ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Κορομηλάς
  • Φούφης
  • Πουρσανίδης

Το «αιώνιο» ντέρμπι επέστρεψε στο ελληνικό πρωτάθλημα ύστερα από 1.100 μέρες, αλλά οι συνήθειες δεν άλλαξαν. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για άλλη μια φορά τον μεγάλο του αντίπαλο, αυτή τη φορά επιστρέφοντας από το -14 στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου.

Οι «πράσινοι» πήγαν στο ΣΕΦ με «πληγωμένη» ψυχολογία, αλλά έσπασαν το εντός έδρας αήττητο του Ολυμπιακού με... τρελό τρόπο. Πρόκειται για μια «πράσινη» νίκη με... σφραγίδα του Δημήτρη Πρίφτη, καθώς η άμυνα ζώνης που επέλεξε ήταν αυτή που μπέρδεψε τους «ερυθρόλευκους» και τους έβγαλε από τα νερά τους. Με αυτή την νίκη οι παίκτες του κόουτς Πρίφτη έπιασαν τους «ερυθρόλευκους» στη βαθμολογία της Stoiximan Basket League (6-1 ρεκόρ) και οι δύο ομάδες θα τα... πουν στον Β' Γύρο στο ΟΑΚΑ, με φόντο το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να ελέγχουν τα πράγματα μέχρι το 34' (+12) χάρη στη σπουδαία εμφάνιση του Μουσταφά Φαλ (17π., 11ρ.) και του Σάσα Βεζένκοφ (19π., 10ρ.). Όμως, τότε μίλησε το «αφεντικό» του ελληνικού μπάσκετ, με μια συνθήκη που θύμιζε κάτι... μεταφυσικό!

Ο Παναθηναϊκός είχε 3/18 τρίποντα μέχρι το 30', αλλά έβαλε επτά «βόμβες» πίσω από τα 6,75μ. στην τελευταία περίοδο και έφερε τούμπα την αναμέτρηση, για να φύγει με ένα ακόμα διπλό από το «σπίτι» των Πειραιωτών. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν σε δαιμονιώδη κατάσταση με 24 πόντους (16π. στην 4η περίοδο), ο Ιωάννης Παπαπέτρου τον ακολούθησε (13π.), ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε και ο Λεωνίδας Κασελάκης (11π., 5ρ.).

Ξεκίνησε καλύτερα ο Ολυμπιακός, το ισορρόπησαν οι «πράσινοι» με ζώνη και Σαντ Ρος

Στο ξεκίνημα ο Κώστας Παπανικολάου είχε ξεκάθαρη αποστολή να περιορίσει τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ ο Δημήτρης Πρίφτης δοκίμασε άμυνα ζώνης, για να προφυλάξει τη ρακέτα του και να... κατεβάσει τον ρυθμό. Ωστόσο, οι Πειραιώτες υπερείχαν στα πρώτα λεπτά (10-3 στο 4' και 12-3 στο 6'), κερδίζοντας τις «μάχες» των ριμπάουντ και κρατώντας το «τριφύλλι» σε 1/6 εντός πεδιάς. Όμως, σιγά - σιγά η ζώνη έδωσε λύσεις στους νταμπλούχους Ελλάδας, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μέτρησαν 1/5 τρίποντα και το σκηνικό άλλαξε (12-10 στο 8' με 3π. του Χάουαρντ Σαντ Ρος και 14-15 στο 10' με σουτ του Νεμάνια Νέντοβιτς από τα 7,5μ.). Ο Σάσα Βεζένκοφ ξεχώριζε στο δεκάλεπτο με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Δεν είχε ρυθμό ο Σλούκας, μπροστά οι φιλοξενούμενοι με Παπαπέτρου

Το ματς είχε σταθερά χαμηλό ρυθμό, όπως θα προτιμούσε ο Πρίφτης δηλαδή, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά (22-21 στο 14'), έχοντας χάσει πολλά σουτ (3/15 3π.). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ξεσήκωσε το ΣΕΦ, καθώς πήρε το επιθετικό φάουλ του «Παπ» και στη συνέχεια έβαλε ένα τρίποντο από τη γωνία για να κάνει το 27-21. Όμως, μετά το τάιμ άουτ οι «πράσινοι» άλλαξαν ξανά την ένταση στην αμυνά τους και ισοφάρισαν γρήγορα (27-27 στο 16'). Γεγονός είναι πως στο πρώτο μέρος ο Κώστας Σλούκας δεν είχε ρυθμό (0/3 σουτ, 1ασ., 1λ. σε 12') και μαζί του δεν μπορούσε να «ξεκολλήσει» ούτε ο Ολυμπιακός. Στην αντίπερα όχθη, ο αρχηγός των νταμπλούχων έκανε ένα προσωπικό 5-0, διαμόρφωσε το 31-36 και... πίκαρε το κοινό στις εξέδρες, πριν από το 33-36 του ημιχρόνου.

Άμυνα, Βεζένκοφ, Φαλ και αλλαγή σκηνικού: στο +11 οι Πειραιώτες

Η 3η περίοδος ήταν μια εντελώς άλλη ιστορία. Οι starters του Ολυμπιακού μπήκαν αποφασισμένοι, βρήκαν ρυθμό από την άμυνά τους, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και άρχισαν να... ξεφεύγουν. Ο ασταμάτητος Μουσταφά Φαλ έδωσε το «έναυσμα» (48-43 στο 25'), ο εξαιρετικός Βεζένκοφ συνέχισε και με επιμέρους 21-7 η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά (54-43 στο 27'). Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» πλήρωσαν την αλλαγή του τρόπου που αμύνονταν, την κακή επιθετική τους λειτουργία, τα φτηνά λάθη και τα πολλά άστοχα τρίποντα (0/7 3π.). Έτσι, στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν πατήσει το... γκάζι (59-45 στο 28' και 59-48 στο 30').

