• Χατζηνάκος Γεώργιος (Δράμας)
  • Τζιώρτζιος Χρήστος (Θράκης)
  • Φωτιάδης Φώτιος (Καστοριάς)
  • 6' Γιουσούφ Ελ Αραμπί

Ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο. Μία ομάδα μετά από απανωτά θριαμβευτικά ευρωπαϊκά βράδια να ξεφουσκώνει λιγάκι παίζοντας στο πιο… ταπεινό ελληνικό πρωτάθλημα.

Ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο. Από εκεί που ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε την ίδια ενδεκάδα σε τρία σερί παιχνίδια, επιχείρησε σαρωτικό rotation με 6 αλλαγές στην πρεμιέρα με τον Αστέρα Τρίπολης. Τα προβλήματα χημείας, συνεννόησης, συνοχής ήτα λογικά.

Ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο. Ο Αστέρας Τρίπολης είναι μία σκληρή, συμπαγής ομάδα, ειδικά αν απενοχοποιηθεί και παίξει πίσω, κλειστά, αμυντικά, σκληρά.

Αυτό που δεν ήταν αναμενόμενο ήταν να… ξεφτιλιστεί το VAR από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός έκανε την… δουλειά και έκανε αυτό που κάνει σχεδόν πάντα. Κέρδισε σε πρεμιέρα Super League, κάτι που συμβαίνει πια τα τελευταία 9 χρόνια. Ωστόσο, ο τρόπος ήταν… ετσιθελικός.

Το πρώτο γκολ της χρονιάς ήρθε… με πέναλτι (από τον Ελ-Αραμπί στο 6ο λεπτό), σε φάση που η μπάλα χτυπάει πρώτα στο στήθος και μετά στο χέρι του Πασαλίδη. Εκεί, δεν χρειάστηκε ο διαιτητής να δει συμβουλευτεί το VAR!

Ο Ολυμπιακός κάθεται πάνω σε αυτό το γκολ και το ματς παραμένει ανοιχτό. Ο Αστέρας Τρίπολης ξεθαρρεύει και αφού πρώτα χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρκ Φερνάντεθ (76’) έρχεται η φάση που βάζει μπουρλότο σε όλο το πρωτάθλημα από την 1η αγωνιστική.

Σε εκτέλεση φάουλ, ο Σεμέντο τραβάει από την φανέλα τον Μπαράλες που ζητάει πέναλτι. Ο Αργεντινός ζητάει VAR (να σημειωθεί ότι ο Τζοβάρας αντικατέστησε την τελευταία στιγμή ως διαιτητής VAR τον Σιδηρόπουλο που δεν βρήκε εισιτήρια από την Ρόδο) και ο Κουμπαράκης πάει να δει την φάση. Εκεί όμως φαίνεται ότι τα πλάνα που του δείχνουν είναι μακρινά και όχι αυτό που δείχνει το ξεκάθαρο πέναλτι που βλέπει όλη η Ελλάδα!

Ο Κουμπαράκης διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι, το σκάνδαλο παίρνει σάρκα και οστά και πλέον οι Αρκάδες μετά το περίφημο χέρι του Μανιάτη στον τελικό κυπέλλου έχουν ακόμα μία πληγή από ερυθρόλευκη σφαγή στο κορμί τους!

• 11

Αν και δεν είναι γενικά λάτρης του rotation, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε 6 αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε απέναντι στην Κράσνονταρ. Για πρώτη φορά έπαιξαν φέτος βασικοί Κούτρης, Σισέ, Καμαρά, Ελ-Αραμπί, Ραντζέλοβιτς, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Σουντανί. Το 4-2-3-1 διατηρήθηκε ως τακτικός σχηματισμός, με τους Ποντένσε - Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τον Σουντανί να βγαίνει ως δεύτερος επιθετικός στο πλευρό του Ελ-Αραμπί. Η είσοδος στο παιχνίδι των Βαλμπουενά και Μασούρα αντί Ραντζέλοβιτς και Σουντανί μαρτυρά το μέγεθος της δυσλειτουργίας όσο περνούσε η ώρα.

