Συνεπής στο ραντεβού του με την ιστορία ήταν ο ΠΑΟΚ με τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου να επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη με νίκη-μισή πρόκριση. Οι «ασπρόμαυρες» όντας ανώτερες από τις παίκτριες της Αστερίξ, συνάντησαν δυσκολίες μόνο στο πρώτο σετ το οποίο και κατέκτησαν με ολική ανατροπή στο φινάλε του.

Στη συνέχεια δεν συνάντησαν καμία αντίσταση, και τελικά πήραν με σχετική άνεση τα δύο επόμενα σετ και τη νίκη (0-3) και πλέον η ρεβάνς αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Ντα-Γιονγκ Λι, Μερτέκη, Τσιόγκα, Κογιάρ, Φιντόν, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Οι παίκτριες της Αστερίξ μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει τους +4 (5-1), ωστόσο ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενη λάθη και με τη Φιντόν έφερε το ματς στα ίσια (6-6). Οι Βελγίδες συνέχισαν στον ίδιο μοτίβο και προηγήθηκαν εκ νέου, με τον Δικέφαλο να μειώνει στον πόντο με τη Μερτέκη (12-11).

Το προβάδισμα της Αστερίξ παρέμενε σταθερά στους +2, έως ότου η Φιντόν μειώσει ξανά για το 18-17. Η ομάδα του Τάκη Φλώρου προσπάθησε να πάρει κεφάλι στο σκορ ισοφαρίζοντας αρκετές φορές, μια εκ των οποίων σε κομβικό σημείο για το 22-22 με το σετ να «κλείνει» στο 22-25, με ένα σερί τεσσάρων διαδοχικών πόντων.

Το δεύτερο σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο στην αρχή, ωστόσο, ο Δικέφαλος άλλαξε την εικόνα του, πήρε το προβάδισμα με την Κογιάρ (8-9) και κάπου εκεί... ξέφυγε στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά στους +7 με άσσο της Φιντόν (8-15). Οι Βελγίδες δεν είχαν απάντηση και η ψαλίδα του σκορ άνοιξε περισσότερο με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά (25-15).

Στο τρίτο σετ η Αστερίξ μπήκε δυναμικά αλλά ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι... απάντηση, μειώνοντας στον πόντο με τις Κογιάρ και Πολυνοπούλου (6-5). Στα μέσα του τελευταίου σετ, ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα με μπλοκ της Πολυνοπούλου, ενώ ο άσσος της Φιντόν έδωσε αέρα τριών πόντων σε καθοριστικό σημείο (15-18). Οι «ασπρόμαυρες» διατήρησαν τη διαφορά στο σκορ και κατέκτησαν το σετ με 19-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Τάκη Φλώρου, το Σάββατο 20 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, κόντρα στη Λαμία, εκτός έδρας, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.