MACCABI TEL AVIV
  • Χουάν Κάρλος Γκαρσία
  • Ούρος Ομπρκνέζεβιτς
  • Σαούλιους Ράκις

Το περίμεναν όλοι, ήταν προφανές: Η κατάσταση, η δυναμική και η ποιότητα των δύο ομάδων έδειχνε... ντέρμπι και αυτό ακριβώς είδαμε. Ο Ολυμπιακός και η Μακάμπι πάλεψαν μέχρι την κόρνα της λήξης στο ΣΕΦ και το θρίλερ κατέληξε τελικά στα χέρια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα (85-82), μετά από τεράστιο τρίποντο του Άαρον Χάρισον, ακριβώς στην κόρνα της λήξης!

Οι Πειραιώτες έδειξαν καλό πρόσωπο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μερικά μόνο «νεκρά» διαστήματά τους ήταν αρκετά για την σκληρή Μακάμπι, ώστε να μείνει σταθερά εντός ματς και να κυνηγήσει μέχρι τέλους της νίκη. Στα... κρίσιμα μίλησε όμως ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ (14 πόντοι, 4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), με μεγάλα σουτ και καθοριστικά ριμπάουντ, ενώ εκεί ήταν και ο Βασίλης Σπανούλης (11 πόντοι), που, ειρήσθω εν παρόδω, είναι πλέον πρώτος στη λίστα με τα περισσότερα εντός πεδιάς σουτ στην Euroleague.

Τεράστια η συνεισφορά του Άαρον Χάρισον (12 πόντοι, 5/9 σουτ), που... μίλησε στο τέλος με ένα τεράστιο τρίποντο, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Χασάν Μάρτιν με 16 πόντους (8/9 δίποντα) και 8 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σκότι Ουίλμπεκιν (18 πόντοι), που έκανε... τρέλες στο τέλος, ενώ καλοί ήταν επίσης οι Κρις Τζόουνς (12 πόντοι, 6 ασίστ) και Οθέλο Χάντερ (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Έτσι, ο Χάρισον οδήγησε τον Ολυμπιακό σε ένα πολύ σημαντικό «2 στα 2» στην πρώτη φετινή «διαβολοβδομάδα» και στο 3-1 μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές. Στο 1-3 η Μακάμπι, που δείχνει εκτός... κλίματος στο ξεκίνημα της σεζόν.

• 32

Με εξαίρεση την σχεδόν... ακατανότη επιμονή στον αρνητικό ΜακΚίσικ και τα λεπτά που «κόπηκαν» από τον θετικό Πρίντεζη, ο Γιώργος Μπαρτζώκας παίρνει θετικό βαθμό. Εντόπισε την αδυναμία της Μακάμπι στη ρακέτα και την «φόρτωσε» με τον εξαιρετικό Μάρτιν, ενώ πίεσε σωστά τους κινητήριους μοχλούς των Ισραηλινών στην περιφέρεια. Καλή η διαχείριση στον Σπανούλη, που ήταν... φρέσκος και κομβικός όταν έπρεπε.

• 23

Η μαχητικότητα και η σκληράδα δεν αρκούν πάντα για την Μακάμπι και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος το... κατάλαβε καλά αυτό στο ΣΕΦ. Ο αρνητικός Ζίζιτς έπρεπε να αποσυρθεί πολύ νωρίτερα, ο Κρις Τζόουνς ίσως έπρεπε να αγωνιστεί περισσότερο, ενώ υπήρχαν αρκετά θέματα στην επιθετική λειτουργία, αφού η μπάλα «κόλλησε» σε κρίσιμες στιγμές.

40'

Δεν θα μπορούσε να βρίσκεται κάτι άλλο εδώ: Ο Χάρισον πήρε την μπάλα όταν... έκαιγε, σηκώθηκε από τα 7,5 μέτρα και εκτέλεσε την Μακάμπι, δίνοντας μία μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό.

4’ 8 - 6
6’ 8 - 14
8’ 15 - 18
10’ 15 - 22
Μετά από ένα δίλεπτο χωρίς σκορ, γεμάτο λάθη και κακές επιλογές, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από το τρίποντο (Παπανικολάου, Βεζένκοφ) και πήρε τα ηνία του αγώνα (8-4, 3'), κάτι που δεν κράτησε πάντως πολύ. Η Μακάμπι απάντησε, ο Μπλέιζερ πήρε... φωτιά έξω από τα 6,75 μέτρα και η ομάδα του Ισραήλ «έτρεξε» σερί 10-0 για το +6 (8-14) του 6ου λεπτού. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, τα ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού δεν... κρύφτηκαν και η Μακάμπι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (15-22).
12’ 24 - 24
14’ 29 - 26
16’ 33 - 29
18’ 39 - 34
20’ 44 - 40
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 5-0 από την πλευρά του Ολυμπιακού, που πλησίασε άμεσα στους δύο (20-22, 11') και λίγο αργότερα ισοφάρισε (24-24, 12'). Ο Σπανούλης έφερε ενέργεια από τον πάγκο και το επιμέρους των «ερυθρόλευκων» ανέβηκε στο 16-4 (από το 10' μέχρι το 15'), κάτι που έφερε και προβάδισμα πέντε πόντων (31-26) για του γηπεδούχους. Οι Πειραιώτες έφτασαν και στο +7 (38-31, 17'), προτού κλείσουν το πρώτο μέρος με υπέρ τους διαφορά τεσσάρων πόντων (44-40).
22’ 49 - 42
24’ 57 - 52
26’ 61 - 56
28’ 63 - 58
30’ 69 - 66
Η τρίτη περίοδος... βάδισε στα χνάρια της δεύτερης και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 5-0, που έφερε και το μεγαλύτερο προβάδισμα στον αγώνα για τους Πειραιώτες (49-40, 21'). Το τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε και διψήφια διαφορά (54-44, 23'), όμως η Μακάμπι έμεινε ζωντανή στο ματς, με σωστές επιλογές και καλή άμυνα, που αποσυντόνισε για λίγο την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μπαρτζώκα παρέμεινε κράτησε τον έλεγχο (69-66, 30'), κυρίως χάρη στις προσπάθειες του καταπληκτικού Μάρτιν, που έκανε... πάρτι στις ρακέτες.
32’ 71 - 71
34’ 71 - 72
36’ 73 - 74
38’ 80 - 79
40’ 85 - 82
Ήταν προφανές πως το ματς θα κυλούσε στις... γραμμές του θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο και το 71-71 στο 33' έστειλε μήνυμα για ντέρμπι μέχρι την κόρνα της λήξης. Η Μακάμπι «έτρεξε» σερί 9-2 και και ο Μπλέιζερ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μετά από αρκετή ώρα (71-72, 35'), με την αναμέτρηση να πηγαίνει στη συνέχεια σε συνεχόμενες σετ επιθέσεις και εκατέρωθεν καλάθια. Βεζένκοφ και Σπανούλης έδωσαν λύσεις στα τελευταία λεπτά με σπουδαία καλάθια (82-79, 39'), ο Ουίλμπεκιν αστόχησε σε εξ επαφής λέι-απ και τα τελευταία 20" έφεραν... δικαίωση για τον Αμερικανό, που πέτυχε μεγάλο τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε χαμένη βολή του Τζόουνς. Έτσι, έμειναν 7,6" για μία τελευταία κατοχή από την πλευρά του Ολυμπιακού: Εκεί, ο Χάρισον πήρε το μεγάλο σουτ, ευστόχησε ακριβώς στην κόρνα της λήξης και έδωσε μία μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό!

• 1

Το buzzer beater του Άαρον Χάρισον. Η Μακάμπι χρησιμοποίησε έξυπνα τα φάουλ της και ήταν 4'' μακριά από την παράταση. Όμως, ο Αμερικανός σηκώθηκε από τα 7,5μ. και έκανε αυτό για το οποίο φημίζεται: ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο.

• 2

Η συνέπεια του Σάσα Βεζένκοφ. Ο πάουερ φόργουορντ των Πειραιωτών ήταν καθοριστικός και «παίτκης - κλειδί» με 14 πόντους (4/5 3π.) και 5 ριμπάουντ. Μάλιστα, βοήθησε πολύ και στο κρίσιμο φινάλε.

• 3

Η δημιουργία του Ολυμπιακού (22ασ.) και η επιλογή του Γιώργου Μπαρτζώκα να τελειώσει το ματς με τον Βασίλη Σπανούλη. Ο «Kill Bill» έπαιξε μόνο 7' απέναντι στην Αρμάνι, όμως τελείωσε το ματς - φωτιά με την Μακάμπι, είχε 11π. και συνέβαλε τα μέγιστα.

Κάποιες στιγμές είναι ιστορικές και ξεπερνούν έναν αγώνα στις αρχές της Regular Season. Ο σπουδαίος Βασίλης Σπανούλης κατέκτησε ακόμα μία πρωτιά, αφού βρίσκεται πλέον στη κορυφή της λίστας με τα περισσότερα εύστοχα σουτ εντός πεδιάς. Ξεπέρασε τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ενώ λίγο πιο πίσω βρίσκεται ο Γιώργος Πρίντεζης.

14
Σάσα Βεζένκοφ
O Μάρτιν έκανε πάρτι στις ρακέτες, αλλά ο Βεζένκοφ αξίζει το βραβείο του MVP γιατί «φώναξε» στα κρίσιμα. Πήρε μεγάλα σουτ, έβαλε το κορμί του στη φωτιά, «κατέβασε» κομβικά ριμπάουντ και ήταν συνολικά εξαιρετικός.

23
Άντε Ζίζιτς
Σε άλλο γήπεδο ήταν ο Κροάτης. Παρά την δεδομένη ποιότητά του, ο Ζίζιτς δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την Μακάμπι επιθετικά, ενώ είχε μεγάλα προβλήματα και στην άμυνα. Σίγουρα, ο Σφαιρόπουλος περιμένει πολλά παραπάνω από εκείνον.

2
Άαρον Χάρισον
Η νίκη του Ολυμπιακού είχε την υπογραφή του: Πήρε στο τέλος την ευθύνη, ευστόχησε και έδωσε αφορμή για έξαλλους πανηγυρισμούς στον Πειραιά με το καλύτερο και πιο αξιόπιστο κομμάτι του παιχνιδιού του. Θα θυμάται για πολύ καιρό το συγκεκριμένο ματς ο Χάρισον.

Σε ένα δύσκολο ματς, που κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις, οι τρεις διαιτητές (Γκαρσία, Ομπρκνέζεβιτς, Ράκις) πήραν καλό βαθμό. Απέφυγαν τα λάθη, κράτησαν τις ισορροπίες, έδειξαν πως αντιμετωπίζουν τις δύο ομάδες με ίδια κριτήρια και τελικά δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα στο ΣΕΦ.