Μια από τις πιο σημαντικές νίκες της στην φετινή Euroleague πανηγύρισε η Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς αντιμετώπισε την Μπάγερν στο Audi Dome και πήρε αυτό που ήθελε, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 21-11, την ώρα που η Μπάγερν υποχώρησε στο 11-21 με το πέρας 32 αγωνιστικών.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που έδωσε τον τόνο στην ομάδα του, με τον χαρισματικό γκαρντ να μετράει 28 πόντους με 6/9 τρίποντα και 3 ασίστ, έχοντας βοήθειες από τον Τζόρνταν Λόιντ (14π, 4ρ, 4ασ), αλλά και τον Ελί Οκόμπο (9π, 3ασ, 2κλ).

Από πλευράς Μπάγερν οι 18 πόντοι του Κόρεϊ Ουόλντεν και οι 20 του Βλάντιμιρ Λούσιτς δεν ήταν αρκετοί για να ανατρέψουν της κατάσταση για την ομάδα τους.

Ο Μοτιεγιούνας ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του αγώνα και η Μονακό κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού (2-9, 2'). Η Μπάγερν αντέδρασε και χάρη σε επί μέρους 11-2 ανέτρεψε την κατάσταση με τον Γκιφάι (13-11, 5'). Ο Ελί Οκόμπο ανέλαβε ράση για την Μονακό, η οποία πήρε ξανά τα ηνία (14-17, 7'). Ο Τσίθαμ έδωσε λύσεις στην Μπάγερν και με την βοήθεια του Γκιφάι οι Βαυαροί πέρασαν μπροστά (20-19, 8'). Χολ και Τζέιμς με προσωπικές ενέργειες έκλεισαν το δεκάλεπτο με την Μονακό σε θέση οδηγού (22-23).

Ο Σίλι βγήκε μπροστά για την Μπάγερν, η οποία ανέβασε στροφές στην άμυνα και πήρε τα ηνία του αγώνα ξανά (28-23, 13'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Μοτιεγιούνας, αλλά ο Λούσιτς δεν το επέτρεψε (32-27, 15'). Λόιντ και Τζέιμς ανέλαβαν δράση για την Μονακό, η οποία ανέτρεψε την κατάσταση με επί μέρους 9-0 (32-36, 17'). Ο Τζέιμς είχε βρει ρυθμό, ο Χολ ακολούθησε και παρά τις προσπάθειες του Ουόλντεν να μειώσει, οι     Μονεγάσκοι κράτησαν τον έλεγχο (38-41, 18'). Ο Ντιαλό φώναξε παρών και η Μονακό έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα για το 40-45.

Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο χάρη στον Ντιαλό (42-48, 22'). Ο Μπόνγκα προσπάθησε να μειώσει για την Μπάγερν, αλλά ο Μπλόσομγκεϊμ φώναξε παρών για την ομάδα του (46-53, 25'). Οι παίκτες του Τρινκιέρι έμειναν στο πλάνο τους και με τους Μπόνγκα και Λούσιτς να σκοράρουν πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (54-53, 27'). Η Μονακό πρσοάθησε να πάρει τα ηνία με τον Χολ, αλλά ο Γκιλέσπι έδωσε λύση στην ομάδα του ξανά (57-57, 29'). Ο Λούσιτς είπε την τελευταία λέξη στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπάγερν να προηγείται με 60-57.

Με διάθεση να φέρει στα μέτρα της το παιχνίδι μπήκε η Μονακό στην τέταρτη περίοδο, βρίσκοντας λύσεις από Τζέιμς και Οκόμπο (62-68, 33'). Ο Ουόλντεν με προσωπικές ενέργειες αντέδρασε, μειώνοντας για την Μπάγερν (68-70, 35'). Ένα τρίποντο του Τζέιμς έφερε στο +5 την Μονακό ξανά (68-73, 36'). Ο Ουόλντεν προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ (72-77, 38'). Τα τρίποντα του Λούσιτς έδωσαν την ευκαιρία στην Μπάγερν να πλησιάσει στο σκορ (81-84, 39'). Ο Τζέιμς αστόχησε σε προσπάθεια στα 5'' για το τέλος, όμως η Μονακό κατάφερε να βγάλει την άμυνα στο τέλος, καθώς το τρίποντο του Ουόλντεν βρήκε σίδερο και έτσι κατάφερε να πάρει πολύ σημαντική νίκη μέσα στην Βαυαρία.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 40-45, 60-57, 81-84.