Φοίνικας Σύρου
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ
1 3
  • Μυλωνάκης, Φραγκάκης

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε εκτός έδρας του Φοίνικα Σύρου με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Volley League. Παρέμεινε στη 4η θέση ο Δικέφαλος (24 β.), στο -2 από την 3η θέση και τους Νησιώτες (26 β.).

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον έλεγχο στα δύο πρώτα σετ, εντοπίζοντας την αδυναμία στην υποδοχή των γηπεδούχων, με τον Ούντρις να δίνει σημαντικούς πόντους στην ομάδα του, όπως και ο Ουόλς που πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση. Στο 3ο σετ με τη συμβολή του Φράγκου αλλά και τον Μιχάλοβιτς, ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει, ωστόσο η ποιότητα του Δικεφάλου ήταν καθοριστική.

Ανησυχία επικρατεί στο στρατόπεδο της Σύρου αναφορικά με τον Δημήτρη Τζούριτς, καθώς ο έμπειρος κεντρικός αποχώρησε με θέμα στον αστράγαλο από τον αγώνα, με την απουσία του να είναι σημαντική ενόψει των αγώνων του League Cup κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Για τον Φοίνικα ξεκίνησαν οι: Τζούριτς, Κόστα, Στερν, Φράγκος, Μιχάλοβιτς, Ιερεθουέλο και λίμπερο ο Καρασαββίδης.
Για τον ΠΑΟΚ οι: Πετρέας, Μπράουν, Κουκλίνσκι, Κουμεντάκης, Ουόλς, Ούντρις και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και με τον Ούντρις να εγκαθίσταται στη γραμμή του σερβίς, «έχτισε» σερί (2-8). Η υποδοχή του Φοίνικα αντιμετώπιζε πρόβλημα, όμως ο Μιχάλοβιτς φρόντιζε να μην αφήσει τη διαφορά να ξεφύγει (11-14). Ο Δικέφαλος προέβη σε λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι Πειρατές και επέστρεψαν στη διεκδίκηση του σετ (18-19), για να ισοφαρίσουν σε κομβικό σημείο με τον Φράγκο (22-22, 24-24). Με ψυχραιμία και σωστές αποφάσεις όμως, ο ΠΑΟΚ «έκλεισε» το σετ στο 24-26, για το 0-1.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα στο 2ο σετ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τη συμβολή των Ιερεζουέλο και Τζούριτς στο φιλέ (5-2). Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να «σβήσει» το προβάδισμα των Νησιωτών, με τις δύο ομάδες έκτοτε να πηγαίνουν πόντο πόντο (9-9). Το «μελανό» σημείο των γηπεδούχων εξακολουθούσε να είναι η υποδοχή, με τον Πετρέα πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς να δημιουργεί διαφορά ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ (10-13). Φράγκος και Μιχάλοβιτς προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδας τους στο παιχνίδι (18-20), όμως τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους με την ομάδα του Καλμαζίδη να κάνει το 0-2 (22-25), θέτοντας εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος, μαθηματικά τους γηπεδούχους.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο 3ο σετ, με τον Φοίνικα να παίρνει για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με τον Φράγκο (6-4). Ο Καπετανίδης κρατούσε τη διαφορά της ομάδας του, με τον Δικέφαλο να επιστρέφει στη διεκδίκηση του σετ με άσσο του Ουόλς (15-15). Ο Έλληνας ακραίος συνέχιζε να δίνει σημαντικούς πόντους στους Νησιώτες, όπως και ο Μιχάλοβιτς, με τους γηπεδούχους τελικά να μειώνουν σε 1-2, με άσσο του Ιερεζουέλο για το 25-22.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που ξέφυγε πρώτος στο σκορ, με ένα μίνι σερί πόντων του Κουμεντάκη (7-9). Ο Φράγκος αποτελούσε «σταθερά» για τον Φοίνικα επιθετικά (12-13), εντοπίζοντας πως το μπλοκ του ΠΑΟΚ δεν βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Με δεύτερο άσσο του Ουόλς στην αναμέτρηση ο Δικέφαλος κρατούσε γερά» τα ηνία (15-17), με τον Καναδό πασαδόρο να δίνει κρίσιμους πόντους στους φιλοξενούμενους (20-22), οι οποίοι έφυγαν με το «διπλό» από τη Σύρο (21-25), με 1-3 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης. Γραμματεία: Πιρπινιά.