• 34΄ Σκαρντοβέλι Βάντερσον
  • 63΄ Σκόνδρας Γιάννης
Κοκκινες καρτες
  • 59΄ Μπεχαράνο Ντάνι

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται από απόψε ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του επί της Λαμίας στο ΟΑΚΑ με 2-0, έχοντας ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο και σαφώς καλύτερη εικόνα στο δεύτερο οπότε και κλείδωσε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το τριφύλλι λυτρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Χατζηγιοβάνη (44’), με πέναλτι που κέρδισε  ο ίδιος από τρομερή μπαλιά του Νούνες και ξέσπασε στο δεύτερο με κορυφαίο τον Περέα που αναστάτωσε την άμυνα της Λαμίας και πέτυχε το δεύτερο γκολ που κλείδωσε το τρίποντο (82’).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς και μέχρι το πρώτο ημίωρο το θέαμα ήταν κακό και οι υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες μηδαμινές.

Ο Παναθηναϊκός είχε με την κατοχή της μπάλας αλλά αυτή ήταν φλύαρη και ως μοναδικός τρόπος ανάπτυξης ήταν οι αλλαγές παιχνιδιού του Μπουζούκη για την απομόνωση του Χατζηγιοβάνη, με τη Λαμία να έχει εξαιρετική τακτική συμπεριφορά πίσω από τη μπάλα και γρήγορες επιστροφές.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν σαφώς λιγότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους (61-39 υπέρ του Παναθηναϊκού), πλην όμως ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες τελικές στο πρώτο ημίχρονο (τέσσερις έναντι μίας των πράσινων) και τις μεγαλύτερες απειλές στο συγκεκριμένο διάστημα του ματς (31’ και 38’).

Μία εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού του Νούνες ωστόσο στο 43’ και ένα ακόμη καλύτερο κοντρόλ του Χατζηγιοβάνη, που εν συνεχεία ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Λαμίας, άλλαξαν τα δεδομένα.

Ο ίδιος ο μεσοεπιθετικός του «τριφυλλιού» ανέλαβε την εκτέλεση και με αριστοτεχνικό χτύπημα έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται, χάρη σε μία καλή στιγμή, στο σκορ (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και δημιούργησε δύο καλές στιγμές στο πρώτο τέταρτο ενόσω η Λαμία υποχρεώθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο εξαιτίας σωστής αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπεχαράνο (60’).

Το «τριφύλλι» απώλεσε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει το ματς στο 73’ αλλά ο Θεοδωρόπουλος διόρθωσε το λάθος του και απέκρουσε το σουτ του Μακέντα.

Ο,τι δεν έκανε ο Ιταλός φορ, το έκανε στο 82’ με αριστερό «κεραυνό» ο Περέα διαμορφώνοντας το 2-0, ενώ στο 87’ ο Κουρμπέλης είχε δοκάρι σε κεφαλιά.

• 9

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, ξεκινώντας τον Νούνες ως αμυντικό μέσο δίπλα στον Κουρμπέλη και τον Αποστολάκη στη δεξιά πλευρά της άμυνας. Στο δεύτερο ημίχρονο αντικατέστησε τον Ζαχίντ με τον Περέα, κίνηση που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο ματς.

• 9

Ακης Μάντζιος Ο προπονητής της Λαμίας παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1, δίνοντας έμφαση στο χώρο της μεσαίας γραμμής και επιλέγοντας να περιμένει πίσω από τη μπάλα πρεσάροντας στη μεσαία ζώνη για να βγει στο επιθετικό τρανζίσιον. Η αποβολή του Μπεχαράνο ανέτρεψε τα πλάνα του και δυσκόλεψε το έργο του.

43'

Η φάση του 43ου λεπτού, με την μεγάλη μπαλιά του Νούνες και το εξαιρετικό κοντρόλ του Χατζηγιοβάνη που κατόπιν κέρδισε το πέναλτι από τον Θεοδωρόπουλο, υπήρξε καταλυτική στην έκβαση του ματς.

