ANADOLU EFES S.K.
90 89
Real Madrid
REAL MADRID

Τα περιθώρια είχαν στενέψει πολύ απειλητικά για τους back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι δεν είχαν χώρο για άλλο στραβοπάτημα. Η Αναντολού Εφές ήταν νευρική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τη Ρεάλ Μαδρίτης, γνωρίζοντας πως βρίσκεται απέναντι στο... κάζο του αποκλεισμού από την οκτάδα.

Ωστόσο, μετά το 17ο λεπτό οι Τούρκοι πάτησαν το «γκάζι» και με διαδοχικά σερί ανέτρεψαν τα δεδομένα. Μάλιστα, έβαλαν 35π. στην 3η περίοδο, έφτασαν στο +17 στο 30' και εν τέλει πήραν το αποτέλεσμα που είχαν ανάγκη όσο τίοοτα. Βέβαια, η «βασίλισσα», που ήταν... πολύ σκληρή για να πεθάνει, επέστρεψε και προσπέρασε με 2' για την λήξη, αλλά ένα «χρυσό» τρίποντο του Σέιν Λάρκιν στο 39' ήταν αυτό που «λύτρωσε» τους γηπεδούχους.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-14 και πλέον απέχει μια νίκη από τις ομάδες που βρίσκονται εντός του Top-8. Θεωρητικά, αυτό ήταν το πιο κρίσιμο παιχνίδι, που όφειλαν να πάρουν οι Τούρκοι, των οποίων το πρόγραμμα πλέον είναι στα μέτρα τους με τέσσερα εντός έδρας ματς τις τελευταίες έξι αγωνιστικές. Στην αντίπερα όχθη, η Ρεάλ Μαδρίτης υποχώρησε στο 19-9, παρέμεινε στη 2η θέση και είδε τον Ολυμπιακό να... ξεμακραίνει. Οι Πειραιώτες είναι στο 20-8, έχουν και το «πάνω χέρι» σε οποιαδήποτε ισοβαθμία με τη «βασίλισσα» και δείχνουν να... αγκαλιάζουν την κορυφή της regular season.

Ο Σέιν Λάρκιν έβαλε το σουτ της βραδιάς (τρίποντο για το προσπέρασμα στο 39') και τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Ελάιζα Μπράιαντ μέτρησε 17 πόντους με πολύ καλά ποσοστά (7/10 σουτ) και 6 ριμπάουντ. Διψήφιοι για τους νικητές ήταν και οι Κρις Σίγνκλετον (11π., 4ρ.), Ουίλ Κλάιμπερν (15π., αλλά με 2/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα, καθώς και 7ρ.), Τιμπόρ Πλάις (11π., 4ρ.) και Βασίλιε Μίσιτς (110π. με 2/6 εντός πεδιάς). Την αντεπίθεση για τους γηπεδούχους έφερε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (14π., 3ρ., 2ασ.), διψήφιοι και οι Γκάμπριελ Ντεκ (15π.), Έντι Ταβάρες (13π.), Ντζάναν Μούσα (16π., 5ασ.).

Με επιθετικό ρυθμό στο ξεκίνημα η Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν στα... κόκκινα στο ξεκίνημα (6π. σε 5') και το ματς ήταν σε ισορροπία (10-10). Όμως, η ισπανική ομάδα βρήκε καλύτερο επιθετικό ρυθμό και πήγε στο +6 στο δεκάλεπτο (18-24). Ο βασικός λόγος του προβαδίσματος των φιλοξενούμενων ήταν ο «ζεστός» Γκάμπριελ Ντεκ (7π.), με τους Τούρκους να παίρνουν κακό βαθμό στην άμυνα.

Επέστρεψε χάρη σε ένα 11-0 σερί η Αναντολού Εφές

Το ισπανικό προβάδισμα διατηρήθηκε και στη 2η περίοδο (29-33 στο 15') και διευρύνθηκε (31-39 στο 17'). Η ομάδα του Τσους Ματέο μοίραζε σωστά την μπάλα (12ασ.), «επένδυε» στη σιγουριά του Έντι Ταβάρες (8π.) και είχε περιορίσει σημαντικά τον Ουίλ Κλάιμπερν (1/7 σουτ). Ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε μόλις ο Εργκίν Αταμάν... πήρε για λίγο την μπάλα από τα χέρια του Αμερικανού φόργουορντ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν πιο συνεπείς επιλογές, εκμεταλλεύτηκαν τα 3/12 τρίποντα των φιλοξενούμενων και με σερί 11-0 γύρισαν το ματς (42-39 ημίχρονο).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης... βομβάρδισαν το ισπανικό καλάθι με 35π. σε 10' και πήγαν στο +17

