• 9'Ντάνιελ Λάρσον
  • 23'Νικολάς Ντιγκινί
  • 46'Ματέο Γκαρσία
Επόμενη στάση: Ευρώπη!

Το τρένο του Άρη δεν σταματάει πουθενά: η ομάδα του Παντελίδη έκανε περίπατο στην Τρίπολη (0-3), πήγε στους 32 βαθμούς και το +4 από τον Παναθηναϊκό κι έγινε το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της 5ης θέσης.

Τελευταία ανανέωση: 11 Φεβρουαρίου 2019, 22:52

Αρης made... in Europe! Με «εκκωφαντικό» πέρασμα από την Τρίπολη (0-3) η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έκανε σκόνη και θρύψαλα τον Αστέρα σε μια νίκη που εδραιώνει τους Κίτρινους εντός πεντάδας, όντας πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί για ένα εισιτήριο... Ευρώπης.

Οι Κίτρινοι στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση διέλυσαν τον Αστέρα, κερδίζοντάς τον με 3-0 (όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο) αφήνοντάς τον οριστικά εκτός διεκδίκησης πεντάδας.

Οι Κίτρινοι, ήταν καταιγιστικοί και χάρη στο εξαιρετικό πρώτο τους ημίχρονο, έφτασαν σε μια νίκη - την τρίτη τους διαδοχική στο πρωτάθλημα -  που τους κάνει το απόλυτο φαβορί για να τερματίσουν εντός πεντάδας, κερδίζοντας ένα εισιτήριο για το Europa League.

Ο Αρης που συνολικά ήταν καλύτερος, ευτύχησε να έχει σε εντυπωσιακή ημέρα την μεσοεπιθετική του τριάδα (Ντιγκινί, Γκαρσία, Λάρσον) που όλοι τους σκόραραν από ένα γκολ, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Τόνσο πριν ο Αργεντινός σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

Με το τρίποντο αυτό ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 32 βαθμούς, ξέφυγε με τέσσερις από τον έκτο Παναθηναϊκό και έξι από την έβδομη Ξάνθη. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι, παρέμειναν στους 21.

Το αποτέλεσμα αυτό της ομάδας του Σάββα Παντελίδη που «εγκλώβισε» την πρώην ομάδα του, πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φίλους των Κιτρίνων που έδωσαν το παρών στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Κριτικη Προπονητη

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης ο Γιώργος Παράσχος, έχοντας δυο αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Παπαδόπουλος ήταν κάτω από τα γκολπόστ, ενώ στην άμυνα δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Κώτσιρας, αριστερό ο Ορτέγκα και κεντρικό δίδυμο στα στόπερ οι Βλάχος – Πασαλίδης. Στα χαφ ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τους Κυριακόπουλο – Βαλιέντε, ο Φερνάντες έπαιξε αριστερά μπροστά, ενώ ο Καλτσάς στα δεξιά. Στην κορυφή της επίθεσης για ακόμη μια φορά ήταν ο Μανιάς, ενώ σε ρόλο δεκαριού ήταν ο Ρόλε.

• 7

Με μια αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Παντελίδης, που είχε στην κορυφή της επίθεσης τον Ντιγκινί αντί του Διαμαντόπουλου. Συγκεκριμένα παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1, έχοντας τον Κουέστα στο τέρμα και στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Κόρχουτ, Δεληζήση, Ρος και Τζανακάκη. Σε ρόλο αμυντικού χαφ ήταν οι Μπάσα – Σιώπης, δεκάρι ο Τόνσο, δεξιά μπροστά ο Λάρσον, ενώ ο Γκαρσία στο αριστερό άκρο. Στην κορυφή μετά από καιρό, ο Ντιγκινί.

Η φάση του αγώνα 9'
Το γκολ του Άρη στη πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα. Ο Ντάνιελ Λάρσον κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα δείγμα της ποιότητας του και με ένα δυνατό σουτ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Τα highlights του ματς

