• 55' Ματίας Γιόχανσον
  • 67' Μπαρτ Σένκεφελντ
  • 76' Εμανουέλ Ινσούα
  • 90+4 Σωκράτης Διούδης

Αυτό κι αν ήταν ντέρμπι! Κόντρα στα προγνωστικά που τον είχαν καταδικασμένο και παρά το γεγονός ότι διανύει μία από τις δυσκολότερες περιόδους της ιστορίας του ο Παναθηναϊκός ήταν, είναι και θα είναι… σύλλογος μεγάλος, κι όχι μόνο έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ αλλά χρειάστηκε ένα πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 90+11’ για να διασώσει το αήττητο σερί του στην αποψινή χορταστική ισοπαλία (2-2) των δύο ομάδων στο γήπεδο της Τούμπας. Πρέπει, πάντως, να σημειωθεί πως υπάρχουν παράπονα από την πλευρά του τριφυλλιού καθώς η παράβαση έγινε αφού είχαν συμπληρωθεί και τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Από το ξεκίνημα του ντέρμπι ήταν φανερό ότι ο Παναθηναϊκός εξέπληξε στον ΠΑΟΚ με τον τρόπο που προσέγγισε το ντέρμπι και δη με την τακτική επιλογή του Δώνη να πιέσει ψηλά στο αμυντικό του τρίτο τον «Δικέφαλο» και να τον κοιτάξει ποδοσφαιρικά στα μάτια.

Οι «πράσινοι» εγκλώβισαν στο πρώτο ημίχρονο το χτίσιμο του παιχνιδιού των γηπεδούχων με το ασφυκτικό πρέσινγκ που εφάρμοσαν και είναι χαρακτηριστικό ότι τις περισσότερες φορές ο τερματοφύλακας Ζίβκοβιτς αναγκάζονταν να διώξει τη μπάλα με μακρινές μεταβιβάσεις.

Η βαθμολογική διαφορά των δύο αντιπάλων δεν φαινόταν έπ’ ουδενί στο χορτάρι της Τούμπας, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του ρυθμού με την κατοχή της μπάλας να είναι υπέρ του (47%-53%) και το πάθος των παικτών του για κάθε μπάλα να είναι εξόφθαλμο.

Ως συνέπεια του παραπάνω γεγονότος ήταν να κλείσει το πρώτο μισό του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο σκορ, ανεξαρτήτως εάν το γκολ προέκυψε από ένα τραγικό του Ανχελ Κρέσπο που γύρισε… χαλαρά τη μπάλα προς τον Ζίβκοβιτς στο 44’, μη περιμένοντας ότι ο Ζαχίντ θα κυνηγήσει τη φάση από την μπαλιά στο χώρο του Γιόχανσον.

Ο Ζαχίντ όχι μόνο μπήκε «σφήνα» στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ αλλά τσίμπησε ιδανικά τη μπάλα πάνω στην έξοδό του και εν συνεχεία την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φερέιρα προέβη σε διπλή αλλαγή (Βιεϊρίνια αντί Λημνιού και Καντουρί αντί Στοχ) και στο 64’ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Ακπομ αντί του Αουγκούστο.

Ενα λεπτό αργότερα (65’) ο ΠΑΟΚ, που είχε κλείσει τον Παναθηναϊκό στα καρέ του από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε στην ισοφάριση με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ του αρχηγού του Βιεϊρίνια (1-1).

Ο Δώνης «απάντησε» με τροποποίηση του σχηματισμού σε 3-5-2 για το τελευταίο 20λεπτο του ματς, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει την πολιορκία του και να έχει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 77’ σε κεφαλιά του Μάτος που τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Διούδη.

Στο 87’ ο Διούδης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ και Ιγκανσον και στην αντεπίθεση ο Ινσούα έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Μακέντα που βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς και δεν λάθεψε, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (1-2).

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τη φάση του 90+6’ και πρωταγωνιστές τους Κουρμπέλη και Κρέσπο εντός περιοχής να οδηγεί τον διαιτητή στο VAR. Η απόφασή του για πέναλτι έφερε τον Βιεϊρίνια απέναντι στον Διούδη.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών στο 90+11’ ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.

• 9

Σε σκακιέρα μετατράπηκε το β΄ημίχρονο για τον Αμπέλ Φερέιρα. Ο Πορτογάλος έδωσε για τρίτο σερί παιχνίδι φανέλα βασικού σε Στοχ αλλά ο Παναθηναϊκός διάβασε εξαιρετικά τον ΠΑΟΚ, μπλόκαρε τα ατού του και σε συνδυασμό με το γεγονός πως οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ενέργεια από τον άξονα, δικαιολογημένα ο Πορτογάλος έριξε Βιεϊρίνια δεξιά και Ελ Καντουρί αριστερά στο β΄. Με το δείκτη του σκορ στο 0-1, ο Φερέιρα τα έπαιξε όλα γι΄όλα με φουλ επίθεση και δίδυμο στα χαφ Ελ Καντουρί - Μίσιτς, Μπίσεσβαρ αριστερά και Βιεϊρίνια δεξιά, έχοντας στην κορυφή Σφιντέρσκι - Άκπομ.

• 9

Ίσως το μεγαλύτερο μερίδιο για τη σημερινή εξαιρετική εμφάνιση του Παναθηναϊκού, το έχει ο Γιώργος Δώνης. Ο Έλληνας τεχνικός διάβασε πολύ σωστά το ματς, αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ παρατάσσοντας μία ομάδα που δεν ήθελε μόνο να αμυνθεί αλλά να παίξει καλό ποδόσφαιρο και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να απειλήσει παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Με τις αλλαγές του θέλησε να κρατήσει το υπέρ του Παναθηναϊκού αποτέλεσμα, χωρίς όμως να πάρει πολλές βοήθειες από Περέα και Κολοβέτσιο.

