βίτολα (6 π.) στο 7' προηγήθηκαν με 7-14, με σερί 4-0. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και δικό του επιμέρους 5-0 και χάρη στις Τζόουνς (6 π. 2/3 τριπ.) και την Αλέιν μείωσε σε 12-14 στο 9'. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-19, με τη Βίτολα να φτάνει τους 8 πόντους (4/5 διπ.) στο ματς.

Τζόουνς και Τσβίτκοβιτς έφεραν τούμπα το παιχνίδι

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το τρίποντο της Τζόουνς (9 π., 3/4 τριπ.) για το 17-19, με την Αλεξανδρή με πολύ όμορφη προσπάθεια να ισοφαρίζει σε 19-19 στο 12'. Το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά πήγαινε πόντο-πόντο σε ένα άτυπο μπρα-ντε-φερ, με τη Νικολοπούλου στο 15' να δίνει «αέρα» 3 πόντων στον Ολυμπιακό (22-25), με την Τόμπιν στο 16' να γράφει το 22-27 για το σερί 5-0 των φιλοξενούμενων. Η Τσβίτκοβις στη συνέχεια μείωσε σε 24-27, με την Τζόουνς στο 17' να κάνει το 26-27 με καλάθι στον αιφνιδιασμό και να φτάνει τους 11 πόντους στην αναμέτρηση. Το απίθανο καλάθι και φάουλ της Τσβίτκοβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 18'  (31-31), με την Κροάτισσα στη συνέχεια να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 33-32. Η Τσβίτκοβιτς το είχε πάρει προσωπικά και με τρίποντο στο 19' διαμόρφωσε το 36-33, φτάνοντας τους 13 πόντους (2/3 τριπ.), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει το «τριφύλλι» μπροστά με 38-35.

Δύναμη, μάχες στο παρκέ και «πράσινο» προβάδισμα

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου η νευρικότητα έκανε και πάλι την εμφάνισή της, με τις δύο ομάδες να έχουν σκοράρει στα πρώτα 2 λεπτά μόλις 4 πόντους, όλοι με βολές. Το τρίποντο της Βίτολα (13 π.) όμως και το καλάθι της Τομπίν έφεραν μπροστά τον Ολυμπιακό με 40-42 στο 23'. Η Τζόουνς όμως στο 24' με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 44-44, με τις βεβιασμένες επιθέσεις να κάνουν και πάλι την εμφάνισή τους και τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για πάνω από 3 λεπτά στην αναμέτρηση. Είναι χαρακτηριστικό πως σε 7 λεπτά είχαν μπει μόλις 15 πόντοι και από τις δύο ομάδες (6-9), οι οποίες είχαν ήδη 20 λάθη (10-10). Βίτολα και Αλέιν στο 28' έκαναν το 46-46, με τη Σωτηρίου στο 29' να γράφει το 48-46. Η Ελληνίδα φόργουορντ στο 30' διαμόρφωσε το 50-47, με τη Μόρισον με 2/2 βολές να μειώνει σε 50-49, με την Τσβίτκοβιτς, που πέρασε πολύ χρόνο στον πάγκο λόγω του τρίτου φάουλ, με τρομερό καλάθι και φάουλ να γράφει το 53-49 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ματσάρα και πρόκριση μισό Κύπελλο για τον Παναθηναϊκό!

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η εξαιρετική Αλέιν (12 π., 13 ριμπ.) με καλάθι έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +6 (55-49), με την ασταμάτητη Τζόουνς να γράφει το 57-49 στο 33' και τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς πόντο για παραπάνω από 3 λεπτά στο δεκάλεπτο. Το πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 34' με το 4ο φάουλ της Τζόουνς, με τις «ερυθρόλευκες» να βρίσκουν σκορ μετά από 3:42 λεπτά με 1/2 βολές της Σπυριδοπούλου (57-50). Η Χριστινάκη στο 35' μείωσε σε 57-52, με την Σταμολάμπρου στο 36' με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 59-52. Η Χριστινάκη στη συνέχεια με καλάθι και φάουλ μείωσε και πάλι σε 59-55, με την Ελληνίδα φόργουορντ να το παίρνει προσωπικά και με 1/2 βολές να φέρνει το ματς σε απόσταση βολής (59-56). Η Χριστινάκη εκ νέου και πάλι από την γραμμή των βολών μείωσε σε 59-58, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα επιμέρους 8-2, με την Νικολοπούλου 1:05 πριν το φινάλε να δίνει προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 59-60. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στα 51" με την Τζόουνς για το 61-60. Η Μόρισον αστόχησε και η Τζόουνς στα 13" με 2/2 βολές να γράφει το 63-60. Η Νικολοπούλου αστόχησε στα 8" σε τρίποντο, με τη Σωτηρίου με 1/2 βολές στα 5" να διαμορφώνει το 64-60. Η Χριστινάκη στα 4" με 1/2 βολές μετά από πολύ τραβηγμένο φάουλ που χρεώθηκε η Παυλοπούλου, έκανε το 64-61, με την Τζόουνς στα 3" με 1/2 βολές να τελειώνει το ματς (65-61).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-35, 53-49, 65-61