Εξ αρχής η ΑΕΚ είχε μια δύσκολη αποστολή απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, στον μεγάλο τελικό του Trofeo d' Abruzzo. Μια αποστολή που έγινε ακόμα πιο δύσκολη, ελέω της απουσίας του Γιάνις Στρέλνιεκς, η οποία προστέθηκε σε αυτή του Αντώνη Κόνιαρη.

Η Ένωση όμως κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά τις απουσίες της πάλεψε απέναντι στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Η ποιότητα των Βαυαρών, όμως, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, με την Μπάγερν να φέρνει από νωρίς το παιχνίδι στα μέτρα της και να φτάνει στη νίκη, κατακτώντας το τρόπαιο.

H AEK παρατάχθηκε με 11άδα στην αναμέτρηση, με τον Κένι Ουίλιαμς να είναι ο πρώτος σκόρερ της με 12 πόντους, με τους Κώστα Παπαδάκη να ακολουθεί έχοντας 11 πόντους. Θετική παρουσία και από τον Αλεξάντερ Μάντσεν με 10 πόντους.

Το δίδυμο Γιάραμαζ, Ουίνστον έκανε... θραύση για την Μπάγερν, με τους δύο παίκτες να σκοράρουν από 20 πόντους ο καθένας, με τον Βλάντιμιρ Λούσιτς να ακολουθεί έχοντας 12 πόντους.

Οι παίκτες του Καντζούρη κατάφερε να μπει καλά στο παρκέ και χάρη σε Περσίδη, Ουίλιαμς αιφνιδίασε την Μπάγερν, παίρνοντας προβάδισμα (12-21, 7'). Το προβάδισμα αυτό έμεινε για όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με την Ένωση να κρατάει τον έλεγχο (19-21). Η συνέχεια όμως άνηκε στους Βαυαρούς. Οι παίκτες του Τρινκιέρι ανέβασαν την απόδοσή τους, οι Γιάραμαζ, Ουίνστον ανέλαβαν δράση και το προβάδισμα όχι μόνο άλλαξε χέρια, αλλά η Μπάγερν έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (45-31), με το επί μέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να είναι 26-10.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο στην τρίτη περίοδο. Ο Κένι Ουίλιαμς συνέχισε να σκοράρει, ο Αλεξάντερ Μάντσεν μπήκε στην εξίσωση, αλλά οι Βαυαροί είχαν τα ηνία του αγώνα και είχαν φέρει το ρυθμό στα δικά τους μέτρα. Έτσι ανέβασαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους, για το 61-44. Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ είχε ένα «ξέσπασμα» στα πρώτα λεπτά, καταφέρνοντας να μειώσει με επί μέρους 8-3 (64-52, 33'), όμως η Μπάγερν αντέδρασε άμεσα, δημιούργησε φθορά στην ΑΕΚ με φάουλ και βρήκε διαδρόμους προς το καλάθι, με τη διαφορά να φτάνει και στους 20 πόντους (74-54, 36'). Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το φινάλε του αγώνα, με την Μπάγερν να ελέγχει τον ρυθμόμ και να φτάνει στη νίκη στον μεγάλο τελικό του Trofeo d' Abruzzo.

Πριν από την έναρξη του αγώνα οι διοργανωτές βράβευσαν τον Μάριο Μπόνι, ενώ η ΚΑΕ ΑΕΚ παρέδωσε μια εμφάνιση της ομάδας στον Κάρλο Αντονέτι.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 45-31, 61-44, 76-59.

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουίνστον 20, Χάντερ 2, Γιάραμαζ 20, Λούκιτς 12, Τζορτζ, Ζίπσερ 2, Ουίμπεργκ 3, Ρούμπιτ 2, Ουίφ, Σίσκο 2, Μιλοσάβλιεβιτς 5, Γκιλέσπι 8.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 6, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ 1, Φιλιππάκος 2, Περσίδης 8, Μάντσεν 10, Μαυροειδής 3, Παπαδάκης 11, Ουίλιαμς 12, Μίτσελ 6.

Μπάγερν Μονάχου - ΑΕΚ 76-59