ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
  • Πολυχρόνης Φώτιος (Πιερίας)
  • Μηνούδης Ιωάννης (Πιερίας)
  • Βασιλόπουλος Σπυρίδων (Έβρου)

Ο Ηρακλής ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 2-0 του Πανσερραϊκού στο Καυτανζόγλειο στάδιο.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα για τους Σερραίους και δεύτερη μόλις στο πρωτάθλημα, την οποία γνώρισαν και πάλι από τους Κυανόλευκους.

Γενικώς οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη ήταν καλύτετοι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας μεγάλες ευκαιρίες - κυρίως - στο πρώτο ημίχρονο για να σημειώσουν κι άλλα τέρματα με τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων Κατσικά να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις στις ευκαιρίες των Άλεξιτς και Τόμας.

Το 1-0 πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γιουμπιτάνα στο 40' με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να είναι αυτός που το κέρδισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παύλος Δερμιτζάκης προσπάθησε με τις αλλαγές του να κάνει την ομάδα πιο επιθετική, όμως ο Ηρακλής ήταν αυτός που κατάφερε να βρει και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Πατράλη να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ με ένα ευθύβολo βολέ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή.

Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στην καλύτερη στιγμή τους στο παιχνίδι και τον Ηρακλή να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη η οποία τον πήγε στους 26 βαθμούς, με τον Πανσερραϊκό φυσικά να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 43 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής παίζει με τον Παναθηναϊκό Β στην Αθήνα, ενώ ο Πανσερραϊκός έχει το ρεπό του.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ (89′ Σγούρης), Κωστούλας, Βιτλής, Σίλβα, Γιουμπιτάνα (83′ Παπαστεριανός), Κούστα (65′ Κουντουριώτης), Πατράλης, Τόμας (89′ Τότσκα), Άλεξιτς (89′ Δοϊράνλης).

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης (60′ Δεληγιαννίδης), Καρασαλίδης, Αυλωνίτης, Σοφιανός, Πεταυράκης (81′ Λυμπεράκης), Στάικος (46′ Μούργος), Κανίς (46′ Κατσαντώνης), Στίνα, Θυμιάνης, Σαΐντ (60′ Μπαΐροβιτς).

Ηρακλής-Πανσερραϊκός 2-0