• 39' Ανδρέας Μπουχαλάκης
  • 56' Ρούμπεν Σεμέδο
  • 60' Ουσεϊνού Μπα
  • 90+2' Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ

Σε ένα ματς που οι διαιτητικές αποφάσεις έκαναν τη διαφορά, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με το γκολ του Μπρούμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League Interwetten. Ο διαιτητής Τσαγκαράκης δεν έδωσε κόκκινη στον Μπουχαλάκη, δεν έδωσε επιθετικό φάουλ στο γκολ των Πειραιωτών, δεν έδωσε ούτε πέναλτι εις βάρος του Σεμέδο σε χέρι που βάσει κανονισμού (πάνω από το ύψος του ώμου) συνιστά παράβαση και έτσι, ήρθε το «διπλό». Με αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν αήττητοι για 20ο ματς πρωταθλήματος και 32ο εκτός έδρας, ενώ έφτασαν και τις 6 σερί νίκες επί της ομάδας των δυτικών προαστίων.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το ματς ξεκίνησε με μια μεγάλη φάση του Ολυμπιακού στο 7ο λεπτό, η οποία για πολλή ώρα στο πρώτο ημίχρονο θα ήταν και η πιο σημαντική φάση του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός με αυτό το 4-3-3 του Μαρτίνς θέλησε να ελέγξει την μεσαία γραμμή θυσιάζοντας ίσως σε δημιουργία και το κατάφερε με το παραπάνω. Ο Ατρόμητος αναλώθηκε σε πολλά γεμίσματα και σέντρες προς την περιοχή του Σα, γνωρίζοντας πως αφενός δύσκολα θα διασπάσει την «ερυθρόλευκη» άμυνα με τη μπάλα κάτω, αφετέρου πως έχει περισσότερες πιθανότητες για κάτι καλό έτσι από τη στιγμή που οι Πειραιώτες έχουν βγάλει αμυντικά θέματα στο πρόσφατο παρελθόν σε αυτές τις φάσεις.

Επί της ουσίας, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν όμως ποτέ τον Σα, με τον Ολυμπιακό να κάνει το κλασικό παιχνίδι κατοχής μπάλας με ποσοστό που έφτασε το 74% στο φινάλε του πρώτου μέρους. Στο διάστημα αυτό, οι δικές του επικίνδυνες επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή δεν ήταν πολλές, όμως και πάλι η υπομονή για τους παίκτες του Μαρτίνς έκανε τη διαφορά. Στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου μια μπαλιά του Μπουχαλάκη έβγαλε τον Μπρούμα σε θέση βολής και έτσι έγινε το 0-1 που έλυσε τα «ερυθρόλευκα» πόδια για τη συνέχεια.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν ως προς τη συνολική εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να απειλήσει στο ελάχιστο και τον Ολυμπιακό να κρατά με άνεση τη μπάλα στα πόδια και να ψάχνει με υπομονή το δεύτερο γκολ. Παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών και την αλλαγή σχήματος από τον Κάναντι κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του και ανεβάζοντάς τη αρκετά μέτρα στο γήπεδο, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν με άνεση τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, είχαν και αρκετές περισσότερες φάσεις για γκολ σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ως το φινάλε του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε. Η ομάδα του Μαρτίνς πήρε μια ακόμη νίκη πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο τον τίτλο.

• 27

45+1'

Ο Μπρούμα έχει μόλις γκρεμίσει τον Στρούγγη για να πλασάρει με άνεση τον Μανδά για το 0-1 του Ολυμπιακού, την ώρα που λίγο πιο πίσω ο Τσαγκαράκης παρακολουθεί...

• 5’

Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά πάσα του Σεμέδο για τον Ελ Αραμπί που έκανε κοντρόλ στο ύψος της μικρής περιοχής και προσπάθησε να κάνει το σουτ, όμως κόπηκε τελευταία στιγμή.

• 7’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά και σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, ο Ελ Αραμπί παίρνει την κεφαλιά από εξαιρετική θέση, όμως δεν είναι καλή, η μπάλα σκάει στο έδαφος και ο Μανδάς μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

• 22’

Εξαιρετικά φιλόδοξη προσπάθεια του Λάζαρου να «κρεμάσει» τον Σα πίσω από τη σέντρα, όμως η μπάλα περνάει άουτ.

• 23’

Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Καμαρά βρίσκει με διαγώνια πάσα τον Μπρούμα που βρίσκεται στο ύψος της περιοχής και σουτάρει δυνατά με το δεξί αλλά άστοχα.

• 32’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό μετά από κόρνερ που καταλήγει με σουτ του Καμαρά από καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή, αλλά πολύ άστοχο, ψηλά άουτ.

• 45+1’

ΓΚΟΛ! Βαθιά μπαλιά του Μπουχαλάκη, Στρούγγης και Μανδάς καθυστερούν και ο Μπρούμα που μπαίνει σφήνα στην φάση, κάνει το δεξί πλασέ στην κίνηση για το 0-1.

• 55’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Καμαρά να βρίσκεται φάτσα με την εστία και τη μπάλα στα πόδια, όμως να καθυστερεί χαρακτηριστικά και τελικά το σουτ να απομακρύνεται από τον Μανδά.

• 68’

Ευκαιρία του Ολυμπιακού. Εξαιρετική επίθεση των «ερυθρόλευκων», γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ για τον Μπρούμα που σουτάρει δυνατά στην κίνηση, όμως η μπάλα περνάει 1 μέτρο πάνω από το οριζόντιο.

• 70’

Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, με τη μπάλα να περνάει από Μπουχαλάκη, Σεμέδο και Ελ Αραμπί και να καταλήγει λίγο άουτ.

• 72’

Καλό σουτ του Εμβιλά από το ύψος της περιοχής μετά από προσπάθεια του Μπρούμα, η μπάλα λίγο άουτ.

• 76’

Πολύ καλό σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής, ο Μανδάς πέφτει στη γωνία του και διώχνει εντυπωσιακά.

• 82’

Γύρισμα του Ραντζέλοβιτς για τον Ελ Αραμπί από τα δεξιά και προβολή του Μαροκινού άουτ.

Τσαγκαράκης – Παπαπέτρου έκαναν εμφάνιση πρωταθλητισμού στη νέα εποχή της κανονικότητας, παίρνοντας το «διπλό» στο Περιστέρι. Στο 39' ο Μπουχαλάκης κάνει μαρκάρισμα για απευθείας κόκκινη στον Χαρίση όμως ο ρέφερι δείχνει κίτρινη, στο 41' ο Σεμέδο κάνει χέρι στην περιοχή που βάσει του νέου κανονισμού είναι πέναλτι ωστόσο βλέπει τον ρέφερι να δείχνει «παίζετε», ενώ στο 45+1' ο Μπρούμα κάνει επιθετικό φάουλ στον Στρούγγη στη φάση του 0-1, όμως με έξοχο συνδυασμό και ασίστ του Παπαπέτρου από το VAR, o Τσαγκαράκης δείχνει σέντρα για το χατ-τρικ. Το κερασάκι στην τούρτα είναι η φάση του 60ου λεπτού όταν ο Μπα κλωτσάει τη μπάλα πάνω στον πεσμένο στο έδαφος Μάτιτς για να τιμωρηθεί με... κίτρινη, λίγο πριν γίνει αλλαγή από τον Μαρτίνς.

Εξαιρετική κάθετη από τον Χασάν, πλάσαρε άουτ ο Ραντζέλοβιτς (vid)