• 35΄ Καμαρά
  • 93΄ Φαμπιάνο
Κοκκινες καρτες
  • 45΄ Καμαρά

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ βρίσκεται από απόψε ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του στην «καυτή» Λεωφόρο απέναντι στον Αρη (1-0) χάρη σε γκολ του Μπαρτ Σένκεφελντ με κεφαλιά από το πρώτο ημίχρονο (28’).

Το τριφύλλι παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στα πλέι οφ και ταυτόχρονα κατέκτησε μία πολύτιμη νίκη απέναντι σ’ έναν βασικό ανταγωνιστή του για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, σε ματς με χαρακτήρα «εξάποντου», κάνοντας μεγάλο βήμα για την επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Αμφότερες οι ομάδες αποφάσισαν να πιέσουν ψηλά και να δυσκολέψουν το χτίσιμο του παιχνιδιού και σε ένα βαθμό τα κατάφεραν καθώς η πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του αγώνα προέκυψε στο 20ο λεπτό από τον Παναθηναϊκό.

Στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο ο Βέλεθ έκανε μεγάλη διαγώνια μπαλιά προς τον Γκατσίνοβιτς που εκμεταλλεύτηκε το χώρο και έβγαλε ιδανική παράλληλη σέντρα στον Παλάσιος, ο οποίος έπιασε με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουέστα.

Η φάση αυτή αύξησε την επιθετικότητα του τριφυλλιού που κατάφερε να ανοίξει το σκορ οκτώ λεπτά αργότερα.

Ο Αϊτόρ εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο φάουλ στην καρδιά της άμυνας του Αρη και ο προωθημένος Σένκεφελντ με κεφαλιά προς τα πίσω από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 28’ (1-0) μέσα σε πανδαιμόνιο.

Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και την ίδια στιγμή ο Καμαρά έκανε ένα απρόσμενο δώρο.

Δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τρία λεπτά (42’, 45’) και άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα της Θεσσαλονίκης για ένα ολόκληρο ημίχρονο, με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός άνοιξε και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Στο 50’ ο Αϊτόρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Μπράμπετς στη μικρή περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε πάνω στον αμυντικό του Αρη και πέρασε κόρνερ.

Στο 54’ ο Γκάνεα έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ που πέρασε άουτ, από πάσα του Γκάμα, στην πρώτη ευκαιρία του Αρη στο ματς, που δύο λεπτά μετά απείλησε ξανά με τον Μαντσίνι να κάνει πλασέ από τη μικρή περιοχή και τον Μπρινιόλι να σώζει (56’).

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 59’ με τον Κουέστα να αποκρούει το σουτ του Αϊτόρ, ενώ στο 65’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι.

Ο Ιτούρμπε το είχε πάρει προσωπικά και κρατούσε μόνος του τον Αρη μέσα στο ματς, πλην όμως οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο και υπερασπίστηκαν εύκολα το προβάδισμά τους στο σκορ μέχρι το φινάλε του ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (81’ Κουρμπέλης), Παλάσιος (81’ Βιτάλ), Γκατσίνοβιτς (30’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (89’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (89’ Καρλίτος).

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος / 4-4-2): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (84’ Σούντγκρεν), Ματίγια, Ντουκουρέ (62’ Εντιαγέ), Σάσα (31’ Ιτούρμπε), Γκάμα (62’ Πάλμα), Μαντσίνι (84’ Γκαρσία), Καμαρά.

Γίνε Πρόεδρος: Σένκεφελντ.
Ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός ήταν αυτός που έκρινε το νικητή απόψε στη Λεωφόρο, βάζοντας το κερασάκι σε μία επιβλητική εμφάνιση στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, όπου μαζί με τον Βέλεθ συνέθεσαν ένα καθόλα αξιόπιστο δίδυμο από πάσα άποψη.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ιτούρμπε.
Μπορεί να βρίσκεται στην πλευρά των ηττημένων, αλλά ο εξτρέμ του Αρη ήταν απολαυστικός στο δεύτερο ημίχρονο και έδινε την εντύπωση ότι κρατούσε μόνος του τους Θεσσαλονικείς στο ματς. Εξαιρετική εμφάνιση.

Lockdown: Καμαρά.
Εχασε το μυαλό του στο 42’ και μέσα σε τρία λεπτά κατάφερε να αντικρίσει και δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Τεράστια η απερισκεψία του, έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Ενα βίντεο - χίλιες λέξεις

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):
O Αζέρος Αλιγιάρ Αγκάγιεφ είχε κακή διαιτησία, με πολλές λάθος αποφάσεις ακόμα και σε εξόφθαλμες περιπτώσεις άουτ και κόρνερ. Παρά ταύτα τα φαλτσοσφυρίγματά του δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα.

Πόση αλήθεια αντέχεις;
Ο Παναθηναϊκός ήταν δίκαιος νικητής, έχοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με γκολ και δοκάρι και ένα μέτριο δεύτερο, όπου διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και εν τέλει κατέκτησε αυτό που ήθελε χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Η Λεωφόρος ήταν και πάλι «καμίνι» και έσπρωξε προς τη νίκη τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς, ενώ ο Αρης πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο με μπροστάρη τον Ιτούρμπε παρά το «εγκληματικό» λάθος του Καμαρά που τον άφησε με παίκτη λιγότερο από το 45’.

Παναθηναϊκός - Αρης 1-0