SC RASTA VECHTA
  • Αντόνιο Κόντε
  • Σάσα Μάρισιτς
  • Γκάτις Σάλινς

Αν το παιχνίδι διαρκούσε 20 λεπτά τα πράγματα θα ήταν μία χαρά για την ΑΕΚ. Μόνο που ένας αγώνας έχει διάρκεια 40 λεπτών και στο δεύτερο ημίχρονο η Ενωση δεν εμφανίστηκε καν στο γήπεδο. Η Ράστα Βέχτα δεν είναι μία γραφική ομάδα που έτυχε να περνάει απ’έξω. Και το έδειξε στο ΟΑΚΑ. Εχοντας εξαιρετική κατεύθυνση και στόχο κυρίως στην άμυνα, η Ράστα χρέωσε την ΑΕκ με τη δεύτερη φετινή ήττα της σε μία ημέρα που είναι αλήθεια βέβαια ότι γεννούσαν και τα κοκόρια της. Μετά το 40-33 του ημιχρόνου οι παίκτες της ΑΕΚ πιστεψαν ότι το ματς τελείωσε. Είχε πολύ δρόμο ακόμα όμως. Η άμυνα της Ράστα προσαρμόστηκε, το πλάνο των Γερμανών να πιεσουν τα γκαρντ, να κάνουν παγίδες ψηλά και να στέλνουν δεύτερο παίκτη στον Λάνγκφορντ λειτούργησε ιδανικά. Η τρίτη περίοδος έληξε 15-29, το ματς άλλαξε εντελώς, αλλά παρόλα αυτά χρειάστηκε ενα σουτ του Μαξ Ντι Λέι στα 35’’ για να κάνει το 72-78 και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς, έστω κι αν ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στους 8 πόντους. Η ΑΕΚ ήταν άδεια, δεν είχε ενέργεια και κάπως έτσι η Ράστα έφτασε στη μεγάλη νίκη.

• 22

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έδωσε πολύ χρόνο στον Βλάντο Γιάνκοβιτς, ενώ για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο εμπιστεύτηκε τον Σαντ Ρος στη θέση του πόιντ γκαρντ. Κάποια σχήματα δεν ήταν ανεκτικά στις αλλαγές και αυτό κόστισε στην ΑΕΚ, καθώς ο Σλότερ δεν μπορεί να παίζει 40 λεπτά.

• 6

Ο Κάγιες απέδειξε ότι είναι ένας εξαιρετικός κόουτς. Διάβασε σωστά τις αδυναμίες της ΑΕΚ, πίεσε σε όλο το γήπεδο, ειδικά όταν στη θέση του πόντι γκαρντ έπαιζε ο Σαντ Ρος, ενώ χρησιμοποίησε πολύ σωστά τις φάσεις με διπλό παίκτη στο μισό γήπεδο. Η παγίδες δημιούργησαν τεράστια προβλήματα στην ΑΕΚ.

40

Η ΑΕΚ έχει μειώσει στους 3 πόντους, το θαύμα δε μοιάζει και τόσο θαύμα πια, αλλά ο Μακ Ντιλέο, από τη γωνία, ακριβώς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης της Ράστα και 35'' πριν τη λήξη του ματς, ευστόχησε στο σουτ τριών πόντων που τελείωσε το ματς

