62 72
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Ματέι Μπολτάουζερ
  • Μισέλ Ρόσι

Έσπασε το ρόδι ο Ευρωπαίος Ολυμπιακός για το 2022 και έβαλε φρένο στην κατηφόρα των τελευταίων εβδομάδων. Έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η ομάδα του Πειραιά πήρε την πρώτη της νίκη στον δεύτερο γύρο της Euroleague, δείχνοντας πως η καλή εμφάνιση στη Μαδρίτη δεν ήταν απλώς ένα πυροτέχνημα. Στο 13-9 οι «ερυθρόλευκοι» που παραμένουν σε τροχιά οκτάδας, αλλά έχουν χάσει σημαντικό έδαφος στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας. Από την άλλη, οι Βάσκοι είναι ξεκάθαρο ότι βρίσκονται σε κακή κατάσταση, όμως έχουν ξεμείνει και από βαθμολογικό κίνητρο στη διοργάνωση. Έπεσαν πλέον στο 7-16 με την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.

Συγκεντρωμένος στην αρχή, τα χάλασε λίγο στη συνέχεια

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, δείχνοντας πολύ συγκεντρωμένος στα πράγματα που έπρεπε να κάνει σωστά σε άμυνα και επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» αποφάσισαν να χτυπήσουν στις αλλαγές στα σκριν των Βάσκων και να στείλουν την μπάλα στον παίκτη που μάρκαρε ο Φοντέκιο στο χαμηλό ποστ, κάτι που αποδείχθηκε αποτελεσματικό. Παράλληλα, οι Πειραιώτες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και η Μπασκόνια αρχικά έβρισκε σκορ μόνο από τελικές πάσες του Ίνοχ, σε μία προσπάθεια να βγάλει από την εξίσωση των Φαλ. Συνεχόμενα κλεψίματα, ταχύτητα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και απόλυτη ευστοχία έφεραν τον Ολυμπιακό στο 4’ να προηγείται με 5-13. Στη συνέχεια η man to man άμυνα των γηπεδούχων οδήγησε τον Ντόρσεϊ σε κάποιες ατομικές ενέργειες και την ελληνική ομάδα στο να πάρει διψήφια διαφορά (7-18). Ωστόσο, τα σουτ μέσης απόστασης δεν αποδείχθηκαν η καλύτερη λύση για τους φιλοξενούμενους, που έμειναν για τρία λεπτά χωρίς πόντο. Έτσι οι Ισπανοί μπόρεσαν να μειώσουν σε 13-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τα 4 λάθη και το 3/5 τρίποντα των αντιπάλων να στερούν από τον Ολυμπιακό ένα μεγαλύτερο προβάδισμα.

Εξαφανίστηκε η δημιουργία και η ταχύτητα, αλλά όχι και το προβάδισμα

Το κακό διάστημα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Αμυντικά οι Πειραιώτες δεν έβγαζαν την ίδια ένταση όπως στο ξεκίνημα και οι Βάσκοι βρήκαν αρκετά ανοικτά τρίποντα, τα οποία για καλή τύχη της ελληνικής ομάδας, δεν εκμεταλλεύτηκαν. Ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός υστερούσε σημαντικά σε δημιουργία, έδειξε μία στασιμότητα επιθετικά, κάτι που οδήγησε σε κακές επιλογές και έφερε την Μπασκόνια μπροστά στο σκορ με 21-20 στο 14’. Για σχεδόν μισή περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν με μόλις ένα εύστοχο σουτ εντός παιδιάς κι αυτός που ανέλαβε να τους ξεκολλήσει ήταν ο Σλούκας, που με προσωπικές ενέργειες έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (23-27, 16’). Ωστόσο, δεν γινόταν μόνο με το ατομικό ταλέντο οι «ερυθρόλευκοι» να πάρουν ξανά τον έλεγχο του αγώνα, την ώρα που η απουσία του Φαλ από το παρκέ, έφερε τους Βάσκους πιο κοντά στην ελληνική ρακέτα. Μόλις μία ασίστ έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο και υπέπεσαν σε πέντε λάθη. Όμως με την μοναδική τους τελική πάσα στο δεκάλεπτο, έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 29-32.