• 31’

Ο Τουράμ βλέπει την κίνηση του Ρόμανιτς και του δίνει τη μπάλα στο χώρο, αυτός τη γυρίζει παράλληλα, αλλά ο Ινσούα αποκρούει σωτήρια προ του Βασιλόγιαννη.

• 38’

Ατομική ενέργεια του Σκόνδρα και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Διούδης αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 43’

Τρομερή μπαλιά του Νούνες στον Χατζηγιοβάνη, που κατεβάζει υπέροχα τη μπάλα και στη συνέχεια ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο. Ο διαιτητής δίνει σωστά το πέναλτι.

• 44’

ΓΚΟΛ! Ο Χατζηγιοβάνης αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της αντίπαλης εστίας (1-0).

• 51’

Ο Νούνες δίνει ωραία τη μπάλα στον Μπουζούκη που σουτάρει από το ύψος της περιοχής πάνω από τα δοκάρια.

• 58’

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, ο Κουρμπέλης δεν βρίσκει για λίγα εκατοστά τη μπάλα κι αυτή καταλήγει στον Περέα που στρώνει στον Κολοβέτσιο, το σουτ του οποίου κοντράρει και περνάει κόρνερ.

• 73’

Τρομερό πρέσινγκ του Περέα στον Αντέτζο που μπερδεύεται με τον Θεοδωρόπουλο, ο οποίος στρώνει τη μπάλα στον Μακέντα. Το σουτ του Ιταλού ωστόσο αποκρούει σωτήρια ο ίδιος.

• 82’

ΓΚΟΛ! Ο Αποστολάκης βάζει την κόντρα και τροφοδοτεί τον Περέα, που αδειάζει τον Πλιάτσικα και με αριστερό δυναμίτη «γράφει» το 2-0.

• 87’

Εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, ο Περέα στρώνει στον Κουρμπέλη, η κεφαλιά του οποίου βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

• 1

Η εξαιρετική μπαλιά του Νούνες και το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε υποδειγματικά ο Χατζηγιοβάνης στην πρώτη τελική του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και σε κομβικό σημείο (44’) στον αγώνα.

• 2

Η αποβολή του Μπρεχαράνο μόλις συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα, έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στο ματς καθώς τροποποίησε τις αριθμητικές ισορροπίες.

• 3

Η είσοδος στο δεύτερο ημίχρονο του Περέα (51'), έδωσε άλλη πνοή στο επιθετικό τρίτο του Παναθηναϊκού και ταυτόχρονα «κλείδωσε» την πολύτιμη νίκη του.

Κώστας Κότσαρης, Χρίστος Σέχου και Βαγγέλης Θεοχάρης μαζί με τον Πανάθα, μοίρασαν πλατιά χαμόγελα στους μικρούς φίλους του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, χαρίζοντας πανέμορφες εικόνες.

19
Χουάν Χοσέ Περέα
Μπορεί να μπήκε στο 51ο λεπτό του ματς, αλλά ο 19χρονος Κολομβιανός επιθετικός ήταν αυτός που άλλαξε το ρυθμό του ματς και έδωσε άλλη πνοή στον Παναθηναϊκό. Επιπλέον, με το γκολ του κλείδωσε το πολύτιμο τρίποντο.

16
Ντάνι Μπεχαράνο
Η απερισκεψία του να πάει με τους αγκώνες σε εναέρια μονομαχία με τον Μπουζούκη, ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα, κόστισε ακριβά στην ομάδα του και στην προσπάθειά της να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

30
Ζοάο Νούνες
Σπουδαίο ματς από τον Πορτογάλο αμυντικό, που έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Χατζηγιοβάνη στη φάση του πέναλτι και ήταν πολύ καλός τόσο τακτικά όσο και στον ανασταλτικό τομέα, κάνοντας με επιτυχία τη βρόμικη δουλειά.

Χωρίς το μεγάλο λάθος ο διαιτητής του ματς, είχε σωστές αποφάσεις στις φάσεις που χρειάστηκε, παρότι στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε σωστή χρήση του πειθαρχικού ελέγχου. Χωρίς λάθη οι βοηθοί του.

Κασίγιας και Ρομπέρτο Κάρλος με την επετειακή φανέλα της ΑΕΚ (pics)