Η ομάδα από την Κρήτη επιστρέφει στη μεγάλη κατηγορία, ένα χρόνο μετά την υποβιβασμό της και το πανηγύρισε έξαλλα με τον κόσμο, ο οποίος γέμισε ασφυκτικά το γήπεδο.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με τον Πανιώνιο να προηγείται στο πρώτο σετ (9-13) και να φτάνει στο +5 (14-19). Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» έκαναν πολλά λάθη, χάνοντας σχεδόν όλα τα σερβίς με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ μετά από ένα μεγάλης διάρκειας σετ να κάνει το 1-0 (30-28).

Στο δεύτερο σετ οι Κρητικοί είχαν το καθαρό προβάδισμα (20-16), όμως ο Πανιώνιος επέστρεψε και ισοφάρισε (22-22), χωρίς να καταφέρει να περάσει μπροστά. Ένα μπλοκ του Μάκινεν στο τέλος έκανε το 26-24 για το 2-0.

Ο ΟΦΗ διατήρησε σταθερό προβάδισμα 1-2 πόντων σχεδόν σε όλο το τρίτο σετ, μέχρι το 20-18, όταν ο αντίπαλός του ισοφάρισε (20-20). Στο 23-22, ο Πανιώνιος πήρε την αλλαγή και με το σερβίς του Παλέντζα κατάφερε να προσπεράσει (23-24). Λίγο αργότερα, το μπλοκ του Ζέλερ εξασφάλισε την παράταση στον αγώνα (26-27), με τον Πανιώνιο να παίρνει το σετ (26-28) και να μειώνει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι άνοιξαν γρήγορα το σκορ (5-1), με τρεις άσσους από τον Μιχαήλοβιτς, ενώ ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει (11-9). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνεχόμενα λάθη, επιτρέποντας στον ΟΦΗ να ανοίξει μεγαλύτερη διαφορά (20-14). Το σερί 0-3 των «κυανέρυθρων» έφερε αγωνία στο παιχνίδι (20-17), ωστόσο ο Μιχαήλοβιτς με τον τελευταίο πόντο σημείωσε το τελικό 25-20, για το 3-1.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 26-24, 26-28, 25-20)

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Τραχαλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Λινοξυλάκη, Κουνδουράκη.