66 75
  • Λουίτζι Λαμόνικα
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Μάρτσιν Κοβάλσκι

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είπε ξεκάθαρα κατά την αναχώρηση της ομάδας πως «κάθε εκτός έδρας παιχνίδι στην Euroleague είναι δύσκολο, ειδικά στην Ρωσία». Ήταν προφανές πως ο Ολυμπιακός είχε προετοιμαστεί για... πόλεμο και τελικά ο έμπειρος τεχνικός είχε απόλυτο δίκιο!

Για 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός «ακούμπησε» το... ταβάνι των δυνατοτήτων του και ήταν καταπληκτικός, κάτι που αποτυπώθηκε και σε διαφορά 15 πόντων στο 30' (43-58). Όλα έδειχναν μία εύκολη επικράτηση, όμως το «ερυθρόλευκο» μπλακ - άουτ και η αντεπίθεση της Ζενίτ δημιούργησαν καταστάσεις θρίλερ στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Πασκουάλ ξύπνησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κατέβασε την διαφορά και δημιούργησε άγχος στους Πειραιώτες, όμως η ποιότητα των φιλοξενούμενων και κάποιες σωστές επιλογές έφεραν τελικά το σημαντικό διπλό (75-66).

Στην γενική εικόνα πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» βασίστηκαν στην υποδειγματική αμυντική λειτουργία τους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Χασάν Μάρτιν, με 16 πόντους και 7/7 δίποντα. Στους 10 ο Σακίελ ΜακΚίσικ, έδωσαν λύσεις σε διαφορετικά σημεία του παιχνιδιού οι Σάσα Βεζένκοφ, Βασίλης Σπανούλης και Κώστας Παπανικολάου.

• 22

Η... σκουριά και η έλλειψη ρυθμού ήταν φανερή στο παρκέ, όμως η αλήθεια είναι πως και ο Τσάβι Πασκουάλ δεν έδρασε όπως έπρεπε από τον πάγκο. Η Ζενίτ ήταν σε... άλλο γήπεδο στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Καταλανός τεχνικός δεν έκανε τίποτα γι'αυτό, ενώ η εικόνα του αγώνα δείχνει πως οι Μπάρον και Πάνγκος έπρεπε να αγωνιστούν περισσότερο ή να πάρουν έξτρα μπάλες (ειδικά ο Μπάρον). Το αποτέλεσμα και τα πεπραγμένα του παρκέ δημιουργούν το εύλογο συμπέρασμα πως ο Πασκουάλ δέχτηκε... ματ από τον Μπαρτζώκα.

• 12

Ήταν «διαβασμένος» από την αρχή και είχε ετοιμάσει όπως πρέπει την ομάδα του, όμως ο Γιώργος Μπαρτζώκας παίρνει καλό βαθμό επειδή προσαρμόστηκε άμεσα στις ανάγκες του αγώνα. Άλλαξε σχήματα, βρήκε απαντήσεις με δίδυμο στην front line τους Πρίντεζη - Βεζένκοφ, έκανε καλή διαχείριση στα γκαρντ (παρά τον τραυματισμό του Χάρισον) και συνολικά είχε μία πολύ καλή βραδιά, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως η Ζενίτ είχε μεγάλα προβλήματα στην επιθετική λειτουργία της.

26'

Μία φάση, όλος ο Ολυμπιακός: Ο εξαιρετικός Μάρτιν έκλεψε στην άμυνα, ο αιφνιδιασμός «βγήκε» με τον καλύτερο τρόπο και ο Αμερικανός τελείωσε ιδανικά.

