• 61' Τομάς
  • 74' Μπερτόλιο
  • 29' Μελίσσας
  • 40' Σκόνδρας

Ως ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της χρονιάς αντιμετώπιζε ο οργανισμός του ΟΦΗ το ματς με τη Λαμία, αφού οι Κρητικοί βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού και υποδέχονταν έναν από τους άμεσους αντιπάλους τους στη μάχη της παραμονής. Δεν είναι τυχαίο ότι οι φίλαθλοι των «μελανόλευκων» έδωσαν βροντερό παρόν στο «Γεντί Κουλέ», για να ωθήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Ωστόσο, η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε αντίθετη άποψη και έκανε μια σπουδαία εμφάνιση στο «Γεντί Κουλέ» φεύγοντας νικήτρια με 3-1. Ένα αποτέλεσμα που φέρνει τους Φθιώτες στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού και κρατά τον ΟΦΗ στο -3 από τη θέση των μπαράζ και στο -4 από την απευθείας σωτηρία.

Με τη δύναμη της έδρας να τον παρακινεί ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και δημιούργησε πολλές επικίνδυνες στιγμές στα καρέ της Λαμίας στο πρώτο μισάωρο. Η μεσοεπιθετική τριάδα των Ναμπί, Φερέιρα και Βαζ ήταν σε μεγάλα κέφια και διαρκώς δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ. Ωστόσο, με το πέρασμα της ώρας οι Φθιώτες αποφάσισαν να μην μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια και πέρασαν στην αντεπίθεση με κινητήριο μοχλό τον Φακούντο Μπερτόλιο. Έτσι, τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν ένα ροντέο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και τις δύο ομάδες να σπαταλούν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Ο ίδιος φρενήρης ρυθμός παρέμεινε και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν με μεγάλες ευκαιρίες. Ωστόσο, η Λαμία αποδείχτηκε πιο αποτελεσματική, με τον Καραμάνο να ανοίγει το σκορ «κρεμώντας» τον Στρέζο με μία υπέροχη λόμπα στο 57'.

Αυτό ήταν καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού, καθώς έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Χάβου, ενώ ο ΟΦΗ ανοίχτηκε ακόμη περισσότερο αφήνοντας την άμυνά του εκτεθειμένη. Έτσι, ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα από τους Τομάς και Μπερτόλιο, οι οποίοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λαμίας. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 81' ο ΟΦΗ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δεληγιαννίδη. Το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί ήταν να μειώσουν σε 3-1 με τον Σακόρ.

• 94

Ο Χάιμε Βέρα παρέταξε στο γήπεδο μια ομάδα με ξεκάθαρα επιθετικό προσανατολισμό, αφού ο ΟΦΗ είχε ανάγκη τη νίκη. Η είσοδος του Βραζιλιάνου Φερέιρα στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά αποδείχθηκε σωστή, αφού ήταν από τους πλέον δραστήριους παίκτες της ομάδας, ενώ στην περίπτωση του Πάρσον, που δεν τα πήγε εξίσου καλά, δεν φταίει ο προπονητής, αφού δεν είχε άλλες επιλογές λόγω των τραυματισμών των Βουό και Γιακουμάκη. Ωστόσο, όταν η ομάδα του έμεινε πίσω στο σκορ δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το παιχνίδι και ήρθε η ήττα σοκ.

• 45

Ο Μάκης Χάβος δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα της Λαμίας αντικαθιστώντας απλώς τους τιμωρημένους Μπαράλες και Βάντερσον με τους Τσούκαλο και Σκόνδρα αντίστοιχα. Όταν είδε ότι δημιουργούνταν πολλά προβλήματα για την ομάδα του από τα άκρα της άμυνας, αποφάσισε να αλλάξει πλευρές στους Βασιλαντωνόπουλο και Σκόνδρα, κάτι που του βγήκε, ενώ ακόμα καλύτερα πήγαν τα πράγματα στο 'β μέρος με την είσοδο του Ασίγκμπα αντί του Σκόνδρα. Η είσοδος του Επστάιν στο ματς έκανε ακόμη πιο γρήγορους τους Φθιώτες και είναι χαρακτηριστικό ότι η Λαμία χτύπησε στις αντεπιθέσεις, αφού 2 από τα 3 της γκολ, ήρθαν στην κόντρα επίθεση.

• 11’

Μακρινό σουτ του Μπεχαράνο περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Στρέζου.

• 13’

Σέντρα του Βαζ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μιχόγεβιτς πιάνει μια γυριστή κεφαλιά, η οποία φεύγει μόλις άουτ.

• 17’

Από μπαλιά του Ναμπί ο Φερέιρα φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, όμως στο τετ-α-τετ ο Μελίσσας αποκρούει το πλασέ του.

• 20’

Εξαιρετική ενέργεια του Ναμπί από αριστερά, ντριμπλάρει τον προσωπικό του αντίπαλο και κάνει ένα φοβερό σουτ που σταματά στο αριστερό δοκάρι του Μελίσσα!

• 21’

Αποφεύγει δύο αντιπάλους ο Ναμπί και κάνει ένα διαγώνιο σουτ, που αποκρούει σε κόρνερ με τα πόδια ο Μελίσσας!

• 26’

Ο Φερέιρα κάνει μια κούρσα και φτάνει έξω από την περιοχή της Λαμίας, σουτάρει, αλλά δεν προβληματίζει τον Μελίσσα.

• 29’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί από καλό σημείο φεύγει ελάχιστα πάνω από την αντίπαλη εστία.

• 39’

Ο Φερέιρα σερβίρει έτοιμο γκολ στον Βαζ, αλλά το πλασέ του Πορτογάλου είναι απίστευτα αδύναμο και δίνει τη δυνατότητα στον Μελίσσα να πέσει και να μπλοκάρει την μπάλα!

• 39’

Μετά από συρτή σέντρα από δεξιά, ο Καραμάνος πλασάρει στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα φεύγει μόλις άουτ.

• 43’

Εξαιρετικό τεχνικό σουτ του Μπερτόλιο έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, εκτινάσσεται και αποκρούει σε κόρνερ ο Στρέζος!

• 44’

Σουτ με το μυτάκι σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ από τον Μπερτόλιο περνά μόλις άουτ.

• 53’

Με σέντρα από αριστερά ο Κοροβέσης βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Βαζ, που κάνει ένα βολέ στην κίνηση, αλλά αυτό φεύγει άουτ.

• 56’

Ο Τσούκαλος στρώνει με πάσα στον Τομάς, που πλασάρει από θέση βολής, αλλά ο Στρέζος πέφτει και αποκρούει εξαιρετικά.

• 57’

ΓΚΟΛ! 1-0 η Λαμία.Ο Καραμάνος φεύγει στην αντεπίθεση και από πλάγια θέση στη μεγάλη περιοχή του ΟΦΗ κάνει μια ασύλληπτη λόμπα, με την οποία κρεμά τον Στρέζο και ανοίγει το σκορ!

• 60’

ΓΚΟΛ! 2-0 η Λαμία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπερτόλιο, η άμυνα του ΟΦΗ δεν καταφέρνει να απομακρύνει, ο Αντέτζο κάνει ένα τακουνάκι και βρίσκει τον Τομάς, που με ένα κοντινό τελείωμα διπλασιάζει τα τέρματα της Λαμίας.

• 69’

Μετά από κεφαλιά του Μεγιάδο στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο στον Φερέιρα, από οποίος από απόσταση αναπνοής αστοχεί!

• 72’

Ωραία κάθετη πάσα του Ναμπί για τον Πάρσον, αλλά από δύσκολη γωνία ο Πάρσον βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

• 74’

ΓΚΟΛ! 3-0 η Λαμία. Κάθετη πάσα του Δημούτσου στον Μπερτόλιο, που φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, ντριμπλάρει τον Στρέζο και απέναντι σε κενή εστία πλασάρει για το 3-0.

• 78’

Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί περνά άουτ.

• 85’

Με κεφαλιά πάσα ο Παπάζογλου βρίσκει το κεφάλι του Πάρσον, που όμως αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

• 86’

ΓΚΟΛ! 3-1 μειώνει ο ΟΦΗ. Με κεφαλιά πάσα ο Ναμπί βρίσκει τον Σακόρ, που με ένα κοντινό πλασέ νικά τον Μελίσσα.

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ αφήνουν λουλούδια μπροστά από την εξέδρα των οργανωμένων, προκειμένου να αποτίσουν φόρο τιμής σε έναν άτυχο οπαδό, που έχασε τη ζωή του σε ηλικία μόλις 29 ετών.

11
Τάσος Καραμάνος
Πολλοί ήταν οι παίκτες και από τις δύο ομάδες που έφτιαξαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες. Αυτός που έσπασε τον κύκλο των χαμένων ευκαιριών ήταν ο Τάσος Καραμάνος, ο οποίος έκανε ένα τελείωμα, το οποίο θα ζήλευαν και οι κορυφαίοι σέντερ φορ. Η λόμπα του, με την οποία κρέμασε τον Στρέζο, ήταν ένα από τα κορυφαία γκολ της σεζόν και άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα, δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στη Λαμία.

21
Ρικάρντο Βαζ
Δεν μπορούμε να πούμε ότι ήταν ο χειρότερος του γηπέδου. Ίσα ίσα, που ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν ιδιαίτερα κινητικός και μέσα στις φάσεις του ΟΦΗ. Ωστόσο, είναι αν μη τι άλλο ο μοιραίος της ομάδας του, αφού απώλεσε τεράστιες ευκαιρίες. Ιδιαίτερα αυτή στο 39', όταν ο Φερέιρα του σέρβιρε έτοιμο γκολ κι εκείνος έκανε ένα κάκιστο, αδύναμο πλασέ, ήταν από αυτές που λέμε ότι δεν χάνονται. Αν είχε σκοράρει σε εκείνο το σημείο, το ματς μπορούσε να είχε κυλήσει πολύ διαφορετικά.

4
Ντάνιελ Αντέτζο
Η άμυνα της Λαμίας είχε πολλά κενά και συνολικά δεν παίρνει υψηλό βαθμό. Μοναδική εξαίρεση ο Ντάνιελ Αντέτζο, ο οποίος ήταν ουσιαστικά η μόνη προστασία που είχε ο Μελισσάς, πριν φτάσουν απέναντί του οι μεσοεπιθετικοί του ΟΦΗ. Ο Νιγηριανός στόπερ, έσβησε τον αντίπαλο σέντερ φορ, Έρικ Πάρσον. Παράλληλα, ήταν και ο δημιουργός του δεύτερου γκολ της Λαμίας, καθώς με εμπνευσμένο τακουνάκι σέρβιρε στον Τομάς.

Σε γενικές γραμμές το διαιτητικό τρίο δεν είχε δύσκολο έργο και πέρασε απαρατήρητο. Σωστή ήταν η αποβολή του Δεληγιαννίδη στο 81', καθώς εσκεμμένα σήκωσε ψηλά το πόδι του για να χτυπήσει τον Τομάς.