• 10

Ο 34χρονος Μπόρχα Χιμένεθ προφανώς έχοντας δει το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Κράσνονταρ, αποφάσισε να σφίξει τις γραμμές του και να παίξει με τρία στόπερ, προσπαθώντας να καλύψει τα νώτα του. Στην πράξη, το 5-3-2 δεν πήγε άσχημα, ο Αστέρας δέχθηκε σχετικά λίγες φάσεις και στάθηκε με αξιοπρέπεια στο γήπεδο. Ειδικά στην επανάληψη, κέρδισε μέτρα και διεκδίκησε με αξιώσεις το γκολ της ισοφάρισης. Η είσοδος του Μπαράλες έκανε το σχήμα 4-4-2, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ ελέω… VAR

81'

Θέλει και ρώτημα; Η φάση του 81ου λεπτού έβαλε μπουρλότο στο πρωτάθλημα, ξεφτίλισε το VAR με το καλημέρα. Το εξώφθαλμο τράβηγμα της φανέλας του Μπαράλες, το καθαρό πέναλτι που είδε όλη η Ελλάδα έγινε... γαργάρα και ο Ολυμπιακός απέδρασε με την νίκη!

• 6’’

Σε γύρισμα του Ραντζέλοβιτς από δεξιά η μπάλα βρίσκει πρώτα το στήθος και μετά το απλωμένο χέρι του Πασαλίδη. Ο Κουμπαράκης δείχνει πέναλτι και ο Ελ-Αραμπί από τα 11 βήματα κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

• 9’’

Ο Καμαρά κάνει κάθετη κίνηση και λίγο πριν μπει στην περιοχή εξαπολύει σουτ, το οποίο αποκρούει θεαματικά ο Παπαδόπουλος, ενώ ο Ελ-Αραμπί που παίρνει το ριμπάουντ υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

• 15’’

Κατά μέτωπο επίθεση του Λουίς Φερνάντες και συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Ζοσέ Σα μπλοκάρει σταθερά.

• 30’’

Ο Ποντένσε βρίσκει τον Σουντανί με τακουνάκι, εκείνος πλασάρει εύστοχα, όμως το γκολ του Αλγερινού ακυρώνεται ως οφσάιντ.

• 32’’

Σέντρα του Κώτσιρας, ο Ιγκλέσιας παίρνει την καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

• 38’’

Ο Ποντένσε προσποιείται ότι θα σουτάρει, σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σουντανί, ο οποίος όμως πλασάρει πάνω στο στήθος του εξερχόμενου Παπαδόπουλου.

• 50’’

Ο Ραντζέλοβιτς σημαδεύει την κάθετη κίνηση του Σουντανί, ωστόσο ο Παπαδόπουλος είναι σε ετοιμότητα και απομακρύνει το τετ-α-τετ με το πόδι.

• 57’’

Ο Ραντζέλοβιτς με φάουλ σημαδεύει το κεφάλι του Σεμέντο, όμως η κεφαλιά του Πορτογάλου αμυντικού από το ύψος της μικρής περιοχής περνάει ψηλά.

• 64’’

Ο Λουίς Φερνάντες σουτάρει ευθύβολα μετά από δικό του φάουλ, που χτυπάει στο τείχος, όμως ο Ζοσέ Σα είναι και πάλι σε ετοιμότητα.

• 69’’

Ο Ποντένσε τρυπάει την άμυνα του Αστέρα Τρίπολης από τα δεξιά, βγάζει σέντρα μισό γκολ στον Ελ-Αραμπί όμως το τάκλιν του Μαροκινού σε κενή εστία σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

• 70’’

Ο Ποντένσε δημιουργεί ακόμα ένα ρήγμα και βγάζει πάλι σε θέση βολής τον Ελ-Αραμπί, όμως εκείνος αντί να τελειώσει την φάση, βγάζει παράλληλη σέντρα που περνάει ανεκμετάλλευτη.

• 71’’

Ο Αστέρας Τρίπολης κυκλοφορεί πολύ ωραία την μπάλα, ο Μαρκ Φερνάντεθ βγαίνει ανενόχλητος από δεξιά προ του Ζοσέ Σα, όμως προσπαθεί να τον νικήσει με συρτό σουτ στην κλειστή γωνία, το οποίο ο Πορτογάλος τερματοφύλακας μπλοκάρει.