100'

Η φάση στην οποία ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό. Ο Κουρμπέλης έκανε πέναλτι στον Κρέσπο, ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και ο αρχηγός του Δικέφαλου του Βορρά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

• 3’

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Μακέντα να γυρίζει στον Δώνη που έκανε αμέσως το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

• 15’

Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μίσιτς να κάνει ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και να στέλνει την μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

• 32’

Σουτ του Στοχ, μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ο Διούδης.

• 44’

ΓΚΟΛ! Ο Κρέσπο κάνει τραγικό λάθος, ο Ζαχίντ έκλεψε την μπάλα, την πέρασε πάνω από τον Ζίβκοβιτς και την έστειλε στα δίχτυα.

• 64’

Κεφαλιά του Άκπομ λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, έδιωξε εντυπωσιακά ο Διούδης.

• 65’

ΓΚΟΛ! Μετά από διώξιμο του Γιόχανσον η μπάλα φτάνει στον Βιεϊρίνια που με πολύ όμορφο σουτ δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη.

• 77’

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μάτος να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι του Διούδη.

• 87’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Διούδη να σώζει με τα πόδια την προσπάθεια του Ίνγκασον.

• 88’

ΓΚΟΛ! Ο Μακέντα φεύγει μόνος του στην κόντρα από εξαιρετική κάθετη του Ινσούα, πλασάρει σωστά τον Ζίβκοβιτς και δίνει και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

• 100’

ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κουρμπέλη στον Κρέσπο και ο Βιεϊρίνια το εκτελεί εύστοχα για να γράψει το τελικό 2-2.

• 1

Το διάβασμα του παιχνιδιού από πλευράς Δώνη έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβασή του. Ο Έλληνας τεχνικός του Παναθηναϊκού κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ, παρατάσσοντας μία ομάδα που βγήκε για να παίξει ποδόσφαιρο και όχι απλά να αμυνθεί. Έτσι, ο Δικέφαλος του Βορρά σε όλο το πρώτο ημίχρονο έδειξε αδυναμία στο να μπορέσει να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις για τον Διούδη.

• 2

Σε αντίθεση με προηγούμενα παιχνίδια ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός. Το μεγαλύτερο ζήτημα για τους παίκτες του Δώνη έως και σήμερα, ήταν πως δεν είχαν τρόπο να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν με αποτέλεσμα να μην φτάνουν στη νίκη. Κόντρα στον ΠΑΟΚ, ωστόσο, οι πράσινοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα και στις δύο τελικές προς την αντίπαλη εστία.

• 3

Το αχρείαστο πέναλτι που παραχώρησε ο Δημήτρης Κουρμπέλης στις καθυστερήσεις... των καθυστερήσεων. Ο χαφ των πράσινων σε μία φάση που θα μπορούσε να το αποφύγει, έσπρωξε τον Κρέσπο και μέσα από την εκτέλεση του πέναλτι που υπέδειξε ο ρέφερι της αναμέτρησης, ο Αντρέ Βιεϊρίνια, έγραψε το τελικό 2-2.

Ο Λέο Μάτος σε μία σπουδαία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ σημάδεψε το δοκάρι του Σωκράτη Διούδη και στη συνέχεια... ήταν αυτό που την πλήρωσε!

20
Αντρέ Βιεϊρίνια
Ο Αντρέ Βιεϊρίνια μπήκε στο ξεκίνημα της επανάληψης και άλλαξε την ιστορία αυτής της αναμέτρησης. Τόσο με το γκολ με το οποίο ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ισοφάρισε προσωρινά, όσο και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις με την οποία χάρισε τον βαθμό στους νταμπλούχους Ελλάδος.

21
Δημήτρης Κουρμπέλης
Σε αυτό τον άχαρο ρόλο ο Δημήτρης Κουρμπέλης καθώς ο Έλληνας χαφ του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που υπέπεσε στο πέναλτι με το οποίο ο ΠΑΟΚ απέσπασε την ισοπαλία στο ντέρμπι. Ο αρχηγός του τριφυλλιού είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι αλλά αυτή η φάση τον φέρνει σε αυτή εδώ τη θέση.

5
Μπαρτ Σένκεφελντ
Εξαιρετική παρουσία από τον Μπαρτ Σένκεφελντ σε αυτό το σπουδαίο ντέρμπι της Τούμπας. Ο Ολλανδός ήταν κυρίαρχος στις περισσότερες μονομαχίες και ήταν από τους βασικούς λόγους που ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε παρά σε λίγες περιπτώσεις να απειλήσει την εστία του Σωκράτη Διούδη.

Καλή διαιτησία από τον Σλοβένο Βίντσιτς που ορθά καταλογίζει πέναλτι στο μαρκάρισμα του Κουρμπέλη στον Κρέσπο. Πάντως, πρέπει να σημειωθεί πως τα παράπονα από πλευράς Παναθηναϊκού αφορούν το ότι η παράβαση γίνεται αφού έχουν συμπληρωθεί τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων. Από εκεί και πέρα, έκανε σωστή χρήση των καρτών, ενώ σωστές ήταν και οι υποδείξεις των βοηθών του.

Δούκας: «Σύγχυση λόγω ιερής υποχρέωσης παπαγαλίας των non paper»