3 1
ΑΟ Λαμίας 2013
ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013
  • Παπακοσμάς, Δημητρίου

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Λαμίας στο Παλατάκι με 3-1 και παράλληλα πήρε το πρώτο τρίποντο της φετινής Volley League γυναικών, στην 4η αγωνιστική της. Στους πέντε βαθμούς πλέον ο Δικέφαλος, κολλημένη στους μηδέν η ομάδα της Φθιώτιδας.

Οι δύο ομάδες είχαν κοινή εκκίνηση στο παιχνίδι, χωρίς η μία να καταφέρει να ξεφύγει της άλλης. Με ένα μικρό σερί στα μέσα του σετ, ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 8-8 σε 14-9 με καλή δουλειά της Τερζόγλου και επιθέσεις της Ουίλιαμς, ενώ στη συνέχεια με ωραίο πλασέ της Μιλάνοβα ο Δικέφαλος προσπέρασε με +7 (21-14).

Οι ασπρόμαυρες πήγαν σε έξι σετ μπολ με 24-18 έπειτα από επίθεση της Μιλάνοβα, αλλά η Λαμία έκανε μία τρομερή επιστροφή στο σετ και με σερί 0-7 προσπέρασε αυτή με 24-25, κάνοντας το σετ θρίλερ. Από εκεί και έπειτα το σκορ είχε πολλές εναλλαγές, αλλά καθοριστικό σημείο ήταν στο 30-30 τα σερβίς της Ηλιοπούλου, τα οποία δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή της Λαμίας τα οποία ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε και με μπλοκ της Πολυνοπούλου έκανε το 1-0 με 32-30.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 3-8 με επιθέσεις κυρίως της Ολιβέιρα, αλλά ο ΠΑΟΚ με καλά σερβίς έφερε το ματς στα ίσια με 11-11 και μάλιστα πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-11 από πόντο της Κυπαρίσση.

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να προσπεράσει με 17-20, το σύνολο του Ζάκοτς πήρε ξανά το πάνω χέρι και πήγε σε σετ μπολ με 24-23 αλλά η Λαμία με σερί 0-3 από την Ολίνγκα και την Κίλιτς έκανε το 24-26 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Λαμία με ψυχολογία και αυτοπεποίθηση προηγήθηκε με 6-10, για να έρθει η αντίδραση του Δικεφάλου και η μίνι-ανατροπή με 12-11 από πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου.

Από εκείνο το σημείο και μετά το σετ ήταν εκ νέου ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μικρά προβαδίσματα αλλά η ομάδα του Αγγελή ακολουθούσε συνεχώς (20-19, 23-22). Τελικά, με λάθος της Ολιβέιρα και επίθεση της Μιλάνοβα, οι ασπρόμαυρες έκαναν το 2-1 με 25-23 και προηγήθηκαν στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα με 8-5 από άσσο της Κλέπκου, ενώ με δύο πόντους της Βίγκαρς διατήρησαν την διαφορά τους από την Λαμία με 14-8.

H oυραγός της Volley League γυναικών μείωσε σε 18-15 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς ο ΠΑΟΚ με ψυχραιμία και σωστές επιλογές έφτασε στο 21-16 με την Κλέπκου και πήρε το ματς με 25-17 και 3-1 μετά από επίθεση της Ουίλιαμς.

Τα σετ: 32-30, 24-26, 25-23, 25-17

ΠΑΟΚ - ΑΟ Λαμίας 3-1