Η Γιουβέντους είδε τα πάντα να της στραβώνουν στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Βερόνα, όμως οι παίκτες της πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και δικαιώθηκαν με ένα γκολ που τους έφερε στην κορυφή της Serie A, πάνω από Ίντερ και Μίλαν, που έχουν ένα ματς λιγότερο.

Στο 13’ ο Μόις Κιν έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια με ντρίμπλες και σουτάρα εκτός περιοχής και πέτυχε ένα γκολ που ακυρώθηκε με έναν τρόπο-αφορμή για να αλλάξει ο κανονισμός του οφσάιντ μέσω VAR καθώς εκτεθειμένη ήταν η μισή τάπα του παπουτσιού του. Ο ίδιος παίκτης από καλή θέση με το αριστερό πλάσαρε έξω στο 19’ και σε ένα ημίχρονο-μονότερμα τελευταία καλή στιγμή ήταν η κεφαλιά του Βλάχοβιτς που πέρασε έξω από το παραθυράκι.

Στην επανάληψη το.. μαρτύριο του Κιν έγινε μεγαλύτερο. Στο 49’ ολομόναχος έστειλε κεφαλιά άουτ και στο 53’ έστειλε την μπάλα ξανά στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του ΜακΚένι, όμως και αυτό το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ του ίδιου στον Φαραόνι στο ξεκίνημα της επίθεσης. Ο επιθετικός της Γιούβε ήταν αναμενόμενο να εκνευριστεί και αφού είδε κίτρινη αντικαταστάθηκε νωρίς από τον Αλέγκρι.

Ο Κιέζα μπήκε και έδωσε ώθηση, όμως σε τρεις περιπτώσεις δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (64’, 69’, 88’), ενώ ο Γιλντίζ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 93’ μετά την κεφαλιά-πάσα του Μίλικ. Ο τελευταίος από αέρος ήταν αυτός που έκανε ουσιαστικά τη ζημιά στην Βερόνα στο 97' αφού έστειλε κεφαλιά στο δοκάρι και από κοντά ο Καμπιάζο έγραψε το τελικό 1-0.

*Σε ματς που έγιναν νωρίτερα μέσα στην ημέρα, Σασουόλο και Μπολόνια αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ η Τορίνο πέρασε με 0-1 από την έδρα της Λέτσε.

Γιουβέντους - Ελλάς Βερόνα 1-0