MENU

Γνωστό έγινε και επίσημα το πρόγραμμα της νέας σεζόν στην Euroleague. Όπως σας ενημέρωσε το SDNA νωρίτερα, το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στη 2η «στροφή» της διοργάνωσης (9/10), ενώ το ματς στο ΣΕΦ θα γίνει την 24η αγωνιστική (5/2). 

Ο Παναθηναϊκός θα κάνει πρεμιέρα στην έδρα της Χίμκι (2/10), ενώ ο Ολυμπιακός την 1η αγωνιστική θα υποδεχτεί τη Ζαλγκίρις (1/10).

Με μια πρώτη ματιά στο πρόγραμμα παρατηρεί κανείς το δύσκολο ξεκίνημα που έχει το «τριφύλλι» με 4/6 εκτός έδρας και... μάχες στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με Ολυμπιακό, Φενέρμπαχτσε και αμέσως μετά ΤΣΣΚΑ και Εφές. Είναι χαρακτηριστικό πως οι πρωταθλητές Ελλάδας μέχρι και την 8η αγωνιστική (13/11) θα παίξουν εκτός έδρας με Χίμκι, Βιλερμπάν, Μπαρτσελόνα, Ζενίτ και εντός κατά σειρά με τον Ολυμπιακό, τη Φενέρ, την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Αναντολού Εφές. 

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει ένα πιο βατό πρόγραμμα μπροστά της, το οποίο της επιτρέπει να αρχίσει τη σεζόν με ένα καλό ρεκόρ και να γεμίσει αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν εντός έδρας τη Ζαλγκίρις, την Αρμάνι και την Μακάμπι και εκτός τον Παναθηναϊκό και την Μπάγερν Μονάχου. Είναι δεδομένο, δηλαδή, πως από νωρίς θα «σημαδέψουν» ένα διπλό (αυτό στη Γερμανία) και θα προσπαθήσουν να αρχίσουν τη χρονιά με... φόρα, στο ισορροπημένο πρόγραμμα που θα βρουν μπροστά τους.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Παναθηναϊκού:

1η αγωνιστική (2/10): Χίμκι - Παναθηναϊκός
2η αγωνιστική (9/10): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
3η αγωνιστική (13/10): Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός
4η αγωνιστική (15/10): Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός
5η αγωνιστική (22/10): Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε
6η αγωνιστική (29/10): Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Παναθηναϊκός
7η αγωνιστική (6/11): Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας
8η αγωνιστική (13/11): Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές
9η αγωνιστική (17/11): Βαλένθια - Παναθηναϊκός
10η αγωνιστική (19/11): Μπασκόνια - Παναθηναϊκός
11η αγωνιστική (27/11): Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 
12η αγωνιστική (3/12): Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός
13η αγωνιστική (11/12): Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 
14η αγωνιστική (15/12): Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης
15η αγωνιστική (17/12): Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου
16η αγωνιστική (22/12): Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός
17η αγωνιστική (30/12): Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός
18η αγωνιστική (7/1): Παναθηναϊκός - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης
19η αγωνιστική (13/1): Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν
20η αγωνιστική (15/1): Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός
21η αγωνιστική (21/1): Παναθηναϊκός - Χίμκι
22η αγωνιστική (27/1): Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός
23η αγωνιστική (29/1): Παναθηναϊκός - Βαλένθια
24η αγωνιστική (5/2): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός
25η αγωνιστική (19/2): ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παμναθηναϊκός
26η αγωνιστική (26/2): Άλμπα Βερολίνου - Παναθηναϊκός
27η αγωνιστική (2/3): Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα
28η αγωνιστική (4/3): Μπάγερν Μονάχου - Παναθηναϊκός
29η αγωνιστική (11/3): Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ
30η αγωνιστική (19/3): Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας
31η αγωνιστική (25/3): Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός
32η αγωνιστική (30/3): Παναθηναϊκός - Μπασκόνια
33η αγωνιστική (1/4): Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο
34η αγωνιστική (8/4): Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Ολυμπιακού:

1η αγωνιστική (1/10): Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις
2η αγωνιστική (9/10): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
3η αγωνιστική (14/10): Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο
4η αγωνιστική (16/10): Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ
5η αγωνιστική (23/10): Μπάγερν Μονάχου - Ολυμπιακός
6η αγωνιστική (30/10): Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές
7η αγωνιστική (5/11): Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Ολυμπιακός
8η αγωνιστική (12/11): Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου
9η αγωνιστική (18/11): Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός
10η αγωνιστική (20/11): Βιλερμπάν - Ολυμπιακός
11η αγωνιστική (26/11): Ολυμπιακός - Μπασκόνια
12η αγωνιστική (3/12): ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός
13η αγωνιστική (10/12): Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός
14η αγωνιστική (16/12): Ολυμπιακός - Βαλένθια
15η αγωνιστική (18/12): Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης
16η αγωνιστική (23/12): Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
17η αγωνιστική (29/12): Χίμκι - Ολυμπιακός
18η αγωνιστική (8/1): Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου
19η αγωνιστική (12/1): Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός
20η αγωνιστική (15/1): Ολυμπιακός - Βιλερμπάν
21η αγωνιστική (22/1): Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός
22η αγωνιστική (26/1): Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός
23η αγωνιστική (28/1): Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα
24η αγωνιστική (5/2): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός
25η αγωνιστική (18/2): Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός
26η αγωνιστική (25/2): Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας
27η αγωνιστική (3/3): Μπασκόνια - Ολυμπιακός
28η αγωνιστική (5/3): Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας
29η αγωνιστική (12/3): Ολυμπιακός - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης
30η αγωνιστική (18/3): Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός
31η αγωνιστική (26/3): Ολυμπιακός  - Φενέρμπαχτσε
32η αγωνιστική (31/3): Βαλένθια - Ολυμπιακός
33η αγωνιστική (2/4): Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός
34η αγωνιστική (9/4): Ολυμπιακός - Χίμκι

Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα της regular season

SDNA Google news
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ SDNA logo ΣΤΟ GOOGLE NEWS
Ολόκληρο το πρόγραμμα της Euroleague: Αρχίζει με 4/6 εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός, λουκούμι για Ολυμπιακό!
EVENTS