ALBA BERLIN
  • Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς
  • Εμίν Μογκούλκοτς
  • Γιακούμπ Ζαμοίσκι

Σωστή νοοτροπία, σκορ και ουσία από τους πρωταγωνιστές του, λύσεις πίσω από τα 6,75μ. (15 τρίποντα) και καλή αμυντική λειτουργία (για 30+ λεπτά) είχε ο Παναθηναϊκός, που πήρε μία... must νίκη στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Σέλβιν Μακ και τον Ζακ Όγκαστ, αλλά ήταν προσηλωμένοι στο πλάνο τους, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και με το θετικό αποτέλεσμα βελτίωσαν το ρεκόρ τους (5-9). Από την άλλη, η γερμανική ομάδα δεν ήταν στη βραδιά της και δεν είχε ρυθμό επιθετικά, γνώρισε την ήττα και υποχώρησε στο 6-8.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ξανά... παντού στην άμυνα και την επίθεση και έβαλε την υπογραφή του στην «πράσινη» επικράτηση. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έβαλε 22 πόντους (μαζί με τα τρίποντα που «κλείδωσαν» το ματς στην 4η περίοδο) κατέβασε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιώργος Παπαγιάννης (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ ο Χάουαρντ Σαντ Ρος βοήθησε σε πολλούς τομείς (13π., 2ρ., 4ασ., 2κλ.). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 2π. στο ημίχρονο, αλλά τελείωσε με 13π., ενώ ανεβασμένος ήταν και ο Άαρον Ουάιτ (9π., 8ρ.). Παράλληλα, «κλειδί» για τον Γιώργο Βόβορα ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης, με το διαβασμένο παιχνίδι του (7π., 3ρ., 1ασ., 3κλ.). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων αναδείχθηκε ο Νιλς Γκιφάι (13π.), με τους Πέιτον Σίβα - Λουκ Σίκμα να μετρούν 11π. έκαστος.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 6

Ο Γιώργος Βόβορας είχε δηλώσει πριν από το ματς πως αυτή η αναμέτρηση θα δείξει τον χαρακτήρα και την νοοτροπία της ομάδας του. Ο Έλληνας προπονητής πέτυχε αυτό που ήθελε, «επενδύοντας» στα... σίγουρα χαρτιά του, αλλά και στη σωστή αμυντική λειτουργία των παικτών του για 30+ λεπτά. Παράλληλα, κατάφερε να «κρύψει» τις σημαντικές απουσίες των Σέλβιν Μακ - Ζακ Όγκαστ.

• 16

Ο Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες έμεινε πιστός στις αρχές και το επιθετικό πλάνο του, όπως κάνει εδώ και χρόνια στην Άλμπα Βερολίνου, η οποία παίζει το ίδιο στυλ μπάσκετ είτε είναι στο +20, είτε στο -20, όπως είχε πει και ο Αντρέα Τρινκιέρι. Αυτή τη φορά το ματς δεν... βγήκε στους Γερμανούς, που είδαν βασικούς άξονές τους να μην είναι σε καλή βραδιά, με εξαίρεση το «ξέσπασμα» στις αρχές της 4ης περιόδου.

30'

Το τρίποντο... ξέσπασμα του Νεμάνια Νέντοβιτς στην τρίτη περίοδο. Ο Σέρβος μετρούσε 0/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, όμως έβαλε 3/4 σουτ πίσω από τα 6,75μ στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειξε για άλλη μια φορά την κλάση του. Φυσικά, highlights της αναμέτρησης ήταν και τα τρίποντα - μαχαιριές που Ιωάννη Παπαπέτρου στο 37', που «καθάρισαν» το παιχνίδι.