• 81’’

Ο Κυριακόπουλος εκτελεί φάουλ, ο Πασαλίδης πετάγεται στην πλάτη της άμυνας, με προβολή όμως η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

• 1

Τελικά, αποδείχθηκε ότι ακόμα και με το VAR μία πεντακάθαρη παράβαση μπορεί να γίνει… παίζεται. Είναι απορίας άξιον αν ο διαιτητής Κουμπαράκης είδε το πλάνο της Nova που δείχνει το ξεκάθαρο πέναλτι που έγινε στον Μπαράλες στο 81ο λεπτό. Αν αυτό έγινε και ο διαιτητής έδειξε παίζεται, τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Η απόφαση αυτή καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα.

• 2

Το γρήγορο γκολ, από την μία βοήθησε τον Ολυμπιακό να αποβάλλει το όποιο άγχος, όμως από την άλλη τον κοίμισε. Τον έκανε να επαναπαυτεί. Η χαλαρότητα αυτή λίγο έλειψε να στοιχίσει στους ερυθρόλευκους, αφού ο Αστέρας όσο περνούσε η ώρα ξεθάρρευε στο γήπεδο.

• 3

Οι 6 αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ενδεκάδα της Πέμπτης φαίνεται ότι μπέρδεψαν τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν είχε ενέργεια, συνοχή, φαντασία. Με εξαίρεση τον Ποντένσε, τα επίπεδα δημιουργικότητας των γηπεδούχων κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα.

Ο Νίκος Χάσικος, ένας έφηβος ετών 90, είναι ο γηραιότερος κάτοχος εισιτηρίου διαρκείας του Ολυμπιακού! Ο οπαδός των ερυθρόλευκων τιμήθηκε στο Καραϊσκάκης, πήρε την φανέλα με τον αριθμό 90 από τον Κριστιάν Καρεμπέ και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο σε μία πολύ συγκινητική στιγμή.

10
Ντανιέλ Ποντένσε
Από παιχνίδι σε παιχνίδι λύνεται, γίνεται όλο και καλύτερος μες το γήπεδο. Για δεύτερο σερί ματς ο Ντάνιελ Ποντένσε ήταν εξαιρετικά δημιουργικός, από τα πόδια του περνούσε όλο το δημιουργικό παιχνίδι των γηπεδούχων. Ο Πορτογάλος ήταν μέσα σε κάθε τι καλό του Ολυμπιακού και έδειξε ότι αρχίσει να προσεγγίζει τα περσινά του στάνταρ.

3
Ρουμπέν Σεμέντο
Μπορεί να είναι ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού σε όλη την σεζόν, όμως αυτό το βράδυ το μυαλό του ήταν… αλλού. Αρκετά χαλαρός σε όλες τις φάσεις, από δικό του λάθος δημιουργείται η φάση του Μαρκ Φερνάντεθ στο 76ο λεπτό, ενώ είναι μέσα στην φάση του πέναλτι του Μπαράλες, αφού μετά τον Ελ-Αραμπί τραβάει κι αυτός τη φανέλα του Αργεντινού φορ.

2
Χιλάλ Σουντανί
Πολύ ελπιδοφόρο ντεμπούτο για τον Αλγερινό μεσοεπιθετικό, ο οποίος έδειξε ότι μυρίζεται τις φάσεις και έχει το γκολ στο αίμα του. Σκόραρε ένα τέρμα που ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, είχε δύο ακόμα τετ-α-τετ τα οποία έβγαλε ο Παπαδόπουλος κι έδειξε ότι μόλις καταφέρει να αντέχει για 90 λεπτά θα είναι μία άκρως υπολογίσιμη λύση για τον Ολυμπιακό.

Θέλοντας και μη έγινε το πρόσωπο της ημέρας, με την απόφαση του να μην δώσει στον Αστέρα το πιο καραμπινάτο πέναλτι των τελευταίων ετών. Ο Κουμπαράκης συμβουλεύτηκε το VAR, όμως κανείς δεν ξέρει αν του έδειξαν το πλάνο της συνδρομητικής που είδε όλη η Ελλάδα και δείχνει το πεντακάθαρο τράβηγμα της φανέλας του Μπαράλες. Αν ο ρέφερι είδε αυτό το πλάνο και έδειξε… «παίζεται», τότε ίσως πρέπει να.. ξεκουραστεί επ’ αόριστον, μέχρι να βελτιώσει την όρασή του.