Κηφισιά
ΚΗΦΙΣΙΑ
2 3
  • Γεροθόδωρος, Αρβανίτης

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Κηφισιά, έκανε την ανατροπή και με κορυφαίους τους Τρούχτσεφ, Σαμοϊλένκο και Ντεν Ντρις πήρε το δίποντο με 2-3 μέσα στην Αθήνα για την 16η αγωνιστική της Volley League - Σημαντικός πόντος για την ομάδα του Χριστοφιδέλη που πήγε στους 12, στους 27 ο Δικέφαλος.

Η Κηφισιά έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και με τα πολύ καλά σερβίς του Οκοσάνοβιτς χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και με τελειωμένες κόντρα μπάλες από τον ίδιο και τον Μπόγιτς προηγήθηκε με 6-2 και 9-3.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν έτσι και με μπλοκ στον Ντεν Ντρις ξέφυγαν με 15-8, ο Δικέφαλος μείωσε με 23-20 από πρώτο χρόνο του Σαμοϊλένκο αλλά ο Ρικάρντο με 25-21 έκανε το 1-0 για την Κηφισιά.

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με το ξεκίνημά του να βρίσκει τις ομάδες συνεχώς ισόπαλες (7-7, 13-13). Σε εκείνο το σημείο και με μπλοκ του Σπηλιώτη αλλά και άσσο του Μπόγιτς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-13 στα μέσα του σετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι τα λάθη δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα του Χριστοφιδέλη να ξεφύγει με 18-14 σε ένα κρίσιμο σημείο.Η ομάδα των βορείων προαστίων κράτησε την διαφορά (23-19) και με επίθεση του Οκοσάνοβιτς ήρθε το 25-22 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-12 κυρίως από πόντους του Τρούχτσεφ αλλά η Κηφισιά επέστρεψε και παίρνοντας βοήθειες από το κέντρο της με Σπηλιώτη και Παπαγεωργίου ισοφάρισε σε 16-16.

Oι υπερπρωταθλητές έβγαλαν προσωπικότητα και προσπέρασαν με 20-23 και με πόντο του Ντεν Ντρις μείωσαν σε 2-1 με 20-25.
Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε αποφασισμένος για το τάι μπρέικ και με τον Σαμοϊλένκο να κάνει τρομερή δουλειά στο φιλέ ξέφυγε με 7-11 και 10-16 από άσσο του Τρούχτσεφ.

Συνεχίζοντας έτσι και με τους Τακουρίδη-Φαν Χάρντερεν να δίνουν και αυτοί σκορ, ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 14-25 με άνεση και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ και με πόντο του Ντεν Ντρις αλλά και μπλοκ του Τακουρίδη προηγήθηκε με 4-8, ενώ με Τρούχτσεφ και Σαμοϊλένκο ο Δικέφαλος έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με 8-13 και επικρατώντας τελικά με 10-15 και 2-3.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 20-25, 14-25, 10-15

Κηφισιά - ΠΑΟΚ 2-3