• 09’
    ΓΚΟΛ! Ο Άρης ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ από νωρίς, με τον Λάρσον που ήταν αρκετά δραστήριος στο παιχνίδι να κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και να κερδίζει τον Παπαδόπουλο.
  • 23'
    ΓΚΟΛ! Ο Σιώπης έβγαλε την εξαιρετική μακρινή μπαλιά στο Ντιγκινί, ο Βλάχος δεν μπόρεσε να σταματήσει τον παίκτη του Άρη, ο οποίος κρατήθηκε όρθιος και με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 2-0 υπέρ της ομάδας του.
  • 29'
    Ο Ρόλε ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, έκανε απευθείας το σουτ, με τον Κουέστα ωστόσο να έχει καλή θέση και να αποκρούει με τα πόδια την προσπάθεια του ποδοσφαιριστή του Αστέρα Τρίπολης.
  • 32'
    Καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μανιάς πήρε την μπαλιά από τα αριστερά από τον Ρόλε, μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει τον πορτιέρε του Άρη.
  • 33’
    Μέσα σε ένα λεπτό δυο καλές φάσεις για τους γηπεδούχους. Ο Βαλιέντε έκανε το δυνατό σουτ από διαγώνια θέση από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.
  • 38'
    Ακόμη μια ωραία προσπάθεια από τους γηπεδούχους, με τον Κυριακόπουλο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
  • 44'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο παιχνίδι, με τον Λάρσον να πλασάρει ωστόσο άσχημα τον Παπαδόπουλο, ενώ θα μπορούσε να πασάρει σε συμπαίκτη του.
  • 46'
    ΓΚΟΛ! Ο Τόσνο με ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου και ο Ντιγκινί με κεφαλιά έκανε το 3-0 υπέρ του Άρη σε κενή εστία.
  • 49'
    Ο αριστερός μπακ των κιτρινόμαυρων, Κόρχουτ, έπιασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.
  • 51'
    Ο Αραβίδης μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, ωστόσο ο Κουέστα ήταν σε καλή θέση και κατάφερε να σταματήσει την προσπάθεια του επιθετικού του Αστέρα Τρίπολης.
  • 58'
    Ωραίο σουτ από τον Κώτσιρα έξω από την περιοχή, ωστόσο και πάλι ο πορτιέρε του Άρη κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.
  • 83’
    Ωραία πάσα του Ρόλε στον Μανιά, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ωστόσο ο Κουέστα κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια.
  • 90'
    Εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Φετφατζίδη, εξίσου όμορφη η επέμβαση του Παπαδόπουλου που διώχνει σε κόρνερ.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Οταν μια ομάδα ευτυχή και σκοράρει στην πρώτη φάση που δημιουργεί στο παιχνίδι, τότε αυτομάτως, αυτό δίνει προβάδισμα νίκης. Ο Αρης το έκανε στην Τρίπολη, σκόραρε μόλις στο 9' με τον Λάρσον (το πρώτο του γκολ) και αυτό ήταν το «κλειδί» για να ξεκλειδώσει η άμυνα των Αρκάδων.
2
Το καλύτερο ημίχρονο του φετινού Αρη φάνηκε και σε ουσία και σε αριθμούς. Το 0-3 στο πρώτο 45λεπτο ήταν ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να κυριαρχεί σε όλες τις γραμμές και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης σε αυτή του Γιώργου Παράσχου.
3
Το «δέσιμο» της μεσοεπιθετικής γραμμής με την μεταγραφή του Λάρσον και το φορμάρισμα του Γκαρσία (σκόραρε σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι) είναι ένα από τα σημεία που κάνουν τη διαφορά για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης και φέρνουν τον Αρη σε θέση ισχύος για την πέμπτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Ολος ο Αρης... ενωμένος σε μια φωτογραφία. Κόσμος και ποδοσφαιριστές μαζί σε ένα όμορφο κλικ από το γήπεδο της Τρίπολης.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Ντάνιελ</span> Λάρσον
10
Ντάνιελ Λάρσον
Πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ (το πρώτο του στο πρωτάθλημα με τον Αρη) ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, δημιούργησε πολλά ρήγματα και γενικώς ήταν ο κορυφαίος του Αρη, με τον Σουηδό να δείχνει από πολύ νωρίς πως θα αποτελέσει μία σημαντική προσθήκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Αγκελ</span> Ορτέγκα
33
Αγκελ Ορτέγκα
Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο μαρκάρισμα τόσο του Γκαρσία, όσο και του Ντιγκινί. Ο Γιώργος Παράσχος τον έκανε αλλαγή στο ημίχρονο, αλλά το κακό είχε ήδη γίνει για την ομάδα του.

Ο αφανής ήρωας

<span>Ματέο</span> Γκαρσία
11
Ματέο Γκαρσία
Σκόραρε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι. Μπορεί να μην έπιασε την απόδοση των δύο προηγούμενων αγώνων όμως και πάλι ήταν καθοριστικός για τον Αρη και το... φορμάρισμά του έχει πολλαπλά οφέλη για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη.