• 92΄ Μπαρτόλο
  • 19΄ Μπαριέντος
  • 53΄ Τέκιο
  • 71΄ Κολόμπο

Ο Λάζλο Μπόλονι δεν είναι… μάγος και το ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναθηναϊκού συνοδεύτηκε από… σοκαριστική ισοπαλία απέναντι στον Βόλο (1-1) με γκολ του Μπαρτόλο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, καταδεικνύοντας ότι το τριφύλλι είναι βαριά άρρωστο.

Αυτή είναι η πρώτη φορά στα 62 χρόνια πρωταθλημάτων για τον Παναθηναϊκό, που δεν έχει νίκη στα πρώτα πέντε παιχνίδια του...

Ο Μπαρτόλο στο 92’ ισοφάρισε το γκολ του Καρλίτος στο 56’ σε ένα ματς που οι πράσινοι έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους στην τελευταία φάση του ματς…

Στην πρώτη παρουσία του Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο του, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με τακτικό σχηματισμό 4-4-1-1, τον Μαουρίσιο (ντεμπούτο στο πρωτάθλημα) δίπλα στον Κουρμπέλη και τον Μακέντα σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Καρλίτος.

Οι βασικές διαφορές των πράσινων στον τρόπο παιχνιδιού τους ήταν οι συχνές διαγώνιες μπαλιές των κεντρικών μέσων προς τους δύο εξτρέμ που έκαναν κίνηση προς τα μέσα, καθώς επίσης και η άμεση οργάνωση πίσω από τη μπάλα όταν αυτή χανόταν.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν περισσότερο πάθος σε σχέση με τα προηγούμενά τους ματς, αλλά ο Βόλος παρουσίασε ένα συμπαγές σύνολο ανασταλτικά με τον Ουάρντα να είναι μία ομάδα μόνος του στο επιθετικό τρίτο των φιλοξενούμενων.

Κάθε φορά που είχε τη μπάλα ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός ήταν πηγή κινδύνων για τα πράσινα μετόπισθεν και από τα πόδια του προέκυπτε κάθε μορφής απειλή για την εστία του Διούδη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας υπέρ του σε ποσοστό 69%-31% όπως και τις τελικές προς το στόχο (4-2), με τον Καρλίτος να αστοχεί στις δύο κλασικότερες (12’, 16’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα και κατάφερε να το μετουσιώσει σε γκολ στο 56’ μετά από έξοχη σέντρα του Μαουρίσιο και καρφωτή κεφαλιά του Καρλίτος (1-0).

Ενα λεπτό νωρίτερα ο Ισπανός επιθετικός αστοχήσει σε πέναλτι, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει σωτήρια στη δεξιά του γωνία.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στον Βόλο και προσπάθησε να θωρακίσει τα μετόπισθεν, αλλά στο 92’ ο Μπαρτόλο σκόραρε από το πουθενά μετά από σέντρα του Γκουαροτσένα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

• 10

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε το 4-4-1-1 ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού, έχρισε βασικό τον Μαουρίσιο και προσπάθησε να μεταδώσει περισσότερο πάθος στους παίκτες του με δεδομένο ότι έκανε μόλις τέσσερις προπονήσεις. Στη διαχείριση του ματς προσπάθησε να κρατήσει το 1-0 αλλά δεν τα κατάφερε με το γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του ματς.

• 9

Ο Ανχελ Λόπεθ παρέταξε τον Βόλο σε τακτικό σχηματισμό 4-2-3-1, δίνοντας έμφαση στη συνοχή των γραμμών και στην πίεση ψηλά στο αμυντικό τρίτο του Παναθηναϊκού προκειμένου να εκμεταλλευτεί τυχόν λάθη. Το πλάνο του στο τρανζίσιον με τον Ουάρντα ήταν θετικό στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο τον δικαίωσε η χρυσή αλλαγή του ο Μπαρτόλο.

80'

Ο Μπουζούκης με ωραία πάσα βλέπει τον αμαρκάριστο Μακέντα στο ύψος της περιοχής αλλά ο Ιταλός επιθετικός αιφνιδιάζεται, καθυστερεί και δεν σουτάρει δίνοντας την ευκαιρία στον Σάντσες να τον ανακόψει.

• 11’

Ωραία μπαλιά του Κουρμπέλη στον Χατζηγιοβάνη που βγάζει συρτή σέντρα στον Καρλίτος, το σουτ του οποίου περνάει πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

• 12’

Λάθος πάσα του Χατζηγιοβάνη, ο Ουάρντα κλέβει τη μπάλα και βγάζει με ωραία πάσα τετ α τετ τον Φεράρι με τον Διούδη που αποκρούει σωτήρια.