Έβγαλε ένταση, κυκλοφόρησε την μπάλα, όμως ο Πίτερς κράτησε όρθιους τους Βάσκους

Καλό ξεκίνημα για τους Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας να έχουν επιστρέψει στα επιθετικά τους στάνταρ. Πέντε αναπάντητοι πόντοι στην αρχή για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που άνοιξε τη διαφορά στους οκτώ (29-37, 22’), έχοντας αποκτήσει και πάλι φαντασία και ταχύτητα στο παιχνίδι της. Ο Ουόκαπ χάλασε στη συνέχεια ό,τι καλό έφτιαξε η ομάδα του, καθώς πήρε ακατανόητες επιλογές επιθετικά και η Μπασκόνια βρήκε αρκετές φορές ανοργάνωτη την άμυνα των φιλοξενούμενων. Το πρόβλημα εντοπίστηκε κυρίως σε ανοικτούς διαδρόμους προς τη ρακέτα και στο μαρκάρισμα του Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ έγινε σημείο αναφοράς για τους Βάσκους, που δεν έβρισκαν άλλον τρόπο να σκοράρουν, ωστόσο ήταν αρκετός για να τους διατηρήσει σε κοντινή απόσταση με τον Ολυμπιακό. Παραπάνω από το 50% των πόντων της ομάδας του στην τρίτη περίοδο πέτυχε ο Πίτερς κι έτσι οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να είναι στο -6 (44-50) στο τέλος του δεκαλέπτου, παρά το γεγονός ότι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τέσσερα τρίποντα, μοίρασαν πέντε ασίστ και γενικά πραγματοποίησαν θετική εμφάνιση.

Τα έκανε όλα λάθος, αλλά παρέμεινε στο παιχνίδι και ο Ντόρσεϊ του έδειξε τον δρόμο

Εντελώς ξαφνικά ο Ολυμπιακός χάλασε την εικόνα του και ουσιαστικά μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Όλα πήγαν λάθος για τους Πειραιώτες σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, επιτρέποντας στους Βάσκους να επιστρέψουν για τα καλά και να πάρουν ψυχολογία. Ένα καταστροφικό αρχικό δίλεπτο έφερε σερί 9-0 αποκλειστικά με τρίποντα για την Μπασκόνια, που προσπέρασε με 53-50 στο 32’. Απάντησαν με 5-0 οι «ερυθρόλευκοι» που ξαναπήραν το προβάδισμα (53-55) και μαζί εμφάνισαν και πάλι το καλό τους πρόσωπο. Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα ευέλικτο σχήμα με τους Πίτερς και Κοστέλο στη φροντ λάιν, καταφέρνοντας έτσι να κάνουν ζημιά στην αντίπαλη άμυνα και να φέρουν το ματς στην ισοπαλία των 60 πόντων, 3 λεπτά πριν το φινάλε. Η αλλαγή του Σλούκα με τον Ντόρσεϊ σε εκείνο το σημείο βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεκολλήσει επιθετικά. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ έκανε φοβερή δουλειά, κυρίως με ατομικές ενέργειες και έδωσε σημαντικούς πόντους στους Πειραιώτες, που έτρεξαν σερί 10-0. Έτσι και με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 60-70, 1:29 πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» μία σημαντική νίκη από βαθμολογικής και ψυχολογικής άποψης.

Λεφτά στην τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο καλός Ντόρσεϊ εμφανίστηκε για πρώτη φορά μέσα στο 2022 και μαζί ήρθε η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Ολυμπιακού στο τρέχον έτος. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ελληνοαμερικανό γκαρντ, που ήταν καταλυτικός στο τέλος. Δικαίως είναι ο MVP με 17 πόντους και 6/10 σουτ.

Γίνε Πρόεδρος: Ο Κώστας Παπανικολάου έδειξε απέναντι στη Ρεάλ το πόσο ανάγκη τον έχει ο Ολυμπιακός κυρίως αμυντικά και πόσο σημαντική ήταν η απουσία το προηγούμενο διάστημα. Σήμερα ο έμπειρος φόργουορντ ήταν εξαιρετικός και στην άλλη άκρη του παρκέ, σε ένα γήπεδο, όπου έχει καταγράψει μεγάλες εμφανίσεις. Στους 12 πόντους ο 31χρονος άσος με 4/4 τρίποντα.

Lockdown: Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε εξαιρετική δουλειά πάνω στον Σιμόνε Φοντέκιο, ο οποίος σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να μπει στο πνεύμα του αγώνα. Η αρνητική του παρουσία ήταν καθοριστική για να έρθει η νίκη των Πειραιωτών. Μόλις 4 πόντους από τον Ιταλό φόργουορντ με 2/7 δίποντα.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Ελάχιστα λάθη είχαν στη διαιτησία τους οι Λοτερμόζερ, Μπολτάουζερ και Ρόσι. Άλλωστε είναι έμπειρες σφυρίχτρες, ενώ δεν κλήθηκαν να διαχειριστούν και ένα δύσκολο παιχνίδι.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Μία νίκη που πριν από λίγο καιρό θα φάνταζε αυτονόητη για τον Ολυμπιακό, ήρθε και είναι μάλιστα πολύ σημαντική. Πλέον έσπασε το αρνητικό σερί των Πειραιωτών που δείχνουν να έχουν επιστρέψει στις καλές εμφάνισεις.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72