Γήπεδο: «Κλεάνθης Βικελίδης», Novasports 2
  • 31' Ντάνιελ Λάρσον
  • 91' Χαβιέ Ματίγια
  • 16' Ροζέριο Τουράμ
  • 22' Βασίλης Πλιάτσικας

Η... καλή ημέρα φαίνεται από το ξεκίνημα και οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο στο παιχνίδι να προσφέρουν θέαμα χωρίς σκοπιμότητες, με την Λαμία μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης να ανοίγει το σκορ, όμως το γκολ που σημείωσε ο Τουράμ, ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον Βρέσκα μετά από διαβούλευση με το VAR, αφού ο επιθετικός της Λαμίας ήταν εκτεθειμένος.

Στο 5ο λεπτό ήρθε η... απάντηση του Άρη με τον Λάρσον να δοκιμάζει το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ, όμως η Λαμία τελικά «πάγωσε» το Κλ. Βικελίδης, αφού ο Τουράμ με εκπληκτική ατομική ενέργεια ξέφυγε από το μαρκάρισμα και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Τσιλιγγίρη, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας των «κιτρινόμαυρων».

Μετά το γκολ της Λαμίας, ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να γίνεται επικίνδυνος επιθετικά, με τον Λάρσον στο 31' να εκμεταλλεύεται την πάσα του Γκάμα και με ψύχραιμο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην ήδη όμορφη αναμέτρηση.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μάλιστα, τα αίματα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων... άναψαν μετά από μαρκάρισμα του Σκόνδρα στον Ντιγκινί, όμως το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου ηρέμησε τα πνεύματα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως η Λαμία έκλεινε σωστά τους χώρους προς την εστία της, μη επιτρέποντας επικίνδυνες καταστάσεις από την πλευρά των «κιτρινόμαυρων», που απειλούσε με μακρινά σουτ.

Στο 66' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Άρη, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Θεοδωρόπουλου και στην επαναφορά ο Μπα βρήκε το δοκάρι, με τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων» να μην πιστεύουν την ευκαιρία που χάθηκε.

Ο υψηλός ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε, με τον Άρη να ψάχνει με περισσότερη ένταση το γκολ της νίκης, όμως οι παίκτες της Λαμίας με σωστή τακτική προσέγγιση απομάκρυναν κάθε πηγή κινδύνου από τα καρέ τους, κρατώντας το πολύτιμο για αυτούς 1-1.

Στο 80ο λεπτό ο Άρης έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία, όταν ο Μαρτίνεζ μπήκε στην περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Λάρσον, όμως δεν πρόλαβε την μπάλα, με τους αμυντικούς της Λαμίας να απομακρύνουν τον κίνδυνο, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Βρέσκα, να βρίσκει τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

• 10

Ο Μίχαελ Ένινγκ διατήρησε για ακόμα ένα παιχνίδι το 4-2-3-1, αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Ιντέγε με τον Λάρσον. Η ομάδα του δεν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Γερμανού τεχνικού έδειξε αντίδραση και ισοφάρισε στο 31'. Οι «κιτρινόμαυροι» μάλιστα θα μπορούσαν να έχουν πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης αλλά το δοκάρι σταμάτησε τον Μπα στο 68'.

• 9

Με 4-2-3-1 παρέταξε την Λαμία ο Άκης Μάντζιος, με τον Έλληνα τεχνικό να κλείνει τους χώρους στα ατού του Άρη, αποδιοργανώνοντας τους «κιτρινόμαυρους», ενώ δικαιώθηκε για την επιλογή του να βάλει τον Τουράμ στην κορυφή της επίθεσης. Στο δεύτερο ημίχρονο προχώρησε σε κίνηση-ματ με την είσοδο του Βύντρα στον αγωνιστικό χώρο, θωρακίζοντας ακόμη περισσότερο την άμυνά του.

16'

Το τέρμα του Ροτζέριο Τουράμ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού, έβαλε την Λαμία σε ρόλο οδηγού και ανάγκασε τον Άρη να ψάχνει την ανατροπή.

