• 90' Χατζηθεοδωρίδης Ηλίας
  • 18' Μπακάκης Μιχάλης
  • 38΄ Κουρμπέλης Δημήτρης (αυτ.)
  • 63' Σιμόες Αντρές

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε το πρώτο του τρίποντο ως γηπεδούχος στο φετινό πρωτάθλημα και την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι από τις 28 Οκτώβρη του 2017 και την πήρε με απίστευτη ανατροπή απέναντι στην ΑΕΚ (3-2), αν και έχανε με 0-2 από το πρώτο ημίχρονο!

Οι «πράσινοι» γύρισαν τούμπα ένα ματς που έμοιαζε χαμένο από χέρι και με κατάθεση ψυχής στο τελευταίο 25λεπτο πανηγύρισαν με τη ψυχή τους μία πολύ μεγάλη νίκη που την είχαν τόσο πολύ ανάγκη φορώντας για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα την επετειακή ριγέ φανέλα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ενθουσιασμό το ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο προσπάθησε να κλείσει την ΑΕΚ στην περιοχή της, πλην όμως όσο περνούσε η ώρα η Ενωση ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη παρά το γεγονός ότι δεν είχε τη μπάλα για πολύ ώρα στα πόδια της. Η τετράδα των Μάνταλου, Βέρντε, Λιβάια και Ολιβέιρα έκανε ό,τι ήθελε κάθε φορά που βρίσκονταν στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου και η στρατηγική του Νίκου Κωστένογλου να δώσει χώρο στον Παναθηναϊκό και να τον χτυπήσει στο τρανζίσιον βγήκε σε απόλυτο βαθμό.

Μόνο ο Χατζηγιοβάνης ήταν απειλή για την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων που ταυτόχρονα σε κάθε απόπειρα επίθεσής τους δημιουργούσαν ανασφάλεια και θέματα στο «τριφύλλι».

Ειδικά ο Βέρντε έκανε «όργια» στη δεξιά πλευρά και προβλημάτισε όσο κανείς άλλος τα τελευταία χρόνια τον Ινσούα, με τον Ιταλό μεσοεπιθετικό να ξεκινάει τη φάση του πρώτου γκολ της ΑΕΚ με το εκπληκτικό σουτ του Μπακάκη στο 18’ (0-1). Το προβάδισμα στο σκορ έδωσε «φτερά» στο «Δικέφαλο» που είχε βραχυκυκλώσει το «χτίσιμο» παιχνιδιού των «πράσινων» και με μία στατική φάση που έπιασε στον ύπνο τη γραμμή άμυνας του Παναθηναϊκού διπλασίασε τα τέρματά του στο 36’ με σκόρερ τον Ολιβέιρα (0-2).

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει δίκαια προβάδισμα δύο τερμάτων  παρότι η στατιστική εικόνα δεν το αποτύπωνε πλήρως με την κατοχή στο 63-37% και τις τελικές προς την εστία να είναι 2 έναντι 4 της Ενωσης. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ απώλεσε τεράστια ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ με τον Ολιβέιρα να πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι και τον Διούδη να νικάει τον Βέρντε στην επαναφορά (52΄).

Πάνω που η Ενωση είχε τον απόλυτο έλεγχο, μία εκπληκτική ενέργεια του Μακέντα έβαλε φωτιά στο ντέρμπι, με τον Ιταλό να μειώνει σε 2-2 με άπιαστο διαγώνιο σουτ (67’). Και τρία λεπτά (70’) αργότερα ο Χατζηγιοβάνης έδωσε έξοχα στον Περέα που ισοφάρισε μέσα σε πανδαιμόνιο σε 2-2!

Το ντέρμπι έγινε ροκ μετά την ισοφάριση και ο Παναθηναϊκός έχοντας πλέον την ώθηση από τον κόσμο του και την κατάλληλη ψυχολογία, έφτασε στην ανατροπή στο 88’ με άπιαστη κεφαλιά του Κολοβέτσιου που είχε περάσει στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα (3-2) από κόρνερ του Ζαχίντ με αδιανόητα πανηγύρια! Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα και ο Παναθηναϊκός πήρε μία τεράστια νίκη από πάσα άποψη.

• 9

Μάκης Αγγελίνας Ο βοηθός προπονητής του Παναθηναϊκού, που αντικατέστησε τον τιμωρημένο Γιώργο Δώνη, διατήρησε το 4-2-3-1 ως σχηματισμό της ομάδας και χρησιμοποίησε την ίδια ενδεκάδα του ντέρμπι της Τούμπας. Εκανε εξαιρετική διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο και οι αλλαγές του υπήρξαν καθοριστικές στην ανατροπή του Παναθηναϊκού.

Νίκος Κωστένογλου
Ο τεχνικός της ΑΕΚ επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, ξεκινώντας στο βασικό σχήμα όλα τα διαθέσιμα μεσοεπιθετικά του όπλα (Μάνταλο, Λιβάια, Βέρντε και Ολιβέιρα). Το αρχικό του πλάνο υπήρξε πολύ καλό και αυτό φάνηκε άλλωστε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η διαχείριση που έκανε στη διάρκειά του δεν απέδωσε αυτά που περίμενε.

• 8’

Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Ζαχίντ από δεξιά, ο Μπουζούκης κάνει την προβολή όμως η μπάλα βρίσκει στον Κρίστιτσιτς και καταλήγει κόρνερ.

• 18’

ΓΚΟΛ! Μετά από σέντρα του Βέρντε και ασταθή απόκρουση του Διούδη, ο Λιβάγια σούταρε και η μπάλα κόντραρε για να φτάσει στον Μπακάκη που με έναν κεραυνό άνοιξε το σκορ.

