Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στα σχοινιά κόντρα στο Μαρκόπουλο, όμως με την είσοδο της Οικονομίδου και τις Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Πολυνοπούλου που ανέβασαν την απόδοσή τους, άλλαξ εντελώς την εικόνα του και με εντυπωσιακή ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στην προτελευταία αγωνιστική της Volley League των γυναικών.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 18-14. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν δύο φορές αρχικά μειώνοντας σε 18-17 και στη συνέχεια από 20-17 σε 20-19. Ανάλογη και η συνέχεια με τον Δικέφαλο με άσο της Πολυνοπούλου να κάνει το 23-20, αλλά το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει 23-23. Το σετ κατέληξε στην… παράταση (24-24). Μια λάθος επίθεση της Ουίλιαμς και ένα μπλοκ στη Φανγκ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων για το 24-26 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ άσχημα και βρέθηκε γρήγορα πίσω με 6-11. Το Μαρκόπουλο διατηρούσε την διαφορά, όμως στην τελική ευθεία ο Δικέφαλος προσπάθησε να επιστρέψει στο σετ, μειώνοντας σε 20-21, όμως δεν μπόρεσε και οι φιλοξενούμενες με 22-25 έκαναν το 0-2.

Κλέπκου, Τσιόγκα, Οικονομίδου «ξύπνησαν» τον ΠΑΟΚ για το 11-3 στο τρίτο σετ. Κυρίαρχος ο Δικέφαλος και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (16-6). Το Μαρκόπουλο μείωσε 16-9. οι ασπρόμαυρες όμως απαντήσαν με εντυπωσιακό σερί 9-0 που τους οδήγησε στο 25-9 και το 1-2.

Το 7-4 του ΠΑΟΚ με Κλέπκου, Οικονομίδου έγινε γρήγορα 7-7 στο τρίτο σετ. Η Ηλιοπούλου πίεσε με τα σερβίς και ο Δικέφαλος πήρε ξανά διαφορά 13-9 και 16-10 στη συνέχεια και πάλι με το δίδυμο Κλέπκου, Οικονομίδου να δίνουν λύσεις. Οι ασπρόμαυρες διατηρούσαν τον έλεγχο (20-13) και με 25-17 ισοφάρισαν σε 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με 5-0 και 8-4. Παρ’ όλα αυτά οι αυτοκαταστροφικές τάσεις του Δικεφάλου εμφανίστηκαν και πάλι, με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 10-10 και να περνούν μπροστά με 10-11. Στην τελική ευθεία, τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη, κατακτώντας το τάι-μπρέικ με 15-13.

ΠΑΟΚ – Μαρκόπουλο: 3-2

Τα σετ: 24-26, 22-25, 25-9, 25-17, 15-13

ΠΑΟΚ - Μαρκόπουλο 3-2