Στα πρώτα της λεπτά η επανάληψη έμοιαζε μοιρασμένη (51-52 στο 24'), όμως γρήγορα ήρθε το νέο... ξέσπασμα των επιβλητικών γηπεδούχων. Η τριπλέτα Κρις Σίνγκλετον - Ελάιζα Μπράιαντ και Ουίλ Κλάιμπερν έκανε τη διαφορά στο σκοράρισμα, η Εφές πήγε σε χρόνο dt το ματς στο +11 με 14-2 επιμέρους σκορ (65-54 στο 27') και τα τάιμ άουτ του Ματέο δεν έκοβαν τον ασύλληπτο ρυθμό των Τούρκων. Ο Σέιν Λάρκιν έγινε με τη σειρά του διψήφιος και η ομάδα του Αταμάν διατήρησε το διψήφιο προβάδισμά της (69-56 στο 28'). Στην αντίπερα όχθη, οι Μαδριλένοι γνώριζαν πως με 26% πίσω από τα 6,75μ. δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το στο "Sinan Erdem". Να σημειώσουμε πως η Εφές 35 πόντους στην 3η περίοδο και πήρε διαφορές ασφαλείας, αφού... βομβάρδισε το αντίπαλο καλάθι (77-60 στο 30' με τον Λάρκιν να φτάνει τους 15π.).

Έκανε την αντεπίθεση η «βασίλισσα», ο Λάρκιν έδωσε το... φιλί της ζωής στην ομάδα του Αταμάν

Οι Τούρκοι έπρεπε να κάνουν διαχείριση της υπέρ τους διαφοράς στην τελική ευθεία και γνώριζαν πως βρίσκονται «αγκαλιά» με μια σπουδαία νίκη. Ο Μπράιαντ Ντάνστον έδωσε λύσεις από την πλευρά του (79-63 στο 32'), όμως κάπου εκεί η Εφές... μπλόκαρε και η «βασίλισσα» απάντησε με ένα γρήγορο 9-0. Παρά τα 7/25 τρίποντα η Ρεάλ μπόρεσε να μείνει «ζωντανή» και ο Αταμάν κάλεσε τάιμ άουτ (79-72 στο 36'). Παρά το... ανακάτεμα της τράπουλας οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι και το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ διαμόρφωσε νέα δεδομένα στην αναμέτρηση (79-75 στο 37'). Τελικά, το σερί των Μαδριλένων σταμάτησε από ένα κομβικό φόλοου του Μπράιαντ (81-75).

Αμέσως μετά η Εφές έβγαλε την άμυνα με τον πολύτιμο Σίνγκλετον να καρφώνει στο ανοιχτό γήπεδο για το νέο +8 (83-75). Ο Ντάνστον αποβλήθηκε με 5φ. και το γκολ - φάουλ του Βενσάν Πουαεριέ μάζεψε ξανά την κατάσταση (83-78). Και τότε η Εφές παραλίγο να τα κάνει... θάλασα. Ο Τιμπόρ Πλάις αστόχησε σε τρίποντο, «Τσάτσο» έβαλε άλλη μια «βόμβα» για το 83-81 και με λιγότερα από 100'' στο ρολόι ο Σίνγκλετον έκανε επιθετικό φάουλ. Ξαφνικά, τα ισπανικά τρίποντα έβρισκαν στόχο και ήταν σειρά του Γκερσόν Γιαμπουσέλε να βάλει ένα για την ολική ανατροπή (83-84 με νέο 9-0 σερί).

Με 86'' για το τέλος ο Αταμάν πήρε ξανά τάιμ άουτ και ο Λάρκιν έβαλε ένα τρίποντο από... χρυσό (86-84 στο 39'). Η νέα τρίποντη προσπάθεια του Γιαμπουσέλε δεν βρήκε στόχο και ο Μπράιαντ πήρε ένα πολύ σημαντικό ριμπάουντ. Με 25'' για την λήξη ο Λάρκιν έπαιξε pick 'n roll με τον Πλάις, ο Γερμανός κάρφωσε για το 89-85 και κάπου εκεί η τουρκική ομάδα «σφράγισε» την νίκη ( τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 18-24, 42-39, 77-60, 90-89.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Αναντολού Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης 90-89