• 31’

Πολύ ωραία ενέργεια και σουτ του Χατζηγιοβάνη μέσα από την περιοχή για να διώξει εντυπωσιακά ο Μπάρκας σε κόρνερ και ενώ πολλοί πίστεψαν πως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα!

• 35’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Διούδη όμως να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

• 36’

ΓΚΟΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια, ο Μάνταλος έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Κουρμπέλης άθελά του από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ του Ολιβέιρα.

• 52’

Απίστευτη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα αρχικά να σημαδεύει με λόμπα το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη και στη συνέχεια τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να διώχνει την κεφαλιά του Βέρντε.

• 63’

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με ένα καλό σουτ του Μακέντα να περνάει ελάχιστα άουτ.

• 64’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Μάνταλο να βρίσκει τον Λιβάγια που από ελαφρώς πλάγια θέση σούταρε για να διώξει δύσκολα ο Διούδης.

• 70’

ΓΚΟΛ! Μετά από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, ο Περέα έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-2.

• 76’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Γιόχανσον να βγαίνει απέναντι στον Μπάρκα όμως να πλασάρει άουτ.

• 82’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γιακουμάκη απέναντι στον Διούδη να πλασάρει όμως να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

• 88’

ΓΚΟΛ! Ο Δημήτρης Κολοβέτσιος σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά και υπογράφει την ολική ανατροπή για τον Παναθηναϊκό.

• 1

Η πίστη του Παναθηναϊκού και το μαχητικό πνεύμα των ποδοσφαιριστών του. Παρά το γεγονός πως το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε με πολύ άσχημο για εκείνους τρόπο, οι πράσινοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν στην επανάληψη και να φέρουν αρχικά το παιχνίδι στα ίσια με τα γκολ των Μακέντα και Περέα πριν πετύχουν την ολική ανατροπή με το γκολ του Κολοβέτσιου.

• 2

Η ατομική ποιότητα του Κίκο Μακέντα. Ναι, μπορεί ο Μακέντα στο πρώτο μέρος να μην ήταν αυτός που θα ήθελαν οι φίλοι του Παναθηναϊκού. Παρ’ όλα αυτά, με μία εξαιρετική ενέργεια στην επανάληψη πέτυχε το πολύ όμορφο γκολ από το οποίο άρχισε η πράσινη αντεπίθεση.

• 3

Οι επεμβάσεις του Σωκράτη Διούδη στην επανάληψη. Ο Έλληνας τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είχε μερίδιο ευθύνης στη φάση του πρώτου γκολ της ΑΕΚ, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το αίμα του πίσω και με το παραπάνω αφού κράτησε όρθια την ομάδα στις αρκετές περιπτώσεις που χρειάστηκε να επέμβει.

Απίστευτο στιγμιότυπο με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη να πανηγυρίζει, μαζί με το μισό γήπεδο, αφού πίστεψε πως στη φάση του 31' το σουτ του κατέληξε στα δίχτυα. Ο Μπάρκας όμως είχε κάνει την επέμβαση του αγώνα και η μπάλα είχε περάσει ελάχιστα άουτ.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Τι και αν δεν σκοραρε, έκανε όλα τα υπόλοιπα. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης σε μία εξαιρετική εμφάνιση, ήταν από τους διασωθέντες στο πρώτο μέρος αλλά και αυτός που άλλαξε την ιστορία της αναμέτρησης στην επαναληψη. Από δική του ενέργεια προέρχεται η ισοφάριση του Περέα, ενώ αποτέλεσε μία μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της ΑΕΚ.

3
Εμάνουελ Ινσούα
Σε κακή μέρα ο Αργεντίνος μπακ του Παναθηναϊκού αντιμετώπισε ουκ ολίγα προβλήματα από τον Βέρντε. Από έλλειψη ψυχραιμίας δέχθηκε νωρίς κίτρινη κάρτα και αυτό τον έκανε να φοβάται να πάει δυναμικά στις προσωπικές μονομαχίες. Δικαιολογημένα έγινε αλλαγή στην ανάπαυλα με τον Χατζηθεοδωρίδη να παίρνει τη θέση του.

19
Χουάν Περέα
Μπήκε στο δεύτερο μέρος και άλλαξε σε μεγάλο βαθμό την ιστορία αυτής της αναμέτρησης. Πέτυχε το γκολ με το οποίο το τριφύλλι έφερε αρχικά το ματς στα ίσια, ενώ με τις ατομικές του ενέργειες δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αμυντικούς της ΑΕΚ. Συνολικά πολύ δραστήριος και με όρεξη, έδειξε πως αποτελεί ένα πολύ ενδιαφέρον ποδοσφαιρικό πρότζεκτ.

Καλή διαιτησία από τον Φινλανδό Γκεστράνιους σε ένα ντέρμπι με αρκετή ένταση και συγκινήσεις. Με τη βοήθεια του VAR σωστά μέτρησε τελικώς το γκολ του Περέα με το οποίο ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στην αναμέτρηση. Έκανε σωστή χρήση των καρτών και διαχειρίστηκε τα όποια νεύρα των ποδοσφαιριστών.

Καρούλιας: «Η ΑΕΚ έχει το προβάδισμα με ΠΑΟΚ - Έχει πολλές πιθανότητες για τον τίτλο»

0

Η παρακάμερα του ΠΑΟ-ΑΕΚ: Η μεγάλη ευκαιρία του Τσούμπερ, οι αντιδράσεις και η απογοήτευση (vid)

0
ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ

Η παρακάμερα της ΑΕΚ στη Λεωφόρο: Η χαρά στο γκολ του Βίντα και η αγωνία στις χαμένες ευκαιρίες (vid)