• 65' Βάντερσον
  • 10' Μανώλης Μπέρτος
  • 10' Ντέλετιτς
  • 23' Αντονί Φατιόν

Μετά το μεγάλο διπλό στην Κρήτη με αντίπαλο τον ΟΦΗ, η Λαμία νίκησε εντός έδρας αυτήν τη φορά μία ακόμη ανταγωνίστρια ομάδα στη μάχη της παραμονής, την ΑΕΛ. Οι Φθιώτες αν και έμειναν πίσω στο σκορ, πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή, που συνιστά δήλωση παραμονής, καθώς τους φέρνει στην 7η θέση με 27 βαθμούς (μαζί με Ξάνθη και τον Παναιτωλικό), 8 βαθμούς μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού και 7 από τη θέση των μπαράζ.

Η Λαμία έδειξε περισσότερο επιθετικό πνεύμα μπαίνοντας στο παιχνίδι. Ωστόσο, αυτό δεν είχε και πολύ σημασία, αφού πρώτη στο γκολ έφτασε η ΑΕΛ, χάρη σε μια εξαιρετική προσπάθεια του Ντέλετιτς, ο οποίος σέρβιρε στον Μπέρτο για το 1-0. Εντούτοις, μια υπέροχη έμπνευση του Καραμάνου επέφερε ένα πέναλτι για τη Λαμία και ο Πίτι που το κέρδισε, το εκτέλεσε κιόλας ισοφαρίζοντας. Τα γρήγορα γκολ έκαναν τις δύο ομάδες πιο προσεκτικές στη συνέχεια και έτσι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν δημιούργησαν ευκαιρίες. Το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη, ενώ τραυματίας αποχώρησε από το γήπεδο ο Δημούτσος.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δραστήριες επιθετικά. Η Λαμία ήταν εκείνη που βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Ζαν Λουκ Ασούμπρε να «ξεκλειδώνει» τη «βυσσινί» άμυνα και να βγάζει στον Μπερτόλιο, που έγραψε το 2-1. Αυτό έκανε την ΑΕΛ να παίξει πιο ανοιχτά στη συνέχεια και χρειάστηκαν ορισμένες σημαντικές επεμβάσεις του Μελίσσα για να κρατήσει το σκορ. Από την άλλη βέβαια και οι Φθιώτες θα μπορούσαν να πετύχουν ένα τρίτο τέρμα, με το οποίο θα νικούσαν πιο εύκολα.

• 11

Ο Μάκης Χάβος επέλεξε το κλασικό 4-2-3-1 για να παρατάξει τη Λαμία. Μια μικρή έκπληξη ήταν ότι άφησε στον πάγκο τον Βασιλαντωνόπουλο, κάτι που φάνηκε αφού έλειψαν οι προωθήσεις του από τη δεξιά πτέρυγα. Μολαταύτα, οι επιλογές του Θεσσαλονικιού τεχνικού στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του βγήκαν, ενώ ανταπεξήλθε στον τραυματισμό του Δημούτσου, περνώντας τον Μπλάζιτς. Σε γενικές γραμμές η συνταγή του Χάβου για ακόμη μια φορά αποδείχτηκε επιτυχημένη.

• 11

Με 4-3-3 και ενισχυμένο άξονα παρέταξε την ΑΕΛ ο Τζιανλούκα Φέστα. Ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε την ομάδα του σαφώς με αμυντικογενή προσανατολισμό στο παιχνίδι και το γεγονός ότι βρέθηκε νωρίς μπροστά στο σκορ, θα μπορούσε να θεωρηθεί «βούτυρο στο ψωμί του». Μολαταύτα, το πέναλτι υπέρ της Λαμίας χάλασε τα σχέδιά του. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές του δεν έδωσαν την αναμενόμενη ώθηση στην ΑΕΛ για να ψάξει την ισοφάριση. Στο επιθετικό κομμάτι, οι «βυσσινί» φαίνονταν να εξαρτώνται σχεδόν αποκλειστικά από τις προσπάθειες του Ντέλετιτς.