• 16’

Μετά από σέντρα του Μακέντα, ο Σάντσες πιάνει την κεφαλιά προς τον Καρλίτος που σουτάρει αλλά ο Γκαραβέλης αποκρούει σε κόρνερ.

• 33’

Ο Γκουροτσένα βλέπει τον Ουάρντα, αυτός μπαίνει στην περιοχή υπό την πίεση του Σάντσες που τον ακουμπάει και πέφτει υπερβολικά στο χορτάρι, χωρίς να καταλογιστεί παράβαση από τον διαιτητή.

• 37’

Εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ, ο Καρλίτος πλασάρει, οι αμυντικοί διώχνουν και ο Μαουρίσιο πλασάρει προς την εστία, αλλά ο Μπαριέντος σώζει προς της γραμμής.

• 45’

Ο Ουάρντα με περίτεχνη ενέργεια δίνει στον Μαρτίνες που συγκλίνει στον άξονα έξω από την περιοχή και σουτάρει άουτ.

• 52’

Ο Σάντσες βρίσκει υπέροχα τον Μαουρίσιο μέσα στην περιοχή το σουτ του οποίου σταματάει στο χέρι του Σάντσες. Ο διαιτητής δίνει το πέναλτι.

• 55’

Ο Καρλίτος εκτελεί, αλλά ο Γκαραβέλης αποκρούει σωτήρια το πέναλτι στη δεξιά του γωνία.

• 56’

ΓΚΟΛ! Ο Χατζηγιοβάνης εκτελεί κόρνερ από αριστερά, ο Πούγγουρας πιάνει κεφαλιά προς τα πλάγια δεξιά, εκεί όπου ο Μαουρίσιο βγάζει σέντρα λουκούμι προς τον Καρλίτος που με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0).

• 80’

Ο Μπουζούκης βρίσκει θαυμάσια τον Μακέντα μέσα στην περιοχή αλλά ο Ιταλός καθυστερεί και χάνει το κοντρόλ αντί να σουτάρει με τη μία.

• 92’

Ο Γκουαροτσένα βγάζει ωραία σέντρα από δεξιά και ο Μπαρτόλο με πλασέ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και διαμορφώνει το τελικό 1-1.

• 1

Η έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Παναθηναϊκού στην τελευταία φάση του ματς, σε ένα χρονικό σημείο που δεν είχαν αισθανθεί απειλή αλλά και που τα λάθη δεν συγχωρούνται.

• 2

Η εξαιρετική παρουσία του Αμρ Ουάρντα που ταλαιπώρησε αφάνταστα την αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού και έδινε την εντύπωση ότι παίζει μόνος του το τριφύλλι στο μεγαλύτερο διάστημα.

• 3

Η χρυσή αλλαγή του Ανχελ Λόπεθ, ο Αργεντινός Ζουλιάν Μπαρτόλο, ο οποίος δεκαπέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα.

Το σοκ από την ισοφάριση του Βόλου στην τελευταία φάση του αποψινού ματς με τον Παναθηναϊκό έγινε αισθητό στους πάντες στο ΟΑΚΑ.

73
Ζουλιάν Μπαρτόλο
Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός αποδείχθηκε σε πρόσωπο του αγώνα και χρυσή αλλαγή του προπονητή του Ανχελ Λόπεθ, καθώς σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του κι ενώ είχε περάσει στο ματς στο 78'.

9
Φεντερίκο Μακέντα
Ο Ιταλός επιθετικός δεν αντεπεξήλθε στο ρόλο του δεύτερου επιθετικού με ελεύθερο ρόλο και είχε αργές αντιδράσεις στην πλειονότητα των αποφάσεών του. Οταν πέρασε στην κορυφή της επίθεσης απόλεσε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 80', όταν δε σούταρε καν αν και μόνος του μέσα στην περιοχή.

11
Αμρ Ουάρντα
Μία ομάδα μόνος του ήταν ο Αμρ Ουάρντα που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ξεδίπλωσε απλόχερα τις πλούσιες αρετές του στο χορτάρι και προκαλούσε πανικό στα μετόπισθεν του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο ημίχρονο περιορίστηκε αλλά και πάλι ήταν επικίνδυνος σε κάθε του επαφή με τη μπάλα.

Κοντά στις φάσεις και δίχως το μεγάλο λάθος ο διαιτητής Παπαπέτρου, η διαιτησία του δεν επηρέασε την έκβαση του ματς. Με σωστές υποδείξεις και οι βοηθοί του.

Ολυμπιακός: Το μυαλό του Μεντιλίμπαρ βρίσκεται στην ΑΕΚ

0

ΑΕΚ: Επιστροφή στις προπονήσεις για το τεστ στην Κύπρο

0

ORIGINAL 21 Κύπρου: «Υποδεχόμαστε τον Ματίας και την αγέλη του - Η τελική επίθεση προς τον τίτλο ξεκινά από εδώ»