2’ 3 - 7
4’ 9 - 12
6’ 14 - 17
8’ 18 - 19
10’ 20 - 19
Έχοντας ενέργεια και δείχνοντας... διαβασμένος, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων (3-7, 2') και πέντε πόντων (9-14, 5'), με τον Μάρτιν να βρίσκεται σε κεντρικό πλάνο (6 πόντοι, 3/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ στα πρώτα πέντε λεπτά). Η Ζενίτ αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ (20-19, 9'), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα. Στα αξιοσημείωτα οι 12 πόντοι (4/7 τρίποντα) του Χόλινς.
12’ 20 - 19
14’ 25 - 25
16’ 25 - 29
18’ 27 - 37
20’ 27 - 41
Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να μένει μακριά από το καλάθι της Ζενίτ για περίπου τρία λεπτά. Παρόλα αυτά, οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν και οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τα πατήματά τους, ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα. Αποτέλεσμα; Σερί 8-0 και νέο +6 (25-31, 17') για την ομάδα του Πειραιά, που βρέθηκε στο +14 (27-41) στο τέλος του δεκαλέπτου, χάρη στην ενέργεια του Λαρεντζάκη και το χαμηλό σχήμα με Βεζένκοφ - Πρίντεζη στην front line, που έδωσε πόντους με σωστές επιλογές στην επίθεση. Εντυπωσιακό το 22-7 στο επιμέρους της περιόδου για τον Ολυμπιακό.
22’ 30 - 44
24’ 32 - 44
26’ 36 - 49
28’ 41 - 54
30’ 43 - 58
Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να κρατήσει χαμηλά το τέμπο, δίνοντας βάση στην άμυνά του, κάτι που φάνηκε και από την ταυτόχρονη παρουσία των Ζαν Σαρλ και Τζένκινς. Έτσι, οι προσπάθειες της Ζενίτ έπεφταν σταθερά στο κενό και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία και την διψήφια διαφορά, που αποτυπώθηκε ακόμα και με +15 για τον Ολυμπιακό (35-41, 27'). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι και έκλεισαν το δεκάλεπτο με ισχυρό προβάδισμα (58-43).
32’ 46 - 60
34’ 53 - 60
36’ 60 - 63
38’ 60 - 70
40’ 66 - 75
Η Ζενίτ δεν ήταν έτοιμη να παρατήσει τον αγώνα και αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Εκεί, ο Μπάρον πρωταγωνίστησε σε ένα επιμέρους 12-2, που έφερε τους Ρώσους μέσα στο ματς και στο -5 (55-60, 35'). Λίγο αργότερα, η ομάδα του Πασκουάλ μείωσε στους τρεις (60-63, 36'), όμως Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Μάρτιν ήταν εκεί για να δώσουν απαραίτητες λύσεις (60-70, 28'). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός έφτασε τελικά σε μία νίκη που άξιζε στο 100%.

• 1

Η δεύτερη περίοδος. Ο Ολυμπιακός έχανε με 20-19 στο 10' και στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου κατέγραψε... μηδέν πόντους. Κάπου εκεί γύρισε το «τσιπάκι» και οι Πειραιώτες έκαναν αυτό που έπρεπε: Έπαιξαν δυνατά στην άμυνα, εκτέλεσαν σωστά τα επιθετικά plays, προσαρμόστηκαν με χαμηλά σχήματα και το επιμέρους 22-7 τους επέτρεψε να «χτίσουν» διαφορά 14 πόντων.

• 2

Η άμυνα και η ενέργεια. Όλα ξεκινήσαν από το πίσω μέρος του παρκέ, εκεί που ο Ολυμπιακός πραγματικά ελαχιστοποίησε τους κινδύνους, κάνοντας εξαιρετικό «focus» στα όπλα της Ζενίτ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συγκέντρωση, πάλεψαν για κάθε μπάλα και κυριάρχησαν στα σημεία που δεν αποτυπώνονται καθαρά στην στατιστική, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

• 3

Η πολυφωνία στην επίθεση. Το σκορ δεν ήταν υψηλό, «go to guy» δεν υπήρχε και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το... λογικό, αυτό που έπρεπε: Μοίρασε τις μπάλες και τις επιθέσεις σε όλους τους παίκτες. Οι περισσότεροι βοήθησαν όταν έπρεπε και έτσι ο Μπαρτζώκας πήρε κάτι, έστω και μικρό, απ'όλα τα εργαλεία του.

Η άμυνα και η διάθεση για μάχη ξεχώρισε από την πλευρά του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν σε κάθε φάση και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο παρκέ.

12
Χασάν Μάρτιν
Καταπληκτικό ματς από τον Αμερικανό σέντερ. Ο Μάρτιν έδειξε ξανά πως είναι... λαχείο, βοηθώντας στην άμυνα και δίνοντας πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Ήταν μάλιστα ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με 16 πόντους και 7/7 δίποντα!

25
Ματέους Πονίτκα
Ο Πολωνός είναι... κεφάλαιο για την Ζενίτ, όμως η αλήθεια είναι πως δεν εμφανίστηκε ποτέ στον αγώνα. «Φτωχοί» οι 4 πόντοι του Πονίτκα, που δεν έδωσε λύσεις στον Τσάβι Πασκουάλ.

14
Σάσα Βεζένκοφ
Δεν φαίνεται απόλυτα στην στατιστική, αλλά ο Βεζένκοφ έδωσε ξανά λύσεις στον Ολυμπιακό και ήταν καθοριστικός στα κρίσιμα λεπτά, όταν η Ζενίτ προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα. Καλός επιθετικά, πάλεψε αμυντικά και έδειξε εκ νέου πως αποτελεί πολύ σημαντικό «εργαλείο» για τον Μπαρτζώκα.

Καλό ματς από τους διαιτητές του αγώνα. Οι Λαμόνικα, Λάτισεβς και Κοβάλσκι απέφυγαν τα λάθη, κράτησαν τις ισορροπίες και δεν επηρέασαν ούτε στο ελάχιστο το τελικό αποτέλεσμα.