71 78
  • Ντάνιελ Ιερεθούελο
  • Τζόσεφ Μπισάνγκ
  • Γκίτις Βίλιους

Το πιο... παράξενο και ιδιαίτερο «αιώνιο» ντέρμπι των τελευταίων ετών κατέληξε σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, εμφανίστηκε πιο έτοιμος πνευματικά, άντεξε στην προσπάθεια επιστροφής του Παναθηναϊκού και τελικά έφυγε με διπλό από το παγωμένο, λόγω Covid-19, ΟΑΚΑ ().

H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε πως είναι πιο... έμπειρη σε τέτοια ματς και στην συνολική εικόνα έδειξε καλύτερη, χωρίς αυτό να σημαίνει πάντως πως κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ. Ίσα - ίσα, οι γηπεδούχοι πάλεψαν στο ματς και είχαν ευκαιρίες για να δουν... φάτσα την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η εμπειρία των φιλοξενούμενων στα κρίσιμα λεπτά έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης πραγματοποίησε σπουδαίο ματς (17 πόντοι με 7/9 σουτ), χτυπώντας συνεχώς στη ρακέτα, ενώ καλή εμφάνιση από την πλευρά των νικητών έκαναν επίσης οι Σάσα Βεζένκοφ (9 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και Σακίελ ΜακΚίσικ (10 πόντοι, 3 ασίστ). Στα 13 ριμπάουντ σταμάτησε ο Οκτάβιους Έλις.

Από τους ηττημένους, που πλήρωσαν ξεκάθαρα το κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και έπεσαν στο 1-1, πάλεψε ο Ιωάννης Παπαπέτρου (14 πόντοι, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίμαα σε 39:13" συμμετοχής), ενώ καλός ήταν και ο Μάρκους Φόστερ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

• 6

Ήταν το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι του και η αλήθεια είναι πως ανταποκρίθηκε στις δυσκολίες του ματς, με κάποιες εξαιρέσεις. Για παράδειγμα, είναι προφανές πως ο Γιώργος Βόβορας δεν βρήκε απαντήσεις στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και πως ίσως έκανε λάθος σε στιγμές που απέσυρε τον Μάρκους Φόστερ στον πάγκο, όταν ο Αμερικανός ήταν η κύρια απειλή από την περιφέρεια. Επίσης, δεν υπήρχαν απαντήσεις στο παιχνίδι του Πρίντεζη, όμως στα θετικά πιστώνεται η προσπάθεια των «πράσινων» μέχρι το τέλος, καθώς και το γεγονός πως υπήρξε στόχευση σε κομμάτια που ο Ολυμπιακός έχει θέματα, όπως οι φάσεις «1 εναντίον 1».

• 32

Η νίκη στο ΟΑΚΑ είναι σίγουρα σημαντική, αλλά ο Ολυμπιακός πρέπει να βελτιωθεί, όπως και ο προπονητής του. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε κακή διαχείριση στο δεύτερο μέρος, δεν προστατέψε τον Σλούκα (που έπαιξε χωρίς λόγο σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο) και έδειξε ξανά πως «ψάχνεται» σε σχήματα, πρόσωπα και προσέγγιση. Η «σταθερά» του Γιώργου Πρίντεζη και μία μικρή βελτίωση στην κυκλοφορία θα μπουν στα θετικά για τον έμπειρο τεχνικό.

39΄

Ήταν κακός στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στα κρίσιμα... καθάρισε: Με το σκορ στο +4 για τον Ολυμπιακό, ο Χάρισον πήρε την μπάλα, μπήκε στη ρακέτα, σκόραρε και επέτρεψε στην ομάδα του να πάρει «μαξιλαράκι» 6 πόντων, που φυσικά ήταν καθοριστικό για τη νίκη των «ερυθρόλευκων».

