ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
0 0
Περιστέρι
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Το Περιστέρι διέλυσε το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά κερδίζοντας εμφατικά με 103-74 . Η εμφάνιση της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος δεν προμήνυε αυτή την εξέλιξη, ωστόσο η τρίτη περίοδος άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Το σύνολο των Δυτικών Προαστίων κέρδισε με 14-32 επιμέρους σκορ το 3ο δεκάλεπτο, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες είχε για νίκη η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη.

Με αυτή την νίκη οι "πρίγκηπες" βελτίωσαν το ρεκόρ στο 2-3, ενώ από την αντίπερα όχθη το Μαρούσι υποχώρησε στο 1-4 παραμένοντας στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Για τους νικητές που έφτασαν στην 100άρα για πρώτη φορά την φετινή αγωνιστική περίοδο ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χαντς με 23 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (9/11 σουτ). Ο Μήτρου Λονγκ πρόσθεσε 13π. με 2/4τρ., ενώ ο Κένι Ουίλιαμς έβαλε 12π.

Από την άλλη πλευρά ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν εξαιρετικός θυμίζοντας τον παλιό καλό εαυτό του, μετρώντας 18 πόντους με 5/7 σουτ, με τον Χιλ να σημειώνει 18π. με 4/9τρ.

Ισορροπημένη πρώτη περίοδος με ασταμάτητο Ραντούλιτσα

Aργός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με το Περιστέρι να πατά καλύτερα στο παρκέ του Αγίου Θωμά (2-6 στο 2’). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, διατηρούσε το μικρό προβάδισμα, ενώ ταυτόχρονα πίεζε σε όλο το γήπεδο υποχρεώνοντάς σε λάθη το σύνολο των Βορείων Προαστίων (11-17 στο 7’). Το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη αντέδρασε και με ένα γρήγορο σερί 7-3 έκλεισε στο +1 το πρώτο δεκάλεπτο (25-24) με τον Μίροσλαβ Ραντόυλιτσα να κυριαρχεί κάτω από τις δυο ρακέτες, μετρώντας ως εκείνο το σημείο 7 πόντους.

Πάτησε γκάζι το Περιστέρι, τον… φρέναρε το Μαρούσι

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ. Το Μαρούσι με πρωταγωνιστή τον Τζούστον πήρε αέρα 5 πόντων (31-26 στο 12’) και με ένα σερί 4-12 πήρε κεφάλι στο σκορ (46-52 στο 26’) κυριαρχώντας και στις πλευρές του παρκέ. Ο Ραντούλιτσα ανέλαβε και πάλι δράση για την ομάδα, έφτασε τους 12π. με τον Χάρη Γιαννόπουλο να τον συμπληρώνει ιδανικά. Ο Έλληνας σουτέρ με δυο δικά του τρίποντα έριξε την διαφορά στον έναν (52-53 στο 29’) με το ημίχρονο να κλείνει στο + για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων (52-55).

Απίθανη 3η περίοδος για το Περιστέρι και +21

Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά υψηλό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στην αρχή της 3ης περιόδου (56-57 στο 22’). O Ραντούλιτσα συνέχιζε το δικό του… πάρτι στο ζωγραφιστό έχοντας 18 πόντους σε 17’ συμμέτοχής. Το Περιστέρι με τον Ρένφρο και τον Ουίλιαμς πήρε προβάδισμα 7 πόντων (58-65 στο 25’), το οποίο άυξησε στους 12 (58-70 στο 26’) με το Μαρούσι να μην έχει απαντήσεις σε αυτό το σερί. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε βρει επιθετικό ρυθμό ανέβασε την διαφορά στην υψίστη τιμή της +16 (64-80 στο 29) δείχνοντας να βάζει τις βάσεις για μια πολύ σημαντική νίκη. Οι «πρίγκηπες» έκλεισαν την 3η περίοδο στο +21 (66-87) και μόνο με θαύμα θα έχαναν το ροζ φύλλο αγώνα.

Εξαιρετική εμφάνιση και 100άρα για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν δεδομένο ότι δεν μπορούσαν να αλλάξουν πολλά πράγματα. Οι δυο προπονητές δοκίμαζαν σχήματα και πρόσωπα, ενώ η εξέλιξη του αγώνα τους βοήθησε να ανοίξουν και το rotation. To Περιστέρι έφτασε άνετα στην 100άρα, την πρώτη για φέτος με τρίποντο του Μήτρου Λονγκ (72-100 στο 38').

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103.