Ασύλληπτος Νέντοβιτς, επτά «πράσινα» τρίποντα και διπλό - χρυσάφι του Παναθηναϊκού

Ο Νέντοβιτς και ο Παπαπέτρου προσπάθησαν να κρατησουν «ζωντανό» το σύνολο του Πρίφτη (61-55 στο 32'), αλλά το «θωρηκτό» Φαλ πήρε ξανά μπρος. Ο Γάλλος σέντερ έβαλε τρία διαδοχικά καλάθια, σταμάτησε εντυπωσιακά τον Μέικον, που δεν μπορούσε να τον περάσει με τίποτα στα πόδια και ο Ολυμπιακος ανέκτησε το «πάνω χέρι» (67-55 στο 34'). Και πάλι, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν είχε... πεθάνει και μείωσε ξανά με τον Σέρβο «μπόμπερ» και τον Έλληνα αρχηγό του (67-62). Οι τους ήταν διψήφιοι και ροκάνισαν την απόσταση μέχρι το -3 (67-64 στο 36'), για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με 2/3β. του Βεζένκοφ (69-64). Κάπου εκεί το ματς έγινε θρίλερ. Οι Πειραιώτες βρήκαν δυο τρίποντα κόντρα στη ζώνη, αλλά ο Ουόκαπ τα έστειλε στο σίδερο και με γκολ - φάουλ του φοβερού Νέντοβιτς η διαφορά πήγε και πάλι στο καλάθι (69-67). Ο Βεζένκοφ έχασε δυο βολές, ο Νέντοβιτς έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο από τη γωνία για να αλλάξει χέρια το προβάδισμα (69-70). Έπειτα, ο Φαλ πήρε ένα... χρυσό επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2β. του Ουόκαπ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (70-70 στο 38'). Με την μπάλα να ζυγίζει πολλά κιλά ο Λεωνίδας Κασελάκης βρήκε ένα σπουδαίο τρίποντο για το 70-73 και στην επόμενη φάση ο Σλούκας με 2/2β. μείωσε ξανά στον πόντο (72-73). Τι ακολούθησε; Μια νέα «βόμβα» του Νέντοβιτς, που έφτασε τους 16π. στην 4η περίοδο έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (72-76), αλλά στη συνέχεια ο ίδιος έκανε το 5ο φάουλ του (74-76 με 2/2β. του Παπανικολάου). Και πάλι, όμως, ο Πρίφτης είχε ένα ακόμα τρίποντο στη... φαρέτρα του (74-79 με τον Σαντ Ρος από τη γωνία). Ο ίδιος έπαιξε μια σπουδαία άμυνα και το λέι απ του Κασελάκη «σφράγισε» το διπλό (76-81).

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ένας από τους πιο ποιοτικούς παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο Σέρβος «μπόμπερ» είχε 8π. μέχρι το 30', αλλά έβαλε 16 πόντους στην 4η περίοδο, σκοράροντας με... κάθε τρόπο. Οι «βόμβες» του έκαναν τη διαφορά και ο Παναθηναϊκός έφυγε με το διπλό.

Γίνε Πρόεδρος: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 13 πόντους, θέλησε να... παίξει με τη ψυχολογία του κοινού στο ΣΕΦ και έκανε μια σημαντική εμφάνιση. Έπαιξε και άμυνα, όταν έπρεπε και έδειξε ηγετικά στοιχεία.

Lockdown: Εκτός ρυθμού ο Κώστας Σλούκας. Ο κορυφαίος παίκτης των Πειραιωτών έμεινε στα... ρηχά και όποτε ήταν εκείνος στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ρυθμό. Στα χαμηλά ο Σλούκας με 0/5 τρίποντα και μόλις 1 ασίστ σε 27' στο παρκέ.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Κορομηλάς, Φούφης, Πουρσανίδης δεν είχαν καλή διαιτησία στο ΣΕΦ. Για την ακρίβεια, ο Κορομηλάς και ο Φουφης, που είναι διαιτητές Euroleague, έπαιξαν ξεκάθαρα έδρα, ενώ ο Πουρσανίδης προσπάθησε να μοιράσει το καρπούζι στην μέση. Οι ρέφερι πήραν πάνω τους καθοριστικές φάσεις και είχαν λανθασμένες αποφάσεις, με αποκορύφωμα τα δύο φάουλ στο τέλος του Μέικον πάνω στον Σλούκα και το 5ο του Νέντοβιτς.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Σε τέτοια ματς τα πρόσφατα αποτελέσματα, η φόρμα και η ψυχολογία πάνε... περίπατο. Με έναν «μεταφυσικό» τρόπο ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -14 και κέρδισε ξανά τον «αιώνιο» αντίπαλο. Αν θέλουμε να δώσουμε πιο γήινη υπόσταση σε αυτό το διπλό, πρέπει να αναφερθούμε στην άμυνα ζώνης του κόουτς Πρίφτη που μπέρδεψε τους Πειραιώτες και τα μεγάλα τρίποντα του Νεμάνια Νέντοβιτς. Κακό κοουτσάρισμα από τον Γιώργο Μπαρτζώκα, που δεν μπορούσε να... ξεκολλήσει την ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-81