Η Βίρτους χρειάστηκε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 59-45) για να καταβάλει με 86-69 την αντίσταση της Ντινάμο Σάσαρι, η οποία στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά με 38-39. Με τη νίκη της η Βίρτους ανέβηκε στο 22-6 παραμένοντας στην κορυφή και στο ματς είχε πρώτους σκόρερ τους Τορνίκε Σενγκέλια (18π.), Τζόρνταν Μίκι (14π.), Κάιλ Ουίμς (12π.). Για τη Σάσαρι (16-12, 4η θέση) ξεχώρισε επιθετικά ο Εϊμάντας Μπέντζιους με 19 πόντους.

Η Αρμάνι Μιλάνο μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο (14-21) ανέβασε ρυθμούς και επιβλήθηκε της Μπενετόν Τρεβίζο με 92-78, για να βρεθεί στο 21-7 ακολουθώντας κατά πόδας τη Βίρτους στη βαθμολογία. Κορυφαίος των νικητών ο Γιοχάνες Βόιτμαν με 21 πόντους, ο Σαμπάζ Νέιπϊερ είχε 11 πόντους, ενώ από την Μπενετόν (11-17, 11η θέση), ο Ίκε Ιροέγκμπου πέτυχε 19 πόντους.

Ιταλία: Συνέχισαν με εύκολες νίκες οι πρωτοπόρες Βίρτους και Αρμάνι