Η Ένωση επέστρεψε στα τρίποντα μετά τη νίκη της με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης για την ένατη αγωνιστική. Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου έφτασε τους 13 βαθμούς όσους και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ο Ηρακλής που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την επόμενη αγωνιστική στο κλειστό της Μίκρας.

Η Κομοτηνή από την άλλη έμεινε στους 5 βαθμούς. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Παναθηναϊκό σε ακόμη μία δύσκολη αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε και έχασε το πρώτο σετ ωστόσο στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και πήρε τη νίκη. Θυμίζουμε ότι στον πρώτο γύρο η Κομοτηνή επικράτησε με 3-1 σετ στην μοναδική της νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο μπλοκ με 16 έναντι 10 και στο σερβίς όπου βρήκε 5 άσους έναντι τριών. Οι γηπεδούχοι είχαν πάνω από 50% στην επίθεση και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Στοΐλοβιτς με 18 πόντους, ενώ η Ένωση πήρε σημαντική βοήθεια από τους δύο ακραίους Ιμπραχίμοβ (14π.) και Λάππα (11π.) αλλά και τους κεντρικούς Χαραλαμπίδη και Κανέλλου που ολοκλήρωσαν το ματς διψήφιοι.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-14, 25-21) 101΄.

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Σελαφζούν 9 (6/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 3 (3/8), Στοΐλοβιτς 18 (16/30, 2 άσσοι, 95%υπ., 95%αρ.), Κανέλλος 10 (4/8, 6 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 14 (10/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 61%αρ.) / Γκαράς (λ. – 76%υπ., 65%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 11 (10/16, 1 άσσος).

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 7 (4/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 58%αρ.), Δαλδαβερένης, Φερέλ 11 (8/14, 3 μπλοκ), Σεφτσόφ 20 (19/43, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 14 (12/28, 2 άσσοι, 71%υπ., 55%αρ.), Χριστόφας 10 (6/10, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Μαρούλης, Καβαραζής, Μπουφίδης, Μπανιώτης.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Σωτήρης Δρίκος είπε: «Είναι η πρώτη νίκη της ΑΕΚ μετά από καιρό. Κάθε νίκη είναι σημαντική για πολλούς λόγους ειδικά όταν έρχεται απέναντι σε μία μαχητική ομάδα και ενώ εμείς έχουμε πολλά προβλήματα να λύσουμε. Κάναμε αλχημίες για να πάρουμε αυτό το τρίποντο. Γενικά έγινε καλό παιχνίδι με εξαίρεση το 1ο σετ. Βελτιωθήκαμε και χάρις την εμπειρία του Λάππα και των δύο πασαδόρων μας πήραμε τη νίκη. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε».

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Κάναμε καλό ξεκίνημα αλλά δεν καρατήσαμε την σταθερότητα μας. Φτάσαμε κοντά για ένα θετικό αποτέλεσμα που θα μας βοηθούσε κυρίως στην ψυχολογία καθώς η παραμονή μας θα κριθεί στα πλέι άουτ».

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

ΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΑΟ Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-21, 25-20, 202-5, 19-25, 18-16)

ΑΕΚ - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 3-1 (23-25, 25-18, 25-14, 25-21)

Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ηρακλής Πετ. 2015 3-0 (25-14, 25-21, 25-18)