• 3’

Ο Τουράμ βρήκε δίχτυα για την Λαμία αλλά το τέρμα του βραζιλιάνου επιθετικού ακυρώθηκε από το VAR καθώς ήταν εκτεθειμένος.

• 5’

O Λάρσον πάτησε στην περιοχή της Λαμία και επιχείρησε να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο από πλάγια θέση αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

• 16’

ΓΚΟΛ για την Λαμία! Ο Τουράμ με πολύ ωραία ενέργεια πέρασε τον Βέλεθ μέσα στην περιοχή και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Τσιλιγγίρη, κάνοντας το 0-1.

• 31’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Γκάμα γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής της Λαμίας και ο Λάρσον πλάσαρε με ψυχραιμία τον Θεοδωρόπουλο, κάνοντας το 1-1.

• 36’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια από καλή θέση, αλλά το σουτ του Ισπανού χαφ έφυγε, λίγο πιο πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

• 38’

Μακρινό σουτ του Ρόουζ, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει δίπλα από την εστία του Θεοδωρόπουλου

• 48’

Σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Κόρχουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ

• 67’

Δοκάρι για τον Άρη με τον Θεοδωρόπουλο να είναι εξουδετερωμένος και τον Αμπού Μπα να σημαδεύει το δοκάρι της Λαμίας.

• 72’

Ο Μαντσίνι πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Φραν Βέλεθ, ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

• 82’

Ο Ματίγια έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία Λαμίας με το 1-1 να παραμένει.

• 1

Ο Άρης δεν... πάγωσε από το γρήγορο γκολ της Λαμίας και αντέδρασε. Η ωραία ενέργεια του Φετφατζίδη στο 31ο λεπτό και η συνεργασία του Γκάμα με τον Λάρσον έφεραν το ματς στα ίσια, με τους «κιτρινόμαυρους να απαντάνε γρήγορα.

• 2

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λαμία άλλαξε το σχηματισμό της, βάζοντας στο παιχνίδι τον Βύντρα στη θέση του Τιρόνε. Με αυτήν του τη κίνηση ο Απόστολος Μάντζιος ενίσχυσε τα μετόπισθεν, μπλοκάροντας σε μεγάλο βαθμό τον Άρη.

• 3

Στο 68ο λεπτό ο Άρης... άγγιξε το 2-1 με τον Θεοδωρόπουλο να χάνε τη μπάλα μετά από την σέντρα-σουτ του Ματίγια αλλά ο Αμπού Μπα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, σημαδεύοντας το δοκάρι του πορτιέρε της Λαμίας.

Οι φίλοι του Άρη ανάρτησαν πανό για τους σεισμόπληκτους της Αλβανίας, αποδεικνύοντας πως η αλληλεγγύη δεν γνωρίζει από σύνορα.

9
Τουράμ
Ο επιθετικός της Λαμίας έδειξε τις διαθέσεις του από πολύ νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό βρήκε δίχτυα ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε για οσφάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, με μια εξαιρετική ενέργεια απέφυγε τον Βέλεθ και πλάσαρε υποδειγματικά τον Τσιλιγγίρη, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

98
Μπα
Ο Αμπού Μπα δεν ήταν ιδιαίτερα αρνητικός στη μεσαία γραμμή του Άρη, ωστόσο στο 68΄ σπατάλησε την μεγαλύτερη ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων» όταν η μπάλα του στρώθηκε μετά την ασταθή επέμβαση του Θεοδωρόπουλου αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι .

10
Λάρσον
Ο Σουηδός επιθετικός κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Ιντέγε στην κορυφή της επίθεσης. Προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Λαμίας με ατομικές προσπάθειες και στο 31ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το γύρισμα του Γκάμα έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Ο Γεώργιος Βρέσκας και οι βοηθοί του δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στον έλεγχο του ματς, αφού η εξέλιξη του αγώνα τους βοήθησε να κυλήσει χωρίς... προβλήματα. Σωστή η απόφαση, μετά από διαβούλευση με το VAR, να ακυρωθεί ως οφσάιντ το γκολ του Τουράμ, αφού ο Βραζιλιάνος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος.

Παναιτωλικός: Χάνει για λίγες εβδομάδες τον Σενγκέλια με διάστρεμμα