2’ 2 - 2
4’ 8 - 7
6’ 15 - 9
8’ 16 - 13
10’ 18 - 18
1η Περίοδος
Η ΑΕΚ για ακόμα μία φορά επένδυσε στην άμυνά της και σε συνδυασμό με την ευστοχία της έξω από τη γραμμή των τριών πόντων (άρχισε με 3/3) κατάφερε να προηγηθεί με 15-9. Η εκπληκτική άμυνά της, όμως, που είχε επιτρέψει μόλις 9 πόντους στους Γερμανούς, προδόθηκε στα τελευταία δυόμισι λεπτά, διάστημα στο οποίο η Ράστα Βέχτα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-3 για να κλείσει η πρώτη περίοδο με το σκορ στα ίσα (18-18).
12’ 18 - 22
14’ 24 - 24
16’ 28 - 27
18’ 29 - 30
20’ 40 - 33
2η Περίοδος
Το επιθετικό μπλακ άουτ της ΑΕΚ συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και η Ράστα ανέβασε το επιμέρους σκορ της σε 13-3 για να προηγηθεί με 18-22. Ο Παπαθεοδώρου στηρίχτηκε για μεγάλο διάστημα σε παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και κυρίως στον Τσάλμερς, κάτι που με δεδομένο ότι ο Λάνγκφορντ ήταν εκτός, δημιούργησε κάποια επιθετικά προβλήματα στην ΑΕΚ που στο 16' ήταν ισόπαλη 26-26 με τους Γερμανούς. Το σκορ ήταν χαμηλό και ο ρυθμός αργός. Η εικόνα ελαφρώς άλλαξε, όταν ο κόουτς της Ενωσης επανέφερε Λάνγκφορντ και Γκίκα, μαζί με τον Σαντ Ρος. Ετσι το ημίχρονο έληξε 40-33 με την Ενωση να έχει πάρει προβάδισμα 7 πόντων στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου (38-31 από 29-30), έχοντας όμως, υποπέσει σε 10 λάθη, που ήταν υπερβολικά πολλά.
22’ 40 - 41
24’ 46 - 46
26’ 49 - 51
28’ 52 - 56
30’ 55 - 62
3η Περίοδος
Η δεύτερη περίοδος άρχισε αρνητικά με την Ράστα να τρέχει ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 41-40, αλλά με δύο τρίποντα του Σαντ Ρος το σκορ έγινε 46-41. Το μεγάλο πρόβλημα της ΑΕΚ λεγόταν Βαστούρια, ο οποίος με 5 σερί ισοφάρισε στους 46 πόντους. Η Ράστα έτρεχε ένα επιμέρους σκορ 20-9 που διέλυσε την άμυνα της ΑΕΚ, η οποία βρέθηκε πίσω με 49-53. Στην τρίτη περίοδο δε δούλεψε σχεδόν τίποτα καλά και η Βέχτα σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά, περνώντας με 52-57 στο 29' και 53-60 λίγο αργότερα. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 15-29!!!
32’ 58 - 66
34’ 63 - 70
36’ 67 - 72
38’ 67 - 75
40’ 75 - 79
4η Περίοδος
Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, καθώς η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους. Τα ποσοστά της Ενωσης στην επίθεση ήταν πολύ άσχημα και η ΑΕΚ εγκλωβισμένη στην επιλογή του προπονητή της Ράστα να βγάλει τη μπάλα από τα χέρια του Λάνγκφορντ στέλνοντας δεύτερο παίκτη πάνω του. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν νυν υπέρ πάντων ο αγώνας. Πεντέμισι πριν το τέλος η ΑΕΚ μείωσε σε 65-70 και η είσοδος του Σλότερ έδωσε μία ισορροπία στην άμυνα μειώνοντας τα εμφανή μις ματς, που χτυπούσαν συνεχώς οι Γερμανοί. Ενα λεπτό πριν το τέλος, η διαφορά ήταν στους 8, η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει και ουσιαστικά την σκότωσε ένα τρίποντο του Ντι Λέο ακριβώς με την εκπνοή του χρόνου της επίθεσης, στα 35'' με το σκορ στο 72-75.

• 1

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική. Ολα πήγαν λάθος και κυρίως η συγκέντρωση των παικτών. Η ΑΕΚ πίστεψε ότι καθάρισε το ματς, αλλά αυτό δεν μπορούσε να συμβεί.

• 2

Η άμυνα του Κάγιες και η επιλογή της αντιμετώπισης του Λάνγκφορντ. Δύο παίκτες πίεζαν την μπάλα, δύο παίκτες πήγαιναν στον Λάνκφορντ οταν αποφάσιζε να κάνει την κίνησή του προς το καλάθι. Και ήταν τόσο καλή η πίεση που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει εύκολα η μπάλα και να βγουν ανοιχτά σουτ.

• 3

Σε αυτό το ματς, όλοι οι παίκτες της Ράστα ανέβασαν τα ποσοστά τους. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ευστόχησαν σε απίθανα σουτ με τρομερή ευστοχία, κάτι που πλήγωσε περισσότερο την ήδη υπνωτισμένη ΑΕΚ.

Αυτή η φωτογραφία είναι ενδεικτική την κατάστασης που αντιμετώπισε ο Λάνγκφορντ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Είχε συνεχώς πάνω του δύο και τρεις παίκτες, που τον οδηγούσαν να διώξει τη μπάλα από τα χέρια του.

32
ΣΤΙΒ ΒΑΣΤΟΥΡΙΑ
Σημείωσε 17 πόντους και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο άνθρωπος που σήκωσε τη σημαία της αντεπίθεσης. Ο απόφοιτος του Νοτρ Ντέιμ χτύπησε όλα τα μις ματς, σκόραρε από μακριά και ήταν ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές, ο απόλυτος ηγέτης

24
ΙΣΜΑΙΛ ΓΟΥΕΙΝΡΑΙΤ
Οταν δε χτυπούσε την άμυνα της ΑΕΚ ο Βαστούρια, ο Γουεϊνράιτ ήταν εκεί για να δώσει τα δικά του χτυπήματα. Ο Αμερικάνος ευστόχησε σε μακρινά σουτ κι έκανε τρομερή δουλειά

8
ΓΙΝΑΣ ΜΑΣΙΟΥΛΙΣ
Δεν ήταν κακός, αλλά ήταν σε πολλές περιπτώσεις ο αδύναμος κρίκος στην άμυνα. Είναι πανέξυπνος, αλλά αυτό πολλές φορές δεν αρκει. Δεν λειτούργησε σε καμία αλλαγή σχεδόν και δεν έδωσε καμία βοήθεια στην επίθεση

Σε ένα σκληρό ματς με πολλές επαφές οι διαιτητές είχαν πολύ καλή παρουσία. Εχασαν κάποια σφυρίγματα μεν, αλλά με τη συχνότητα που οι παίκτες διεκδικούσαν τα σφυρίγματα και τα φάουλ και απο τις δύο πλευρές (σε άμυνα κι επίθεση), η συνολική παρουσία κρίνεται ως επαρκέστατη

Μάρκοβιτς: «Πληρώσαμε το κακό ξεκίνημα κόντρα στο Περιστέρι»