2’ 3 - 4
4’ 10 - 6
6’ 17 - 8
8’ 17 - 15
10’ 25 - 18
Το παιχνίδι άρχισε με άσχημα μαντάτα για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Νεμάνια Νέντοβιτς χρεώθηκε με το 2ο φάουλ του πριν τη συμπλήρωση 3' και ανάγκασε τον Γιώργο Βόβορα να τον τραβήξει στον πάγκο. Όμως, ο... πασπαρτού Ιωάννης Παπαπέτρου (5π., 2ρ., 2ασ.) και ο «πύργος» Γιώργος Παπαγιάννης (6π., 2ρ., 2κοψ.) έδωσαν ηρεμία και ποιότητα στο «πράσινο» παιχνίδι (14-6 στο 5'). Οι πρωταθλητές Γερμανίας μένοντας πιστοί στις επιθετικές αρχές τους «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί (17-15 στο 8'), αλλά το... τρίποντο «ξέσπασμα» των γηπεδούχων (4/8 3π.) διαμόρφωσε το 25-18 του δεκαλέπτου. Στην πρώτη περίοδο ο «Πάπι» είχε 10 πόντους και ήταν ασταμάτητος.
12’ 29 - 23
14’ 29 - 26
16’ 31 - 29
18’ 35 - 29
20’ 39 - 32
Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε για το «τριφύλλι» δια χειρός του αρχηγού τους (29-18 στο 11'), αλλά μόλις εκείνος βγήκε για να πάρει «ανάσες» η Άλμπα... ανέβασε στροφές (8-0 σερί) και «ροκάνισε» την απόσταση (29-26 στο 14'). Ο «Νέντο» ήταν άστοχος (0/4 3π.) και ο Παναθηναϊκός δεν είχε... καθαρό μυαλό (31-29 στο 16'). Ωστόσο, η επιστροφή του Παπαπέτρου στο παρκέ έδωσε ηρεμία στην ομάδα του, που βελτιώθηκε στην άμυνα και «έκλεισε» το ημίχρονο στο +7 (39-32). Το δίδυμο του 26χρονου σμολ φόργουορντ με τον «PapaG» ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά, με τους δυο τους να έχουν συνολικά 24 πόντους (14π. και 10π. αντίστοιχα) στο 20'. Στα συν για τον κόουτς Βόβορα ήταν πως είχε καταφέρει να «κλειδώσει» τον Τζέισον Γκρέιντζερ (0/3 σουτ, 0 ασίστ, 1 λάθος σε 11' συμμετοχής).
22’ 48 - 35
24’ 50 - 41
26’ 52 - 41
28’ 60 - 45
30’ 66 - 52
Με την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα οι Μάρκους Φόστερ, Χάουαρντ Σαντ Ρος και Άαρον Ουάιτ βρήκαν από ένα τρίποντο ο καθένας και η διαφορά πήγε στο +13 (48-35 στο 22'), όμως ο Κουβανός... πάγωσε το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, γιατί τραυματίστηκε στο 26' και αποχώρησε κουτσαίνοντας. Παρά την ατυχία με τον πολύ καλό μέχρι εκείνο το διάστημα 29χρονο γκαρντ - φόργουορντ (10π., 4ασ. και σπουδαίες άμυνες), οι πρωταθλητές Ελλάδας παρέμειναν συγκεντρωμένοι, είδαν τον Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό με τρία διαδοχικά τρίποντα και έδειξαν πως δεν έχουν όρεξη να μπουν σε... περιπέτειες (66-52).
32’ 69 - 58
34’ 72 - 61
36’ 76 - 69
38’ 83 - 69
40’ 92 - 69
Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Σαντ Ρος επέστρεψε στο παρκέ και ο τραυματισμός του φάνηκε πως δεν ήταν κάτι σημαντικό, με τους «πράσινους» να... ηρεμούν. Ωστόσο, ο 43χρονος προπονητής τους θέλησε να σιγουρευτεί πως κανείς δεν θα επαναπαυτεί με το διψήφιο προβάδισμα, γι' αυτό και δεν σταμάτησε στιγμή να φωνάζει και να αλλάζει πράγματα. Η ομάδα από το Βερολίνο κατάφερε να πάει στο -7 με σερί εύστοχων σουτ (74-67 στο 35'), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός στο φινάλε και δεν... κινδύνευσε με τα τρίποντα του MVP Παπαπέτρου στο 37' (80-69 και 83-69) να «κλειδώνουν» το ματς (92-69 τελικό).

• 1

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Απέναντι σε μία ομάδα που στην μέρα της πετάει... φωτιές, το «τριφύλλι» ήταν συγκεντρωμένο και έτοιμο για 30+ λεπτά, περιορίζοντας σημαντικά τους πρωταθλητές Γερμανίας. Οι «πράσινοι» έβαλαν 92 πόντους, όμως η σπουδαία εμφάνιση ήρθε μέσ από την άμυνά τους.

• 2

Το... all around παιχνίδι του τρομερού Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους, κρίσιμα τρίποντα, μεγάλες άμυνες πάνω σε διαφορετικούς αντιπάλους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

• 3

Τα τρίποντα των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» είχαν από νωρίς ρυθμό πίσω από τα 6,75μ., κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα και έβρισκαν τον ελεύθερο συμπαίκτη. Έτσι, στο φινάλε της αναμέτρησης είχαν 15 εύστοχα σουτ τριών πόντων. Μάλιστα, το ποσοστό τους ήταν 44% και τα 15 3π. ήρθαν από έξι διαφορετικούς παίκτες.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης βιώνει μία από τις καλύτερες περιόδους του στα «πράσινα» (αν όχι την καλύτερη) και είναι κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα πλέον. Ο «Big Papa» διεύρυνε το σερί των θετικότατων εμφανίσεών του και οι εικόνες που καρφώνει με δύναμη στο γερμανικό καλάθι ξεχώρισαν στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Μεγάλη και... κυρίαρχη εμφάνιση του αρχηγού του Παναθηναϊκού. Σε 28'48'' στο παρκέ ο «Πάπι» έβαλε 22 πόντους, «καθάρισε» το ματς με δύο τρίποντα στο τέλος, κατέβασε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έπαιξε -ως συνήθως- εξαιρετική άμυνα.

33
Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ουρουγουανός γκαρντ, που έμεινε σε... ρηχά νερά και δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους. Σε 21' στο ματς είχε 3 πόντους με 1/6 σουτ και καμία ασίστ, όντας «εγκλωβισμένος» στην άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας.

6
Γιώργος Παπαγιάννης
Ακόμα ένα πολύ καλό παιχνίδι για τον 23χρονο σέντερ, που παραμένει σε σταθερή ανοδική τροχιά. Σε 30' ο Παπαγιάννης σημείωσε 12 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 4 (!) κοψίματα.

Οι Γιόβτσιτς, Μογκούλκοτς και Ζαμοΐσκι δεν ήθελαν να... μιμηθούν την τριπλέτα του αγώνα Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης, που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων με τις «εγκληματικές» αποφάσεις της. Έτσι, αυτή τη φορά η διαιτητική τριάδα, που σφύριξε στο ΟΑΚΑ, ήταν πιο προσεκτική, περιόρισε τα λάθη της και δεν προκάλεσε ιδιαίτερες αντιδράσεις.

Παναγιώτης Αγγελόπουλος στον κόσμο του Ολυμπιακού: «Πάμε να το πάρουμε» (vid)