• 10’

ΓΚΟΛ! 1-0 η ΑΕΛ: Εξαιρετική ενέργεια του Ντέλετιτς, που τράβηξε πάνω του την άμυνα της Λαμίας και έβγαλε την κάθετη πάσα στον Μπέρτο. Ο τελευταίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μελίσσα και άνοιξε το σκορ.

• 20’

ΓΚΟΛ! 1-1 η Λαμία: Με ένα υπέροχο τακουνάκι ο Καραμάνος βγάζει τον Πίτι στην περιοχή της ΑΕΛ. Ο Ισπανός πέφτει σε μια μονομαχία με τον Καρανίκα και ο διαιτητής υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Ο ίδιος ο Πίτι αναλαμβάνει την εκτέλεση και ισοφαρίζει.

• 55’

Ο Άντονι Φατιόν βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή της Λαμίας και σουτάρει χαμηλά

• 56’

ΓΚΟΛ! 2-1 η Λαμία! Ο Ασούμπρε ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα των παικτών της Λαμίας και περνά μια διαγώνια πάσα στον Μπερτόλιο, που με πλασέ νικά τον Κρίστινσον.

• 62’

Ο Τάσος Καραμάνος φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του κοντράρει στον Ζίζιτς και το μπλοκάρει εύκολα ο Κρίστινσον.

• 68’

Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

• 71’

Ο Μπερτόλιο επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, που φεύγει μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον.

• 75’

Εκπληκτικά ο Μελίσσας εκτινάσσεται και αποκρούει κεφαλιά του Ντέλετιτς!

• 81’

Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ασούμπρε καταλήγει στην πάνω πλευρά των διχτύων του Κρίστινσον.

• 83’

Ο Καραμάνος περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ και σουτάρει στην αγκαλιά του Κρίστινσον.

• 86’

Ο Μπερτόλιο εκτελεί φάουλ σε καλή θέση έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, αλλά ο Κρίστινσον μπλοκάρει εύκολα.

• 91’

Δυνατή σκαστή κεφαλιά του Ζίζιτς καταλήγει στην αγκαλιά του Μελίσσα.

O τεχνικός της Λαμίας, Μάκης Χάβος αγκαλιάζει τον άτυχο Ελίνι Δημούτσο που τραυματίστηκε και αποχώρησε νωρίς από την αναμέτρηση.

11
Τάσος Καραμανος
Ο Καραμάνος κάλυψε το κενό του Μπαράλες και κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες για την Λαμία ενώ, ήταν αυτός από το τακουνάκι του οποίου προήλθε το πέναλτι που κέρδισε ο Πίτι. Στο δεύτερο μέρος συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα τις ΑΕΛ και είχε κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ χωρίς να τα καταφέρει.

39
Αλεξάνταρ Γκοΐκοβιτς
Ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενούμενων δεν μπήκε στο κλίμα της αναμέτρησης, καθώς έχασε πολλά μαρκαρίσματα. Φέρει σημαντική ευθύνη στο 2-1 της Λαμίας, διότι δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ασούμπρε, που έβαλε την ασίστ. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ταλαιπωρήθηκε από τον Καραμάνο.

12
Ζαν Ασούμπρε
Ο μεσοεπιθετικός της Λαμίας ήταν πολύ καλός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δημιούργησε μαζί με τους Καραμάνο και Πίτι αρκετά προβλήματα στην ΑΕΛ. Μάλιστα μετά από ωραία προσπάθεια επιβραβεύτηκε με μια ασίστ στο 56' στον Μπερτόλιο που τελικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δύσκολη ήταν η φάση του πέναλτι υπέρ της Λαμίας. Ο Καρανίκας φάνηκε να σπρώχνει πολύ ελαφρά τον Πίτι, ο οποίος έπεσε μάλλον πολύ εύκολα. Η απόφαση του Μανούχου ήταν αυστηρή, όμως είχε βάση. Από εκεί και πέρα, η παρουσία της διαιτητικής τριάδας πέρασε σχετικά απαρατήρητη.

Πως τα γήπεδα στη Σούπερ Λιγκ από το κακό τους χάλι έγιναν... χαλί για ποδόσφαιρο (pics)