91 66
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Σάσο Πέτεκ
  • Τόμας Τραβίτσκι

Η κατηφόρα δεν έχει τέλος για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες άντεξαν για ένα δεκάλεπτο στην χώρα των Βάσκων και στην συνέχεια άφησαν την Μπασκόνια να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και, φυσικά, να κερδίσει με 91-66.

Αυτή ήταν η 7η σερί ήττα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, επίδοση που αποτελεί φυσικά αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου στην διοργάνωση. Επιπρόσθετα, οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στο 11-16 και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από την πρώτη οκτάδα, αν και όπως φαίνεται, οι άνθρωποι της ομάδας έχουν ήδη αποδεχθεί πως η σεζόν θα τελείωσει πριν την έναρξη των πλέι-οφ.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα στην Buesa Arena, η Μπασκόνια... καθάρισε ουσιαστικά το ματς από την δεύτερη περίοδο, στην οποία «έτρεξε» επιμέρους 28-11. Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» διψήφια διαφορά, παρέμειναν σοβαροί μέχρι το τέλος, εκμεταλλεύτηκαν την... αδιάφορη στάση των αντιπάλων τους και ανέβηκαν χωρίς ιδρώτα στο 14-13.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ρόκας Γκιεντράιτις (18 πόντοι με 7/10 σουτ) και τον Λούκα Βιλντόζα (19 πόντοι, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), έδωσε βοήθειες ο Ακίλε Πολονάρα (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Αντίθετα, από τον Ολυμπιακό πάλεψαν οι Λιβιό Ζαν Σαρλ (15 πόντοι) και Οκτάβιους Έλις (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), με τον Κώστα Σλούκα να σημειώνει 8 πόντους και 7 ασίστ. Ντεμπούτο για τον Κώστα Κουφό (5 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

• 19

Κλασική Μπασκόνια: Υψηλό τέμπο, πολλά σουτ, σωστές συνεργασίες, μάχη για όλες τις μπάλες. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν έκανε κάτι... τρελό, «χτύπησε» στην κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού και όλα τελείωσαν από νωρίς.

• 31

Οι απουσίες είναι σημαντικές, αλλά η εικόνα ήταν πραγματικά απαράδεκτη. Καμία δράση, καμία παρέμβαση, καμία ιδεά από τον πάγκο του Ολυμπιακού, που βρίσκεται σε πολύ άσχημη αγωνιστική κατάσταση.

24΄

Το ματς ήταν σε ένα παράξενο σημείο: Ο Ολυμπιακός πάλευε να γυρίσει, η Μπασκόνια έβρισκε απαντήσεις. Το μεγάλο τρίποντο του Βιλντόζα όμως, που ευστόχησε από τα εννιά μέτρα, ήταν πραγματική... μαχαιριά και έδειξε ξεκάθαρα ποιος ήταν το αφεντικό στο παρκέ.

2’ 4 - 6
4’ 6 - 11
6’ 9 - 16
8’ 13 - 21
10’ 15 - 21
Ο Κώστας Κουφός ξεκίνησε στην βασική πεντάδα και αμέσως έδειξε την ποιότητά του, αφού μέτρησε πέντε πόντους μέχρι το αρχικό +5 του Ολυμπιακού (4-9, 2'). Ο Ζαν Σαρλ πήρε την σκυτάλη (2/2 τρίποντα), οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό και λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους εφτά (7-14, 5'). Οι παίκτες της Μπασκόνια επηρεάστηκαν, είχαν συνεχόμενες βιαστικές ή κακές επιλογές και αυτό έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των φιλοξενούμενων, που προηγήθηκαν και με οκτώ (13-21, 8') προτού κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (15-21).
12’ 23 - 27
14’ 26 - 27
16’ 31 - 28
18’ 38 - 30
20’ 43 - 32
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό στο +10 (15-25) και σε mood κυριαρχίας στο παρκέ. Αυτό άλλαξε πάντως βέβαια, αφού οι Χένρι - Πολονάρα - Φαλ ανέλαβαν δράση και πρωταγωνίστησαν σε σερί 8-0, με το οποίοι οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (23-25, 13'). Το μομέντουμ άλλαξε πλευρά και η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα (28-27, 15'), «τρέχοντας» επιμέρους 13-2 και... χτυπώντας σε όλα τα αδύναμα σημεία του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες «χάλασαν» την αμυντική τους λειτουργία με τους Σπανούλη - Χάρισον στην περιφέρεια και οι Βάσκοι ανέβασαν τέμπο με εύστοχα σουτ και σωστά plays. Αυτό μετουσιώθηκε σε επιμέρους 28-9 και διαφορά 11 πόντων υπέρ των γηπεδούχων (43-30, 29'), που τελικά πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το «μαξιλάρι» του +11 (43-32).
22’ 45 - 39
24’ 54 - 41
26’ 59 - 47
28’ 65 - 54
30’ 68 - 58
Δύο τρίποντα από τους ΜακΚίσικ και Σλούκα, μαζί την εμφανέσταση αλλαγή διάθεσης, έβαλαν ξανά τον Ολυμπιακό στο ματς (48-41, 23'), όμως η Μπασκόνια αντέδρασε και απάντησε με τον ίδιο τρόπο (τρίποντα Πολονάρα, Βιλντόζα και 54-41 στο 24'). Το μοτίβο δεν άλλαξε και το ματς ήταν ξεκάθαρα στα χέρια της ομάδας του Ιβάνοβιτς, που είχε σταθερά διψήφιες διαφορές μέχρι το 68-58 του 30ου λεπτού.
32’ 73 - 58
34’ 77 - 58
36’ 79 - 60
38’ 85 - 60
40’ 91 - 66
Το τρένο είχε μπει ήδη στις ράγες για τους γηπεδούχους, που είχαν την ψυχολογία, το τέμπο και το μομέντουμ στο μέρος τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με +19 για τους Βάσκους (77-58, 34'), οι Πειραιώτες έδειχναν πως δεν μπορούσαν να κυνηγήσουν κάτι στο ματς και τελικά η νίκη έφτασε... ξεκούραστα για την ομάδα του Ιβάνοβιτς.

• 1

Η δεύτερη περίοδος. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια απλά... χάθηκε από το ματς. Η Μπασκόνια ανέβασε τέμπο, «έτρεξε» επιμέρους 28-11, «έχτισε» διψήφια διαφορά και όλα έγιναν πολύ πιο απλά για τους Βάσκους.

• 2

Το κίνητρο. Η Μπασκόνια βρίσκεται ακόμα στο κόλπο της οκτάδας και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Όλες οι «50-50» μπάλες κατέληξαν στους «διψασμένους» γηπεδούχους, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν έλλειψη συγκέντρωσης και πάθους σε πολλά σημεία του αγώνα.

• 3

Η άμυνα. Όπως συνέβη και στα προηγούμενα ματς, η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη. Οι αντίπαλοι περιφερειακοί έκαναν «πάρτι», ενώ υπήρχε σαφές πρόβλημα και στον έλεγχο του ρυθμού.

Το μόνο που μπορεί να κρατήσει ο Ολυμπιακός από το ματς στην Ισπανία: Ο Κώστας Κουφός έπαιξε για πρώτη φορά με την φανέλα της ομάδας και μένει να φανεί πως θα παρουσιαστεί και στα επόμενα ματς.

31
Ρόκας Γκιεντράιτις
Εξαιρετική εμφάνιση από τον φόργουορντ της Μπασκόνια. Με δικά του σουτ ξεκίνησε η ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ συνολικά είχε πολύ καλή παρουσία.