6’ 5 - 8
8’ 7 - 17
10’ 12 - 22
Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς κακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για το καλάθι του Ολυμπιακού. Για περίπου πέντε λεπτά, οι «πράσινοι» έμειναν στο μηδέν και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς πάντως να είναι εντυπωσιακοί ή... άνετοι στο παρκέ. Το 0-6 και το 2-8 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν την εικόνα του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» μομέντουμ, αποκτώντας προβάδισμα εννιά πόντων (5-14) στο 7ο λεπτό. Ο εξαιρετικός Πρίντεζης (9π. με 4/4 σουτ) οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +12 (7-19) και ο Σπανούλης έκλεισε το δεκάλεπτο με τρίποντο για το 22-12 υπέρ των Πειραιωτών. Στα σημεία - κλειδιά της περιόδου το 33,3% (5/15) στα δίποντα και το 0% (0/5) στα τρίποντα από τους «πράσινους».
12’ 15 - 27
14’ 18 - 33
16’ 25 - 37
18’ 29 - 42
20’ 35 - 44
Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και αυτό φαινόταν ξεκάθαρα στο παρκέ: Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους (18-33, 13'), με τους Μάρτιν, Τζένκινς και Βεζένκοφ να δίνουν αυτό που πρέπει. O Παναθηναϊκός παρέμεινε... εκτός ρυθμού και χρειάστηκαν κάποια σκόρπια καλάθια από τον Κασελάκη και τον Φόστερ για να μειώσει στους δέκα (27-37, 17'), όμως ήταν εμφανές ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τα ηνία του παιχνιδιού. Οι διαφορές υπέρ του Ολυμπιακού παρέμειναν σταθερά σε αυτό το επίπεδο, με τον Κασελάκη να παίρνει επιθέσεις πάνω του και να διαμορφώνει το 35-44 του ημιχρόνου.
22’ 40 - 46
24’ 44 - 54
26’ 48 - 58
28’ 53 - 61
30’ 57 - 62
Ήταν κάτι παραπάνω από προφανές πως οι γηπεδούχοι δεν θα αφήναν το ματς να ξεφύγει περισσότερο και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έκαναν την προσπάθειά τους για να μειώσουν. Ο Παπαπέτρου ηγήθηκε, πήρε προσπάθειες από το mid-range και ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους έξι (40-46, 22΄), ωστόσο δεν είχε βοήθειες και ταυτόχρνα ο Ολυμπιακός έβρισκε απαντήσεις, κυρίως μέσω του ασταμάτητου Πρίντεζη. Παρόλα αυτά, η χαλάρωση των παικτών του Μπαρτζώκα, μαζί με κάποια λάθη του Σλούκα και δύο «δυνατά» καλάθια από Σαντ Ρος - Νέντοβιτς έφερε το «τριφύλλι» στο -5 (57-62, 30').
32’ 58 - 62
34’ 60 - 66
36’ 60 - 68
38’ 67 - 73
40’ 71 - 78
Ο... περίπατος του Ολυμπιακό μετατράπηκε άμεσα σε θρίλερ: Η ψυχολογία άλλαξε πλευρά και το «τριφύλλι» πίστεψε πλέον πως μπορεί να κυνηγήσει την ανατροπή. Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Σαντ Ρος κατέβασε την διαφορά στους 4 (60-64, 33'), όμως ο Κουβανός δεν έβρισκε σκορ σε ελεύθερα τρίποντα, γεγονός που επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να... βγάλουν άμυνες σε κομβικά σημεία. Οι «πράσινοι» έχασαν την επαφή τους με το καλάθι και ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά γερά στο παρκέ, «χτίζοντας» εκ νέου διψήφια διαφορά (60-70, 37') με σερί 6-0. Ένα μεγάλο λάθος του Έλις και το προσωρινό «ξύπνημα» του Νέντοβιτς βοήθησαν τους γηπεδούχους, που μείωσαν ξανά σ τους 4 (69-73, 38'), ωστόσο η τεχνική ποινή στον Σέρβο και ένα μεγάλο καλάθι του Χάρισον οδήγησαν το ματς στα χέρια των παικτών του Ολυμπιακού.

• 1

Το κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν κάκιστη στα πρώτα λεπτά και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να κάνει... ό,τι θέλει στο παρκέ και να «χτίσει» διψήφια διαφορά. Στη συνέχεια υπήρξε διάθεση για μάχη και για επιστροφή, αλλά ήταν πλέον αργά...

• 2

Τα ριμπάουντ. Η διαφορά ήταν μικρή (37-32), αλλά η αλήθεια του παρκέ «έδειξε» πως τα «σκουπίδια» ευνόησαν τον Ολυμπιακό και του επέτρεψαν να ανανεώσει επιθέσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν έτσι σκορ και είχαν την ευκαιρία να προστατέψουν το προβάδισμά τους.

• 3

Ο Γιώργος Πρίντεζης. Σε ένα ματς με χαμηλό τέμπο και σκορ, ο έμπειρος ψηλός εξελίθχηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή, αφού «πλήγωσε» την «πράσινη» ρακέτα, δίνοντας παράλληλα λύσεις και στα είκοσι λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Έχουμε δει και έχουμε ζήσει πολλά στα «αιώνια» ντέρμπι. Η εικόνα όμως του Γιώργου Βόβορα με τον Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ξεχωριστή και δείχνει πως η αντιπαλότητα πρέπει να μένει πάντα στις τέσσερις γραμμές του παρκέ.

15
Γιώργος Πρίντεζης
Εξαιρετικό ματς από τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού. Ο Πρίντεζης κυριάρχησε στις ρακέτες και έμοιαζε... ασταμάτητος, αφού πραγματικά σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε. Μεγάλο παιχνίδι από τον έμπειρο ψηλό, που ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος του διπλού της ομάδας του στο ΟΑΚΑ.

28
Κίφερ Σάικς
Μοιάζει λίγο άδικο, αφού δεν έχει κλείσει ούτε εβδομάδα στο «πράσινο» ρόστερ, ωστόσο ο Κίφερ Σάικς ήταν ο χειρότερος παίκτης του παρκέ. Ήταν δικαιολογημένα εκτός κλίματος, αλλά δεν μπόρεσε να βρει σκορ και σε δικές του φάσεις (με ελεύθερο τρίποντο για παράδειγμα), ενώ δεν βοήθησε καθόλου στο κομμάτι της οργάνωσης και της άμυνας.

14
Σάσα Βεζένκοφ
Αθόρυβος, αλλά άκρως ουσιαστικός. Ο Βεζένκοφ ήρθε από τον πάγκο και έδωσε ενέργεια στην ομάδα του, μαζί με εύκολους πόντους, ριμπάουντ και καλή παρουσία σε άμυνα και επίθεση. Χωρίς αμφιβολίς, ο «X-Factor» του πρώτου «αιώνιου» ντέρμπι της σεζόν.

Οι δυο πρώτοι διαιτητές δεν έπαιξαν κανένα ρόλο κι είχαν εξαιρετική διαιτησία με ίδια κριτήρια. Ο τρίτος διαιτητής, ο Γάλλος Τζόζεφ Μπισάνγκ έδωσε όλα τα κρίσιμα σφυρίγματα στον Ολυμπιακό. Χαρακτηριστικό είναι το καθαρό επιθετικό φάουλ του Βεζένκοφ στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού που έγινε καλάθι, ενώ υπάρχει φάουλ του Μακίσικ στο τρίποντο του Νέντοβιτς στο τελευταίο λεπτό που μετατράπηκε σε τεχνική ποινή βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή.