3 0
VK Prostejov
VK PROSTEJOV
  • Ιβάν Μομίροβ, Βλάντο Ριστόφσκι

Ο ΠΑΟΚ έκαμψε με σχετική ευκολία το εμπόδιο της πρωτοπόρου του τσέχικου πρωταθλήματος, Πρόστεχοφ, και με το 3-0 που επικράτησε πήρε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης Πέμπτης (16/11 -  19:00). Χωρίς διαγώνιο πήρε τη νίκη ο Δικέφαλος, καθώς η Τσούμπα με την Οικονομίδου ήταν εκτός λόγω τραυματισμών.

Ο Ντάρκο Ζάκοτς επέλεξε για την αρχική του σύνθεση τις Βίγκαρς, Τερζόγλου, Τσιόγκα, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς, Κλέπκου και Ξανθοπούλου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με την Ουίλιαμς... on fire προηγήθηκε με 9-6 και 15-10, με τον Δικέφαλο να πιάνει υψηλά ποσοστά στην επίθεσή του.

Η Πρόστεχοφ πίεσε από το σερβίς και μείωσε σε 15-13 αλλά ο Δικέφαλος πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε με 18-13 από πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου και επίθεση της Κλέπκου. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του και με άσσο της Βίγκαρς έκανε το 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η Πρόστεχοφ έκανε καλή εκκίνηση και με τα σερβίς της Μπάζο που προκάλεσαν πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, πήρε το προβάδισμα με 1-5, αναγκάζοντας από νωρίς τον Ζάκοτς σε χρησιμοποίηση τάιμ άουτ.  ομάδα της Τσεχίας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και εκμεταλλεύομενη την κάκιστη υποδοχή του Δικεφάλου πήγε στο +9 (2-11).

Οι ασπρόμαυρες, με ανατροπή διαρκείας πλησίασαν στους 2 (12-14) και ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του σετ, έχοντας το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο. Με επίθεση της Ουίλιαμς ο ΠΑΟΚ έπιασε την Πρόστεχοφ στους 18, αλλά οι φιλοξενούμενες με ένα σημαντικό 3-6 σερί σε εκείνο το σημείο πήγαν σε σετ μπολ για το 1-1 με 21-24.

Ο Δικέφαλος δεν το έβαλε κάτω και με τα εξαιρετικά σερβίς της Πολυνοπούλου μαζί με τα δύο μπλοκ της Βίγκαρς, ισοφάρισε σε 24-24, ενώ στην... παράταση του σετ η Ουίλιαμς έκανε την διαφορά και με σπουδαία επίθεση στο 26-25, έκανε το 2-0 με 27-25 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα της.

Με ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το σετ και μαζί με τα λάθη της Πρόστεχοφ πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 6-2. Ο Δικέφαλος συνέχισε έτσι και ξέφυγε με 13-5, έχοντας σε πλήρη λειτουργία σερβίς και επίθεση.

Οι ασπρόμαυρες με αψεγάδιαστο παιχνίδι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες, προηγήθηκαν ακόμη και με 20-9 με τις Μιλάνοβα και Ουίλιαμς να κάνουν... πάρτι και την Βίγκαρς να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και εν τέλει έκλεισαν το ματς με 25-19 και 3-0, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού.